شنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۷
دانستن این ١٢ نکته هنگام بستن قرارداد به درتان می خورد!

دانستن این ١٢ نکته هنگام بستن قرارداد به درتان می خورد!

قرارداد سندی توافق شده بین دو یا چند طرف است که به موجب قانون اجرایی می شود. جنبه ی اجرایی شدن یک قرارداد مهم است، زیرا بدون آن توافق معنی ندارد و طرفین به آن احترام نمی گذارند. تعیین اجرایی بودن یک قرارداد ساده است.

۱- برای بررسی قرارداد از یک وکیل کمک بگیرید.
اگر قرارداد از ارزش قابل توجهی برخوردار است، به عنوان مثال برای خرید و یا فروش یک خانه، یک وکیل باید آن را از نظر لحاظ شدن تمام مواد و جنبه ها بررسی کند. اگر دچار شک هستید بهتر است در مرحله ی نوشتن قرارداد از وکیل کمک بگیرید.

۲- قانونی بودن موضوع قرارداد را بررسی کنید.
قراردادها به دلایل مختلف عقد می شوند اما به هر حال برای اعتبار داشتن باید هدفی قانونی داشته باشند. قراردادهایی که به جهت انجام فعالیتی غیرقانونی عقد می شوند معتبر نبوده و در دادگاه تایید نخواهد شد. نمونه هایی از قراردادهای غیر قانونی فروش مواد مخدر و یا توافق برای ارتکاب یک جرم غیر قانونی است.

۳- صحت اطلاعات قرارداد را بررسی کنید.
اگر در قرارداد اطلاعات نادرستی وجود داشته باشد، آن قرارداد اعتبار ندارد (احتمالا فرد هدفی از گول زدن شما دارد). تمام اطلاعات، بندها، اعداد، متراژ، درصد سود، حقوق، خسارت و سایر موارد را از نظر تطبیق با موارد گفته شده و توافق شده بررسی کنید.

۴- متن قرارداد را از نظر بیان بررسی کنید.
متن و بندها باید روشن، صریح و مستقیم باشد.

۵- امضا قرارداد را بررسی کنید.
یک قرارداد کتبی معتبر باید حاوی نام کامل طرف ها و امضا آن ها باشد. در عین حال باید در زیر امضا تاریخ هم داشته باشد.

۶- محضری شدن قرارداد را پیگیری کنید.
اکثر قراردادها بدون ثبت در محضر اعتبار ندارند. علاوه بر این، برای تایید آن به شهود و یا اسناد رسمی نیز نیاز است. هرگز قراردادی را که گفته می شود بین خود طرفین و بدون حضور در محضر نوشته می شود را قبول نکنید.

۷- ظرفیت حقوقی و سلامت عقلی طرف مقابل را بررسی کنید.
فرد طرف قرارداد باید در سن قانونی و دارای سلامت عقلی باشد. افراد زیر سن قانونی و افراد دچار بیماری های روانی صلاحیت ورود به یک قرارداد را ندارند. چنین قراردادی باطل است.

۸- در صورت اجبار یا تحت فشار بودن یک طرف برای امضا آن قرارداد باطل است.
تا جایی که ممکن است شرایط طرف دیگر قرارداد را بررسی کنید و از رضایت کامل وی اطمینان حاصل کنید. در غیر این صورت ممکن است بعدا با خلف وعده ی طرف دیگر و اصرار وی برای پرداخت قیمت بالاتر یا تغییر در شرایط قرارداد یا حتی شکایت وی به مراجع قانونی برای ابطال سند مواجه شوید.

۹- قدرت چانه زنی طرفین را در قرارداد بررسی کنید.
اختلاف فاحش در قدرت چانه زنی بین طرفین موجب نامعقول به نظر رسیدن قرارداد می شود. در صورتی که به موجب بندها یک طرف قدرت بیشتری دارد، سود بیشتری می گیرد یا میزان خسارت شما در صورت بروز ضرر بیشتر است مفاد قرارداد باید مورد تجدید نظر واقع شوند.

۱۰- زنده بودن طرف خود را بررسی کنید.
در صورت فوت طرف های قرارداد، آن قرارداد باطل است. در صورتی که طرف قرارداد را نمی شناسید و قرار نیست او را ببینید حتما در مورد زنده بودن وی تحقیق کنید.

۱۱- غیر ممکن یا غیر عملی بودن بندهای قرارداد را بررسی کنید.
در صورت تغییر شرایط بعد از قرارداد احتمالا آن قرارداد ملغی می شود. برای مثال ممکن است قرارداد رنگ شدن خانه را بسته اید، اما بعد از ان خانه می سوزد. در این صورت انجام این قرارداد غیر ممکن است. غیر عملی بودن به شرایطی گفته می شود که در آن تغییر موقعیت به نحوی است که هزینه ها بسیار گزاف تر و نامعقول می شوند. برای مثال شما قرارداد عکس برداری از عروسی خود را بسته اید. اما در این بین تصمیم می گیرید که عروسی را در کشوری دیگر برگزار کنید. در این صورت انجام قرارداد غیر عملی می شود. از سوی دیگر اگر نام شهر محل برگزاری را در قرارداد ذکر کرده باشید، شما قرارداد را نقض کرده اید و ممکن است دچار مراحل قانونی پرداخت خسارت شوید.

۱۲- نقض قرارداد را بررسی کنید.
اگر یکی از طرفین قرارداد از انجام بندهای آن سرباز زد، انجام تعهدات طرف دیگر نیز ملغی می شود. نقض قرارداد به موارد جزئی گفته نمی شود. برای نقض کامل قرارداد باید یکی از شروط اصلی نقض شود.

 

منبع: چگونه

(Visited 40 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *