سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹
مراقب باشيد در مصاحبه شغلی گول اين سوال ها را نخوريد!

مراقب باشيد در مصاحبه شغلی گول اين سوال ها را نخوريد!

اختصاصی چاره چی/ مصاحبه های شغلی یکی از مهم ترین بخش در زندگی حرفه ای افراد است و پاسخی که به سوالات در این جلسه داده می شود باید بسیار هوشمندانه باشد زیرا بسیاری از این سوالات قصد فریب مصاحبه شونده را دارد.در ادامه ما به نمونه هایی از این سوالات و پاسخ هایی که شما باید به آن ها بدهید اشاره می کنیم.

۱- از خودتان بگویید

– چرا آن ها این سوال را می پرسند؟ راه حل

زمانی که شما به جایی برای مصاحبه دعوت می شوید، قاعدتا آن ها یک آشنایی کلی از شما دارند پس هدف آن ها شناخت شما نیست بلکه حقیقت ماجرا این جاست که می خواهند اعتماد به نفس مصاحبه شونده ها را ارزیابی کنند.پس بهتر است روی اعتماد به نفستان بیشتر کار کنید و بدانید که در این مرحله رقابت در این زمینه است.

باید دقت کرد که در پاسخ به این سوال و در کل همۀ سوالات نباید حاشیه رفت و جواب ها را از زندگی شخصی بیرون کشید.لیستی از موفقیت هایتان تهیه کنید و روی آن ها مانور دهید البته این کار نباید شما را طوری جلوه دهد که فرد از خودراضی هستید، تنها سعی کنید واقعیت ها را بازگو کنید.

۲- خودتان را در یک کلمه توصیف کنید

– چرا آن ها این سوال را می پرسند؟ راه حل

هدف آن ها این است که به ویژگی های شخصیتی شما پی ببرند و براساس آن تصمیم بگیرند که ویژگی های فردی شما مناسب شغلی که برای آن درخواست داده اید هست یا خیر.

شاید پاسخ دادن به این سوال سخت باشد زیرا شما نمی دانید آن ها دنبال چه فردی با چه توانایی و ویژگی هایی هستند.پس بهتر است صادقانه برخورد کنید و خود واقعی تان را توصیف کنید، البته مطالعه قبلی شما در ارتباط با شغلی که می خواهید در آن شروع به کار کنید شما را با ویژگی هایی که آن ها می خواهند آشنا تر می کند.

۳- این شغل با کارهای دیگری که انجام داده اید چه تفاوتی دارد؟

– چرا آن ها این سوال را می پرسند؟ راه حل

آن ها ابتدا از شما می پرسند که آیا برای شرکت های دیگر هم درخواست کار داده اید یا خیر تا صداقت شما را بسنجند و از کار سابقتان می پرسند تا ببینند شما چه دیدگاهی نسبت به کارفرما دارید.

کاری که شما باید انجام دهید این است که صداقت داشته باشید و همه چیز را بگویید اما در ارتباط با کار سابقتان کمی محتاطانه برخورد کنید و دلیل ترک آن را به صورت کلی توضیح دهید یا بگویید نمی توانستید از همه توان و خلاقیت تان در آنجا استفاده کنید.باید بدانید که این سوال معمولا برای محک زدن روحیه شماست و ترجیحا از انتقاد و بدگویی شغل قبلی بپرهیزید و همچنین سعی کنید به مصاحبه ‏کننده بفهمانید که میل به پیشرفت اولین هدف تغییر شغل بوده است.

۴- نقاط قوت و ضعف تان را نام ببرید.

– چرا آن ها این سوال را می پرسند؟ راه حل

هدف کارفرما این است که با دانستن نقات قوت و ضعف مراجعه کنندگان ، فرد را در آن کار تصور کرده و اگر با توجه به ضعف هایش از عهده آن بر نمی آید، تصمیم مطمان تری بگیرد.

تمامی نقاط قوت تان را به آن ها بگویید و اگر نقطه ضعفی که دارید به کارتان آسیب نمی زند لزومی ندارد آن را مطرح کنید. اما اگر نکته مهمی در این میان وجود دارد آن را مطرح کنید ولی بگویید که می توانید با کمک همکاران و خودتان آن را برطرف کنید.

 

مترجم : وحیده امینی

منبع : www.businessinsider.com

(Visited 85 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *