شنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۷
آنچه باید در روزهای ابتدایی شیردهی بدانید

آنچه باید در روزهای ابتدایی شیردهی بدانید

اختصاصی چاره چی / دوران شیر دادن به نوزاد سریع ترین مرحله رشد بعد از تولد او است .دوران شیردهی و چگونگی نحوه تغذیه با شیر مادر مهم ترین نشانه سلامت، رشد و تکامل مطلوب کودک بشمار می رود.

در این دوران تغییراتی در مادران بوجود می آید و اتفاقات مختلفی روی می دهد که با آگاهی از آن ها می توانند روند شیردهی را راحت تر انجام دهند.

 

۱- زمان شیر دهی و با شیر خوردن نوزاد به مرور سینه مادر بزرگ تر می شود تا جاییکه پس از گذشت دوران شیردهی سینه دوبرابر اندازه قبلی می شود.

 

با از شیر گرفتن بچه غدد شیری شروع به تحلیل رفتن می کنند و سایز سینه ها به مرور کاهش یافته و سینه ها دچار افتادگی می شوند. اگر از شیر گرفتن بچه به صورت ناگهانی اتفاق بیفتد این کاهش سایز سینه کاملا مشهود خواهد بود.

 

۲- نخستین بار که به نوزادتان شیر می دهید او تنها مقدار کمی از شیر شما را می خورد و به مرور به این کار عادت می کن پس نگران نباشید.

اولین باری که مادر در اتاق زایمان کودک خود را در آغوش می گیرد و سینه خود را در دهانش می گذارد در این مرحله شیر کامل هنوز تولید نشده و پستان ماده ای بنام آغوز یا کلستروم می سازد که نقش مهمی در ایمنی کودک در مقابل عفونت ها دارد.

اگر به نظر می رسد که نوزاد در پیدا کردن نوک سینه و یا نگهداشتن آن در دهان مشکل دارد سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید. شیر دادن هنری است که نیاز به آرامش و تمرین دارد.

هیچکس انتظار ندارد که شما در شروع همه چیز را بدانید بنابراین نگرانی به خودتان راه ندهید و اگر در بیمارستان هستید سعی کنید از پرستار اتاق زایمان یا بخش کمک بگیرید.

 

۳- میزان شیر مادر با گذشت زمان بیشتر می شود و هر چقدر نوزاد بیشتر شیر بخورد، سینه ها به تولید شیر ، بیشتر تحریک می شوند.

مادرانی که به فرزندان خود شیر می دهند روزانه ۷۰۰ تا ۸۵۰ میلی  لیتر شیر تولید می نمایند که محتوی ۳۳۰ میلی گرم کلسیم به ازاء هر لیتر می باشد پس باید مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین، املاح معدنی، کلسیم و .. را در این دوران فراموش نکنند.

 

۴- در این زمان به دلیل شیر خوردن و مکیدن های زیاد نوزاد، نوک سینه مادر بسیار دردناک می شود که با راه های زیر می توان این درد را آرام کرد.

– سینه هایتان را با آب گرم و بطور مرتب ماساژ دهید تا دردتان آرام شود.

– از کرم های نرم کننده مخصوص این کار استفاده کنید اما فراموش نکنید برای شیر دادن در مرتبه بعد حتما پاک شده باشد.

– از لباس زیر نرم تری استفاده کنید زیرا لباس زیر سفت تاثیرات بدتری روی سینه شما می گذارد.

 

مترجم : وحیده امینی

منبع : www.womenshealthmag.com

(Visited 33 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *