شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
٦ تکنیک برای پرورش خلاقیت در نویسندگی

٦ تکنیک برای پرورش خلاقیت در نویسندگی

اختصاصی چاره چی / اهمیت نوشتن و نیاز به صحیح و روان نوشتن در ایجاد ارتباط با دیگران بر کسی پوشیده نیست و برای این منظور مجموعه ای از تکنیک ها و مهارت های نگارشی وجود دارند که باید مورد توجه هر فردی که به نویسندگی علاقه دارد، قرار بگیرد.

١- اشراف به موضوع

اولین نکته در ارتباط با هر نوشتاری، اشراف کامل نویسنده به موضوعی است که می خواهد در ارتباط با آن صحبت کند، درواقع شما باید پیش از نوشتن در ارتباط با آن موضوع ، زمانی را برای تحقیق و کسب اطلاعات در آن زمینه اختصاص دهید تا بتوانید مطلب تان را به گونه ای توصیف کنید که مخاطب به فهم کاملی از آنچه می خواهید بگویید برسد.

همچنین باید همیشه به اصل موضوع هم توجه کنیم و هر نوع حاشیه پردازی و موضوعات غیر ضروری را کنار بگذاریم. زیرا حجم زیاد نوشتار مخاطب را خسته کرده و ما مجبوریم از حداقل فضا برای بیان حداکثر محتوا استفاده کنیم. باید هر نوع اطلاعاتی که ارتباط مستقیمی با موضوع ندارد را کنار بگذاریم و فقط مساله اصلی را مبنای کارمان قرار دهیم.

٢- یک ایده متفاوت

هر کس برای نوشتن شیوه ی مخصوص به خود را دارد پس سعی کنید در نوشتن ایده داشته باشید و از خلاقیت و شکستن نرم های معمول نویسندگی نترسید تا نسبت به دیگران متمایز شوید.برای این کار نیاز دارید تا ذهنتان را از قواعد معمول آزاد کنید و یا خودتان را جای مخاطب بگذارید و ببینید که تغییری که ایجاد کردید یا ایده ای که در متن پیاده کردید برای او جذابیت دارید یا خیر.

این خلاقیت می تواند در توصیف تصاویر و مطالبی که تصورش برای خواننده سخت تر است بیشتر به چشم بیاید پس سعی کنید جنبه ها و ابعاد مختلف نوشته تان را بیشتر کنید و آن ها را ملموس تر توضیح دهید.

٣- تفاوت متون علمی و معمولی

اگر می خواهید یک متن علمی بنویسید از شکسته نویسی یا قالب های محاوره ای به هیچ عنوان استفاده نکنید و قواعد دستور زبان و نگارش را حتما رعایت کنید و جملاتتان را دقیق تر کنید، اما اگر هدفتان یک مقاله علمی نباشد دست شما باز است و می توانید به روش دلخواهتان با در نظر گرفتن اصول کلی بنویسید و تنها به یاد داشته باشید که ساده نویسی و کوتاهی جملات از همه مهتر است.

٤- توصیف

اگر موضوعی که می خواهید در ارتباط با آن بنویسید دارای جزئیات مهمی از فضا ، صحنه ها و مناظر مختلف است ابتدا به صورت کلی آن ها را توصیف کنید و بعد سراغ جزئیات هرکدام از آن ها بروید و صحنه ای را که برایتان مهم تر است با جزئیات بیشتری توصیف کنید تا نوشته تان زیباتر شود.

٥- عناصر زیبایی متن

از عناصر زیبا بخشی به متن مثل استعاره، کنایه و … استفاده کنید تا ذهن خواننده را بیشتر در متن در گیر کنید این کار را می توانید در بازسازی تصاویر بیشتر به کار بگیرید.

٦- یادداشت کردن ایده ها

پیش از نوشتن متن اصلی هر آنچه در ارتباط با موضوع به ذهنتان می آید را در دفتری یادداشت کنید و سپس این ایده ها را روی کاغذ بیاورید و با خلاقیت تان آن ها را بیشتر پروش دهید.ایده هایی را پیاده کنید که به خاص تر شدن سبک نوشتن شما کمک کند و کارهایتان را از دیگران متمایز کند.

 

مترجم : وحیده امینی

منبع : www.lifehack.org

(Visited 538 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *