دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
نکاتی که قبل از خرید دستگاه قند خون باید بدانید!

نکاتی که قبل از خرید دستگاه قند خون باید بدانید!

با گذر زمان و بالا رفتن سن ، هر آدمی نیاز دارد که از میزان قند خون و فشار خون خود آگاه باشد . مخصوصا کسانی که مبتلا به دیابت هستند باید زود به زود از میزان قندخون خود آگاه باشند. نگهداشتن میزان قندخون نزدیک محدوده نرمال ، احتمال بروز سکته های قلبی  مغزی، عوارض چشمی ، کلیوی ، عصبی و مشکلات سیستم گردش خون و حتی مرگ را کم می کند.


۱- دقت دستگاه تست قند خون :

با توجه به اهمیت نتیجه دستگاه تست قند خون و تاثیری که این نتیجه می تواند بر فرایند کنترل قند خون داشته باشد ، داشتن دستگاهی با حداقل احتمال خطا ضروری می باشد

۲- سیستم کنترل حجم خون :
دستگاه هایی که مجهز به سیستم کنترل حجم خون (BVC) می باشند از بهترین دستگاه های موجود در بازار می باشند . در این دستگاه ها اگر خون ناکافی به دستگاه بدهید دستگاه عدد کمتر و اشتباه به شما نشان نمی دهد بلکه به شماerror  نشان می دهد . ولی دستگاه هایی که این سیستم را ندارند در صورت دادن خون ناکافی به دستگاه ، به شما عدد پایین نشان می دهد . مثلا ممکن است خون واقعی شما ۲۵۰ باشد ولی دستگاه عدد ۵۰ و به شما نشان دهد . تعداد این دستگاه ها در بازار کم نیستند ، در نتیجه از دستگاه هایی استفاده کنید که  مجهز به سیستم (BVC) باشند.

۳- میزان خون لازم و درد :

میزان خونی که برای اندازه گیری قندخون به دستگاه می دهید متفاوت است از (از ۰.۳ میکرو لیتر تا ۵ میکرو لیتر) . دستگاه های تست قند خون قدیمی تر نیاز به خون بیشتری دارند . هرچقدر خون مورد نیاز کمتر باشد درد ناشی از نمونه گیری کمتر می باشد . دستگاه های جدید به خون بسیار کمی احتیاج دارند (کمتر از ۰.۳ میکرولیتر) . به طوری که در هنگام نمونه گیری تقریبا دردی احساس نمی شود .

۴- قیمت دستگاه تست قندخون :
قیمت در خرید دستگاه تست قند خون موضوع بسیار مهمی می باشد . از خرید دستگاه های ارزان و رایگان خودداری نمایید . شما باید علاوه بر دستگاه سوزن و نوار دستگاه را خریداری نمایید . دستگاهی که ارزان می باشد مطمئن باشید که فروشنده برای جبران پول دستگاه ، قیمت نوار و سوزن دستگاه را بالا حساب خواهد کرد و یا این که این دستگاه به زودی زود نایاب خواهد شد و شما دیگر نمی توانید از بازار نوار یا سوزن آن را تهیه نمایید . اما اگر یک بار هزینه کنید می توانید دستگاه معتبری تهیه نمایید ، مخصوصا این که دارای گارانتی مادام العمر هم باشد که خیال تان تا آخر عمر بابت هزینه دستگاه راحت خواهد بود .

۵- اندازه گیری از نقاط  دیگر :
بعضی از دستگاه ها علاوه بر اندازه گیری از نوک انگشتان ، قابلیت اندازه گیری از ساعد و بازو را هم دارا می باشند که این ویژگی برای کسانی که روزانه چند بار باید نمونه گیری کنند موضوع مهمی می باشد .

۶- داشتن حافظه و گرفتن میانگین :
موضوع مهمی که پزشک شما برای تنظیم برنامه درمان به آن توجه دارد میانگین دوره ای میزان قند شما می باشد . به همین علت اکثر دستگاه ها دارای حافظه برای ذخیره میزان قندخون می باشند . داشتن امکان محاسبات هفتگی ، دو هفتگی و ماهانه قند خون امکانات این محاسبه را برای شما آسان تر و دقیق تر می کند خصوصا برای افراد مسن که حوصله محاسبات ریاضی و…. را ندارند

۷- مانیتور دستگاه تست قندخون :

از دستگاهی استفاده کنید که صفحه مانیتور بزرگی داشته باشد تا به راحتی بتوانید اطلاعات را بخوانید

۸- اندازه مناسب دستگاه تست قندخون :
دستگاهی خریداری کنید که به راحتی قابلیت حمل و نقل را داشته باشد.

۹- سرعت اندازه گیری دستگاه تست قند خون :

نمایش نتیجه میزان قند خون در دستگاه های موجود در بازار از ۵ ثانیه تا ۶۰ ثانیه متغیر می باشد . مسلما هرچه زودتر نتیجه نهایی مشخص شود میزان آرامش روحی و سرعت واکنشی که باید به نتیجه داشته باشید بیشتر است .

۱۰- قابلیت اتصال به کامپیوتر :
تجزیه و تحلیل نمودارهای نتایج و نوسانات قند خون، کمک بزرگی در تنظیم دوز دارو به کادر پزشکی می کند.

۱۱- گارانتی و خدمات پس از فروش دستگاه تست قند خون :
خرید این دستگاه مثل هر دستگاه ساخت شده دست بشر ، دچار نقص فنی می شود . توجه به نام شرکت وارد کننده و تلفن های تماس خدمات پس از فروش برای تامین لوزام جانبی و برطرف کردن مشکل به وجود آمده ضروری می باشد.

منبع: بانی اسپرت

(Visited 58 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *