شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
راهكارهايي برای غلبه بر استرس شب امتحان

راهكارهايي برای غلبه بر استرس شب امتحان

اختصاصی چاره چی/ با شروع فصل مدارس ، یکی از مهم ترین مسائلی که دانش آموزان با آن روبرو هستند امتحان ها و استرس های پیش از آن است.این حالت در اغلب دانش آموزان به وجود می آید و طبیعی است اما با روش هایی می توان آرامش و آمادگی ذهنی و جسمی بیشتری را ایجاد کرد.

دانش آموزان در هر سن و سالی که باشند بازهم چون نگرانی های مختلف مربوط به درس خواندن در ذهن شان شکل می گیرد دچار اضطراب و ترس از امتحان می شوند. گروهی از دانش آموزان عصبانی، افسرده، پریشان، ناراحت و مضطرب می شوند و گروهی دیگر، آنقدر آشفته و نگران می شوند که پاسخ سوالات ساده را هم در جلسه امتحان از یاد می برند.

با راه های زیر استرس شب امتحان دانش آموزان کم شده و اعتماد به نفس آن ها بالا می رود.

۱- آمادگی برای امتحان

aid1382930-900px-feel-confident-before-an-exam-step-1-version-2

برای مطالعه تان برنامه ریزی کنید تا مجبور نشوید حجم زیادی از مطالب را شب امتحان خوانده و دچار استرس شوید.برای مثال می توانید دوروز مانده به امتحان شروع کنید یا از هفته ی قبل یک ساعت در روز را به این امتحان اختصاص دهید.

برنامه ریزی به شما کمک می کند تا کارهای دیگری را که مانع از درس خواندن شما می شود کنار بگذارید و تمرکزتان روی مطالب بیشتر می شود.

علاوه بر این شما باید هریک ساعت یک بار استراحت کنید تا انرژی کافی برای ادامه کار داشته باشید.اگر موارد امتحان شما حجم زیادی دارد بهتر است آن ها را دسته بندی کنید.

۲- استفاده از ابزارهای یادآوری

aid1382930-900px-feel-confident-before-an-exam-step-2-version-2

شما می توانید نکات مهم را روی فلش کارت ها ، جداول، نمودارها و … بنویسید و یک صفحه از خلاصه مطالب را یادداشت کنید تا در لحظات آخر به جای گشتن در میان انبوه مطالب، از آن ها استفاده کنید.

این یادداشت ها را که شامل نکات مهم درس، فرمول ها، تاریخ ها، نام های خاص و… است با خود همراه داشته باشید تا بتوانید پیش از امتحان هم مروری بر آنها بکنید.

۳- آمادگی بر اساس نوع آزمون

aid1382930-900px-prepare-for-the-sat-step-1

زمانی که درس خواندن را شروع می کنید، توجه داشته باشید که بر اساس نوع و ویژگی های آزمون روی مطالب متمرکز شوید.برای مثال اگر آزمون شما تستی است نیاز به این ندارید که وقت تان را روی حفظ کردن مطالب حجیم بگذارید.

می توانید از نمونه آزمون هایی که به امتحان شما نزدیک هستند نیز استفاده کنید و زمان بندی جواب هایتان به سوال ها را مدیریت کنید.

۴- آماده کردن وسایل

aid1382930-900px-calculate-cpi-step-2-version-3

هر آنچه که در روز امتحان به آن نیاز پیدا می کنید را از شب قبل آماده کنید، مداد، خودکار، ماشین حساب، چرک نویس و … تا صبح روز بعد وقت تان با این کارها تلف نشود و آرام تر بمانید.

سعی كنید زودتر از موعد مقرر در محل امتحان حاضر شوید، مطمئن باشید وسائل مورد نیاز لازم را به همراه دارید، قبل از خواندن ورقه سئوالات، هم یك نفس عمیق بكشید تا ریلکس تر شوید.

 

مترجم : وحیده امینی

منبع : www.wikihow.com

(Visited 29 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *