شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
چگونه با همسر منزوی خود رفتار كنم؟

چگونه با همسر منزوی خود رفتار كنم؟

اگر همسرتان فرد منزوی و گوشه گیر است ؛ نگرانی و ناراحتی ندارد. اگر برخورد مناسبی داشته باشید می توانید تغییری در رفتار همسرتان ایجاد کنید.

5631

مردانه، با احساسات همسرتان بازی کنید
اغلب، درونگرایی و میل به رفتارهای گوشه  گیرانه به  طور اكتسابی به فرد رسیده است ولی این طور هم نمی شود گفت كه از دست همسر آگاه و دلسوز كاری ساخته نیست. اما در این میان احتمال اثرگذاری مردان در همسر منزوی شان بیشتر است؛ مثلا مردی به همسرش خبر یک مهمانی را می دهد اما زن خانه اعتراض می كند و می گوید چرا قرار گذاشتی؟ من علاقه ای به آمدن ندارم و… . در این شرایط مرد خانه كافی است به جای عصبانیت و توبیخ، دنیای احساساتی و شكننده همسرش را به یاد بیاورد و برای قانع كردن او از این راه ها كمك بگیرد :

در قدم اول به او این پیام را بدهد كه او اولویت اول است و هر مهمانی ای فقط با بودن او خوش است. زنان گوشه گیر به تزریق اعتماد به نفس زیادی نیاز دارند. با تعجب بگویید كه با وجود ویژگی های خاص او مثل ادب، هنر، سواد و… چه كسی بیشتر از او می تواند گل مجلس  باشد؟ به خودش سخت نگیرد تا متوجه علاقه همه به حضورش شود.
اگر فارغ از حرف های حضور در جمع، در رابطه خصوصی تان مرد جذاب و با محبتی باشید كم كم همسرتان به  خاطر جلب محبت بیشتر شما به اصلاح خودش هم نزدیک تر می شود.

همسرتان را با دیگران مقایسه نکنید
هیچ وقت با مقایسه كردن و مثال زدن زنان اجتماعی دیگر، راه پیشرفت اخلاق همسرتان را سد نكنید. اگر شما و همسرتان قرار است میزبان یک مهمانی باشید، این احتمال را بدهید كه همسرتان اضطراب زیادی از مورد قضاوت قرارگرفتن توسط مهمان ها دارد. او را دوستانه درک كنید و قبل از حضور مهمان ها هرچه می توانید با آماده كردن شرایط و تأیید كردن كارهای خوب او خیالش را راحت كنید.

ریشه یابی انزوا
شاید رد پای میل به گوشه گیری را بشود در قبل از ۶  سالگی و نخستین ارتباط های اجتماعی افراد پیدا كرد. روش تربیت والدین، خُلق و ژنتیك خانوادگی، اعتماد به نفس و مهارت های خود فرد، ترس از تمسخر، داشتن اضطراب، هماهنگ نبودن سطح فرد با جمع اطراف او و بسیاری از عوامل دیگر در این عادت می توانند سهم داشته باشند.

آیا عادت است یا بیماری؟
در جریان معمول این عادت، همسر منزوی دست كم به میزان كمی می تواند درصورت لزوم به بیان احساساتش بپردازد. رودربایستی با دیگران و ناراحتی از حضور در جمع، جریان معمول و اصلی زندگی اش را به هم نریخته است و با قدری تخفیف می تواند رضایت دیگران را به دست بیاورد. این همسر اگرچه تنهایی را ترجیح می دهد اما با رنج زندگی نمی كند و هر وقت بخواهد می تواند «نه» بگوید، نظراتش را بیان كند و…

اما در شرایط بیمارگونه این عادت :

۱ – فرد نه میلی به ارتباط با همسر و خانواده اش دارد و نه لذتی از این روابط می برد.

۲ – همیشه فعالیت های انفرادی را انتخاب می كند.

۳ – روابط زناشویی با همسرش هم تحت تأثیر این عادت اوست.

۴ – از هیچ فعالیت و شادی ای لذت نمی برد.

۵ – تشویق و اعتراض دیگران برایش فرقی ندارد.

۶ – از نظر عاطفی همیشه سرد و بی اعتنا به اتفاق های اطراف است. در این شرایط باوجود همه سختی هایی كه وجود دارد نیاز به ورود یک روانپزشک در رابطه شما وجود دارد.

66955007_70683905bfdda

سیاست های زنانه برای خوب شدن حال یک  مرد منزوی
اگر مرد زندگی تان در درونگرایی به سر می برد با عملی كردن نكته های زیر می توانید مهارت های روابط اجتماعی همسرتان را افزایش دهید:

به حریم خصوصی اش احترام بگذارید
تلاش برای اصلاح همسرتان را از احترام به حریم خصوصی او جدا كنید و اجازه دهید وقتی عصبانی، دلخور یا گرفتار است كمی با خودش تنها باشد. این احترام شما، در سایر مواقع حرفتان را مؤثرتر می كند.

غرور مردانه اش را حفظ کنید
خط قرمز همه روابطه تان را با شوهر خود روی این مدار نگه دارید كه او همان مردی است كه قابل افتخار است. حفظ غرور مردانه همسرتان او را از اصرار و لجبازی روی عادت منزوی بودنش دور نگه می دارد.

نگویید که در جمع حرف بزن
همسرتان را مجبور نكنید كه در جمع حرف بزند، دایره رابطه خصوصی شما با همسرتان آن قدر مهم است كه اگر جذابیت، آرامش بخشی و تنوعش مدتی در دل همسرتان جا كند، قدرت ابراز خود را در او تقویت می كند و به طور غیرمستقیم شما را به خواسته تان می رساند.

(Visited 157 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *