جمعه ۰۳ فروردین ۱۳۹۸
طرز تهیه نان شیرمال خانگی

طرز تهیه نان شیرمال خانگی

مواد لازم:

آرد گندم ۳ لیوان سرخالی
شیر ۱ لیوان
شکر ۱/۲ لیوان
کشمش ۱/۲ لیوان
تخم مرغ ۱ عدد .
پودر خمیر مایه ۱ قاشق غذاخوری کره ۱۰۰ گرم
نمک مقداری

طرز تهیه :

پودر خمیر مایه را با ۲ قاشق آب گرم ( داغ نباشد ) و نصف قاشق شکر مخلوط کنید و ۵ دقیقه بگذارید بماند. درون کاسه ای تخم مرغ ، کره آب شده ، شیر ، شکر ، خمیر مایه اماده و مقدار بسیار کمی نمک ( نوک قاشق ) مخلوط کنید سپس آرد را قاشق قاشق اضافه نمائید تا خمیر لطیفی بدست بیاید و در آخر نیز کشمش را اضافه کنید. خمیر را پس از آماده شدن مقداری ورز دهید ( خمیر لطیف است و ممکن است کمی چسبناک باشد اما نیازی به افزودن آرد اضافه نیست ) ، نرمی خمیر باید مانند نرمی لاله گوش باشد. خمیر را پس از این که کمی ورز دادید به مدت ۳ ساعت استراحت دهید ( برای استراحت دان خمیر باید داخل کاسه ای بزرگ را چرب کنید ، خمیر را کف کاسه قرار دهید و روی آن را ۳ ساعت بپوشانید ) ، پس از این مدت زمان خمیر را به چند قسمت مساوی تقسیم کنید. سه قسمت از خمیر را به صورت نوارهای بلندی حالت دهید سپس به صورت گیس بافت ببافید ، می توانید انواع مدل ها مانند گل ، اشکال هندسی ، حیوانات و … را با خمیر درست کنید.

برای رومال مقداری کره آب شده و ۱ زرده تخم مرغ را مخلوط کنید و با قلمو روی خمیرها بزنید ، در صورت تمایل می توانید مقداری کنجد نیز روی آن بپاشید ، خمیرهای آماده را درون سینی فر قرار دهید و ۲۰ دقیقه به خمیرها استراحت دهید ( برای پوک شدن نان شیرمال این استراحت لازم است ). پس از استراحت سینی را درون فری که از قبل با درجه حرارت ۱۸۰ درجه سانتیگراد روشن کرده اید و گرم شده است به مدت ۱۵ دقیقه قرار دهید ، در پایان پخت می توانید گریل بالا را ۲ دقیقه روشن کنید تا روی نان ها طلایی شود ، نان ها را پس از خنک شدن سرو کنید.
نکته ها :

خمیر را تا حدی باید ورز دهید که مواد باهم ترکیب شوند ، ورز دادن بیش از حد موجب خشکی خمیر و ترک خوردن نان ها خواهد شد. در صورت تمایل می توانید مقدار شکر را ۲ برابر کنید ، استفاده از کشمش اختیاری می باشد و به جای آن از گردو هم می توانید استفاده کنید.

منبع: ایران کوک

(Visited 173 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *