جمعه ۰۸ مرداد ۱۴۰۰
چگونه به جنگ تنبلي هاي روزانه خود برويم؟

چگونه به جنگ تنبلي هاي روزانه خود برويم؟

اختصاصی چاره چی / آیا شما هم دائما کارهایتان را به فردا یا شنبه موکول می کنید؟ در حالیکه هیچ کدام از این شنبه ها نمی رسد که شما کارتان را شروع کنید.

آیا تا به حال برای شما اتفاق افتاده که بخواهید کاری را انجام دهید و برای آن برنامه ریزی کرده باشید اما حوصله ی انجام آن کار را نداشته باشید؟ یا اینکه بی تفاوت انجام آن را به روزی دیگر بیندازید؟ حتی ممکن است با وجود مهم و ضروری بودن کارتان آن را فراموش کنید و هیچ وقت انجام ندهید.

به تعویق انداختن کارها عواقب منفی بسیاری دارد که یکی از مهم ترین آن ها کاهش کیفیت کارها و انجام نشدن یا در نهایت ناقص انجام شدن آن هاست.

شما می توانید عادت پشت گوش انداختن و کاهش بهره وری را با راه های زیر در خودتان کاهش دهید.

۱- تهیه یک لیست از کارهایی که باید انجام شود

photo-1434030216411-0b793f4b41731-1024x683

بدون دانستن آنکه باید چه کار کنید، انجام دادن کارها سخت است. پس اولین گام نوشتن فعالیت های روزانه است، یعنی هر کاری که طی روز باید انجام شود را لیست کنید. برای آن که وقت و انرژی شما تلف نشود باید لیست کوتاهی تهیه کنید تا هم در وقت صرفه جویی شود هم با نگاه به آن ها احساس نکنید کلی کار عقب مانده دارید.

۲- دلیل پشت گوش انداختن را شناسایی کنید

dad-1024x683

بسیاری از ما عادت کرده ایم که کارهایمان را به تعویق بیاندازیم درواقع منشا این مشکل خودمان هستیم پس بهتر است از خودمان بپرسیم چرا این کار را می کنیم؟آیا خسته هستیم یا از انجام آن کار خوشمان نمی آید و فکر می کنیم از عهده انجام آن برنمی آییم؟شناسایی این دلایل کمک می کند تا با رفع آن ها تنبلی را کنار بگذارید.


۳- تعیین زمان

dogd

همیشه برای تشویق بچه ها به انجام کارهای شخصی برایشان زمان تعیین می کنیم، مثل یک مسابقه اما این روش روی خودمان هم می تواند کاربرد داشته باشد.شما می توانید برای خودتان ۳۰ دقیقه زمان برای انجام کارهای عقب افتاده درنظر بگیرید و ۵ دقیقه از آن را استراحت کرده و دوباره شروع کنید.این کار تمرکز شما را هم بیشتر می کند.

می توانید یک یادآور روزانه  (یا ساعتی) برای کاری که باید انجام دهید یا حداقل برای هدر ندادن وقت تنظیم کنید همچنین می توانید یادآورهایی را تنظیم کنید که به شما نقل وقول های انگیزه  بخش را ارائه می دهند.

۴- اولویت بندی کارها

downoad

سعی کنید کارهای مهم تر و دشوارتر را در ابتدای روز انجام دهید و کارهایی را که آسان تر هستند و آن ها را دوست دارید را برای آخرین ساعات برنامه ریزی کنید، در این صورت ذهن تان به دلیل خستگی در انتهای روز با کارهایی مواجه می شود که نیاز به درگیری ذهنی و انرژی زیادی ندارند.

۵- کم کردن حجم کاری

photo-1466699514193-d2327ed2cccb-1024x576

یکی از دلایل به تعویق انداختن کارها، سعی بر انجام کارهای زیاد است. اهداف اصلی را تشخیص دهید و ابتدا آن ها را انجام دهید. در این صورت احساس غرق شدن نخواهید داشت و می توانید از عهده کارها را به خوبی بربیایید.

سعی کنید هوشمندانه کارهایتان را انجام دهید اگر با یک کار می توانید کارهای دیگرتان را هم درکنارش انجام دهید، این کار بهتر از انجام چندکار و از دست دادن زمان است.

 

مترجم : وحیده امینی

منبع : www.lifehack.org

(Visited 83 times, 1 visits today)