دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۹
۱۰ واقعیت در مورد مغز مردان که هر خانمی باید بداند

۱۰ واقعیت در مورد مغز مردان که هر خانمی باید بداند

۱- مردها هم دوست دارند ازدواج کنند
زن ها دوست دارند زندگی شان سر و سامان پیدا کنند ولی مردها دوست ندارند متعهد شوند و دلشان می خواهد آزادی شان دست خودشان باشد. شاید این یکی از بزرگترین باورهای نادرست درمورد مردها باشد. البته متعهد شدن برای بعضی از مردها سخت تر از بقیه است

۲-رئیس کیه؟
سلسله  مراتب های ناپایدار اضطراب زیادی برای مردها ایجاد می کند. ولی یک زنجیره مشخص از دستورات، مثل دستورانی که در ارتش و بسیاری محیط های کاری تمرین می شود، سطح تستوسترون آن ها را پایین آورده و خشونت مردها را کنترل می کند.
درگیر شدن با ایجاد سلسله مراتب ها که از سن ۶ سالگی برای مردها شروع می شود، باعث می شود مردها سعی داشته باشند همیشه خودشان بالادست رفته و بقیه را پایین دست خود بدانند.
۳- پدر شدن
مغز مردها ماه  ها قبل از این که پدر شوند، آماده همکاری کردن می شود. در بدن پدرهای آینده تغییرات هورمونی اتفاق می افتد (پرولاکتین در آن ها بالا رفته و تستوسترون پایین می آید) و همین باعث می شود رفتاری پدرانه پیدا کنند.
فرومون های زن باردار به همسرش هم سرایت کرده و باعث می شود مردها هم دچار تغییراتی اساسی شوند.
حتی قبل از اینکه زن حامله شود، فرومون های مرد باعث می شود در مغز زن نورون های مادر خوب فعال شود.

201531515235910a
۴- مغز بالغ مردانه
در طول دوره تکامل، مردها در زمان جوانی نیاز به رقابت بر سر مقام و همسر و در زمان بلوغ نیاز به تاکید بر پیوند و همکاری داشته اند.
خود مردها هم این را تایید می کنند؛ و تحقیقات روانشناختی نشان داده است که جلو افتادن از رقبا در سنین بالاتر جذابیتی برای مردها ندارد. درمقابل، آن ها توجه بیشتری به روابط شان و بهتر کردن جامعه نشان می دهند.
این تغییر احتمالاً به خاطر کاهش تدریجی سطح تستوسترون با بالا رفتن سن در آن ها ایجاد می شود. تحقیقات نشان داده است که مردهایی که سطح هورمون تستوسترون در آن ها بالاتر است، در رقابت بهتر هستند و آن هایی که سطح پایین تری از تستوسترون دارند در رقابت هایی که نیازمند همکاری تیم و گروه است بهتر عمل می کنند.

۵- بازی کردن با بچه ها
تحقیقات نشان می دهد روش های خاص مردها برای بازی کردن با بچه هایشان که در آن ها حرکات ناگهانی و اذیت کردن بیشتر است، باعث می شود بچه ها بهتر یاد بگیرند، اعتماد به نفس بالاتری پیدا کنند و بتوانند خودشان را بهتر برای دنیای واقعی آماده کنند.
تحقیقات متعددی نشان می دهد که پدرهایی که نقش فعالی در بزرگ کردن فرزندانشان دارند سطح پایین ترین از تستوسترون دارند. بااینکه هنوز مشخص نیست که سطح هورمون است که موجب این رفتار می شود یا برعکس ولی محققان بر این عقیده اند که تکامل به نفع این پدران بوده است. بچه های انسان جزو نیازمندترین بچه ها بین موجودات هستند و پدران خوب شانس این را دارند که بچه ها و البته ژنشان باقی بماند.
۶- دفاع از قلمرو
بخشی از کار مردها دفاع از قلمروشان است. البته نیاز به تحقیقات بیشتری بر روی انسان ها است ولی در پستانداران نر دیگر قسمت «دفاع از قلمرو» بسیار بزرگتر از همسران ماده شان است. با این که زنان هم احساس مالکیت دارند، ولی مردها وقتی با تهدیدی نسبت به زندگی عشقی یا قلمروشان روبه رو می شوند، احتمال برخورد خشونت آمیز بیشتری دارند.
۷- از دل برود هر آنکه از دیده شان برفت
تستوسترون که بیشتر با خشونت و دشمنی مرتبط دانسته می شود، هورمون جنسی هم هست. و این میل در مردان شش برابر زنان است.
مردها تا زمانی که زنی جلو چشمشان است به او فکر می کنند و وقتی از دیدشان خارج می شود، از ذهنشان هم بیرون می رود.
۸- تمرکز بر راه حل
با این که خیلی از تحقیقات نشان می دهد که زن ها بسیار دلسوزتر از مردها هستند ولی این کاملاً صحت ندارد. سیستم دلسوزی و همدردی در مغز مردها وقتی کسی استرس دارند یا دچار مشکل شده است، واکنش می دهد. ولی بخش «حل کردن مشکل» در ذهنشان خیلی زود غلبه می کند.
این باعث می شود که به جای نشستن با آن فرد و همدردی کردن با او، برایش به دنبال یک راه حل باشند.
۹- آسیب پذیری در برابر تنهایی
بااین که تنهایی می تواند برای سلامتی و مغز همه ایجاد مشکل کند، مردان در سنین بالاتر آسیب پذیرتر هستند.
مردها برای مشکلات شان کمتر از زن ها کمک می گیرند که این موجب تنهاتر شدن آن ها می شود و این مدارهای اجتماعی مغز آن ها را دچار مشکل می کند.
زندگی کردن با زن ها برای آن ها بسیار مفید است. مردانی که در روابط بادوام هستند، سالم تر بوده، بیشتر عمر کرده و سطح هورمون های شان نشان می دهد که میزان اضطراب کمتری دارند. زن ها برای غدد جنسی مردها هم مفید هستند.
۱۰ -احساسی تر
با این که معمولاً زنان جنسیت احساسی تر قلمداد می شوند، ولی نوزادان پسر معمولاً واکنش های احساسی بیشتری نسبت به نوزادان دختر داده و احساسات شان را بیشتر ابراز می کنند.
مردان بزرگسال هم واکنش های احساسی  قوی تری دارند ولی قبل از اینکه از این احساسات آگاهی داشته باشند. وقتی این احساسات به خودآگاه آن ها می رسد، سعی می کنند روی آن سرپوش گذاشته و نشانش ندهند.
پسرها در جوانی یاد می گیرند که احساسات شان را پنهان کنند، چون اگر آن ها را نشان دهند، به نظر فرهنگ و جامعه مردانه نیست. ولی سرپوش گذاشتن بر روی احساسات هم واکنش «جنگ و گریز» را در آن ها فعال می کند. واکنش قوی مرد و سرکوب متعاقب آن او را برای برخورد با یک تهدید آماده می کند.

منبع: مردمان

(Visited 99 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *