جمعه ۰۳ فروردین ۱۳۹۸
نکاتی که قبل از خرید دوچرخه باید بدانید

نکاتی که قبل از خرید دوچرخه باید بدانید

قبل از خرید دوچرخه باید بدانید به چه دلیلی می خواهید دوچرخه بخرید؟ برای چه سنی؟ چه تیپی؟ تا چه قیمتی می خواهید هزینه کنید؟ درادامه به چند نکته در مورد خرید دوچرخه اشاره کرده ایم که قبل از خرید باید به آن ها توجه کنید.

۱- قیمت دوچرخه :
مهم ترین بحث برای خرید هر نوع کالایی بحث قیمت آن می باشد که بسیار حائز اهمیت است .قیمت ها برای خرید دوچرخه متغیر می باشند و اختلاف قیمت ها به خاطر برند، امکانات و کیفیت دوچرخه می باشد . البته قیمت همیشه تعیین کننده نیست، پیشنهاد می کنیم علاوه بر در نظر گرفتن قیمت های مختلف، پارامتر های زیر را نیز در نظر گرفته و بر روی مشخصات دوچرخه ای که مناسب شماست تمرکز نمایید.

۲- سایز دوچرخه : حتما برای همه شمایی که قصد خرید دوچرخه و داشتید و دارید سوال پیش اومده که چه سایز دوچرخه ای برای سن و قد شما مناسب است ؟ برای رسیدن به جواب سوالتون به جدول زیر مراجعه کنید

رده سنی دوچرخه مناسب برای قد دوچرخه مناسب برای سن سایز دوچرخه
خردسال ۹۰ تا ۱۲۰ CM ۲ تا ۶ سال ۱۲
کودک ۱۲۰ تا ۱۳۰ CM ۴ تا ۸ سال ۱۶
نوجوان ۱۳۰ تا ۱۵۰ CM ۷ تا ۱۱ سال ۲۰
جوان ۱۴۰ تا ۱۶۵ CM ۱۰ تا ۱۴ سال ۲۴
بزرگسال ۱۶۵CM به بالا ۱۴ سال به بالا ۲۶

 

۳- دوچرخه مناسب با نیاز شما

نوع دوچرخه ( جاده ای – کوهستانی – هیبریدی – کروز )
/دوچرخه های جاده ای
این دوچرخه ها برای حرکت با سرعت بالا بر روی سطح صاف مناسب می باشند مانند جاده های آسفالت شده . دسته های دوچرخه طوری طراحی شده که دوچرخه سوار باید برای نگهداشتن دسته کمی خم شود . تایر این دوچرخه ها نازک بوده و فریم سبکی دارند . این دوچرخه ها گزینه مناسبی برای مسیرهای ناهموار نیستند و ظرفیت کشش ضربات شدید و فشار بالا را ندارند . استفاده از این دوچرخه ها در مسیرهای نا هموار مانند پیاده روی در جنگل با کفش پاشنه بلند است!

/دوچرخه های کوهستان
دوچرخه های کوهستان در بین مردم طرفداران زیادی دارد . تایر این نوع دوچرخه پهن می باشد و معمولا عاج های برآمده دارد . فریم دوچرخه های کوهستان محکم تر و قوی تر می باشد در حدی که از پس راه های ناهموار و کوهستانی بربیاید . مانند دوچرخه های جاده ای سریع نیستند اما در عوض از استحکام بیشتری برخوردار می باشند . دوچرخه های کوهستانی دارای دسته های صاف می باشد و نیازی به خم شدن هنگام دوچرخه سواری نیست و مناسب برای کسانی می باشد که ناراحتی کمر دارند

/دوچرخه های هیبریدی
دوچرخه های هیبریدی ترکیبی از دوچرخه های جاده ای و کوهستانی می باشد . به نحوی که همه خصوصیات خوب آن ها را در برگرفته است . تایر آن تا حدودی نازک است و عاج بلند ندارد و سریع تر از تایر دوچرخه کوهستان می باشد . در این دوچرخه ها هم دوچرخه سوار نیاز به خم شدن ندارد زیرا دسته ها در یک راستا قرار دارند . این دوچرخه مناسب برای کسانی می باشد که در شهر تردد می کنند و ترکیبی از سرعت و راحتی و استحکام را می خواهند .

/دوچرخه های کروزر

این دوچرخه دارای تایر پهن و در بیشتر موارد تک دنده می باشد . از نظر مکانیکی بسیار ساده و نیازی به مراقبت و تعمیر خاصی ندارد . این دوچرخه ها مناسب برای مسیرهای هموار و صاف می باشند و کسانی که راحتی همراه با سرعت برای شان مهم می باشد سراغ این دوچرخه ها می روند.


-انواع ویژگی های دوچرخه ای که قصد خرید آن را دارید
:

– تعداد دنده
– تک نفره یا دونفره یا سه نفره بودن
– وزن دوچرخه ( سبک بودن )
– سیستم ترمز دوچرخه
– بدنه دوچرخه
– نوع طوقه دوچرخه
– جنس تایر دوچرخه
– کمک فنر
– نشیمنگاه راحت
– ترمز دوچرخه
– شارژِی

امکانات جانبی دوچرخه :

– داشتن بطری آب
– صندوقدار/ سبد دار
– ترک نشین
– چراغدار
– دارا بودن گلگیر
– بوق
– آینه بغل

۴- برند و گارانتی و کشور سازنده : برخی از افراد حساسیت خاصی روی کشور سازنده دستگاهی که خریداری می کنند دارند. اکثر دوچرخه های موجود در بازار ایران ساخت کشورهای اتریش ، تایوان و چین می باشند. این پارامتر تاثیر به سزایی در قیمت دوچرخه خواهد داشت که همیشه باعث افزایش کیفیت نیست. نکته ای که بیشتر حایز اهمیت است، داشتن گارانتی و خدمات پس از فروش دوچرخه ایست که خریداری می نمایید.

 

منبع: بانی اسپرت

(Visited 180 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *