شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
روش هایی که به شما کمک می کند بتوانید درست خرج کنید

روش هایی که به شما کمک می کند بتوانید درست خرج کنید


بعضی ها یعنی در واقع خیلی ها اینطورند، بیشتر از درآمد و مقدار پولی که پس انداز می کنند، خرج می کنند و هر روز بیشتر و بیشتر خودشان را بدهکار می کنند. افتادن در دام چنین عادتی خیلی آسان است و بیرون آمدن از آن نیاز به کمی برنامه ریزی و نظم دارد. اولین قدم ایجاد یک میزان بودجه است. بااینکه ممکن است ناخوشایند به نظر برسد، برای تعریف کردن بودجه مشخص باید درآمد و هزینه های تان را بررسی کنید تا بفهمید چه میزان پول در می آورید و چقدر خرج می کنید.

وقتی درک مشخصی از بودجه کنونی تان به دست آوردید، چالش بعدی این است که نقطه هایی را پیدا کنید که بتوانید کمتر خرج کرده یا بیشتر پول درآورید تا بتوانید به اهداف مالی تان دست پیدا کنید. در زیر به چند نکته برای رسیدن به این هدف اشاره می کنیم:

نیازها و خواسته های تان را دریابید
چه می خواهید؟ واقعاً به چه چیزهایی نیاز دارید؟ وضعیت مالی کنونی تان را ارزیابی کنید. دو لیست تهیه کنید : یکی لیست نیازهای تان و یکی لیست خواسته های تان. برای درست کردن این لیست، از خودتان سوال کنید:

– چرا این را می خواهم؟
– اگر این را داشته باشم چه تغییری در زندگی ام ایجاد می شود؟
– چه چیزهایی واقعاً برایم مهم هستند؟
– آیا این با ارزش هایم تطابق دارد؟

راهبرد ایجاد کنید
همه ما بر طبق نیازها و خواسته های مان بودجه ای داریم. ولی جدول بودجه ای که در آخر آورده ایم به شما نشان می دهد که چه درصد از درآمد باید به هزینه های مختلف اختصاص یابد. البته می توانید برحسب نیازهای تان نغییراتی در آن ایجاد کنید اما یادتان باشد هزینه هایی که اضافه می کنید باید از درصد اختصاص  یافته به سایر موارد کسر شود.

بررسی کنید، کم کنید و به هدف بزنید
وقتی شروع به بررسی کردن می کنید، ممکن است متعجب شوید وقتی بفهمید صدها هزار تومان را در ماه فقط برای خورد و خوراک و هزینه های قابل تغییر دیگر خرج می کنید. خیلی از این هزینه ها را می توانید به سادگی کم کنید. کم کردن معمولاً استراتژی بهتری نسبت به قطع کردن است. باید واقعبین باشید. این کار باعث می شود برای هزینه های غیرقابل  پیشبینی آمادگی بیشتری داشته باشید.

راه هوشمندانه برای کم کردن هزینه ها
برای پیدا کردن راهی برای کم کردن هزینه های قابل تغییر، خیلی خوب است که هدفی در ذهن داشته باشید و هر ماه طبق آن پس انداز کنید. برای داشتن چنین هدفی باید هوشمندانه رفتار کنید:
خاص و مشخص اهداف هوشمندانه به اندازه خاص و مشخص هستند که بتوانند عملی را پیشنهاد دهند. مثلاً، «به اندازه ای پس انداز کن که بتوانی برای ماه عسل به ایتالیا بروی»، نه اینکه فقط «پس انداز کن». قابل اندازه گیری باید بدانید که کی به هدف تان رسیده اید یا چقدر به آن نزدیک شده اید. مثال: سفر به ایتالیا ۲۰۰۰ دلار هزینه دارد و تا امروز ۸۰۰$ پس انداز کرده اید. قابل حصول قدم هایی که به سمت رسیدن به هدف تان برمی دارید باید منطقی و امکانپذیر باشند.
مثال: می دانم که می توانم برای رفتن به آن سفر به ایتالیا هر هفته به اندازه کافی پول پس انداز کنم. مرتبط بودن هدف تان باید عقلانی باشد. مطمئناً نمی خواهید به سمت هدفی حرکت کنید که با نیازهای تان همخوانی ندارد. مثال: می خواهیم در سفر ایتالیا در هتل چهارستاره اقامت کنیم.

زمانبندی باید یک زمان هدف مشخص تنظیم کنید. مثال: تابستان آینده میخوام به سفر ایتالیا بروم. جدول زیر راهبردهایی از چگونگی تقسیم درآمد شما بین هزینه های مختلف را نشان می دهد. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که هزینه ایاب و ذهاب بالاتر از حد طبیعی است یا اجاره بالاتر است، می توانید اصلاحاتی در آن انجام دهید. همچنین می توانید بخشی برای هدایا به آن اضافه کنید که با توجه به آن باید از درصد سایر موارد کم کنید.

 

منبع: مردمان

(Visited 66 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *