شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
مادران بخوانند/ راهنماي انتخاب لباس مناسب براي کودکان

مادران بخوانند/ راهنماي انتخاب لباس مناسب براي کودکان

خرید لباس برای فرزندان یکی از لذت های پدر و مادر ها در زندگی است. اگر بدانیم چگونه می توانیم یک خرید مناسب و ایده آل داشته باشیم می توانیم از خرید لذت ببریم. لباس خریدن برای کودکان کمی سخت تر از بزرگسالان است پون معمولا لباس هایی که به طور کامل سایز شان باشد به راحتی پیدا نمی شود.
در ادامه همراه ما باشید با نکاتی برای خرید بهتر و آسان تر.

۱) کودکان در حال رشد هستند. اندازه های شان به سرعت تغيير می کند و لباس های شان برای شان كوچک می شود بنابراين لازم نيست برای لباس كودک زياد هزينه كنيد. راحتی و سلامت كودک را در اولويت قرار دهيد و لباس های راحت و گشاد كه پوشيدن و درآوردن آن ها آسان است، انتخاب كنيد. دقت كنيد لباس در قسمت های يقه، سرآستين و مچ پاها نرم و راحت باشد و كش های سرآستين و پاچه شلوار تنگ نباشد. لباس هايی با سگک های قابل تنظيم كه امكان بزرگ تر و كوچک تر شدن دارند را می توان مدت بيشتری استفاده كرد. برای اين منظور می توانيد شلوارها و سارافون های پيشبندی با سگک های قابل تنظيم را انتخاب كنيد.

۲) كودكان لباس های شان را زود كثيف می كنند. غذا را روی لباس شان می ريزند و لكه های شكلات و بستنی روی لباس شان ديده می شود. همچنين بيشتر ساعات روز مشغول بازی هستند و لباس های شان را خاكی و كثيف می كنند. هنگام خريد اين نكته را در نظر داشته باشيد و لباس هايی بخريد كه شستشوی آن ها راحت باشد و امكان شستشو در ماشين لباس شويی را داشته باشد.

۳) هنگام خريد لباس كودک به جنس پارچه لباس توجه كنيد و وقتی برای خريد به فروشگاه می رويد برچسب لباس را از نظر جنس كنترل كنيد. لباس های تهيه شده از مواد مصنوعی برای كودكان مناسب نيستند. لباس هايی كه پارچه هايی از جنس الياف طبيعی دارند را انتخاب كنيد. بهتر است لباس كودک از جنس كتان يا درصد بالای كتان باشد. توصيه می شود لباس های زير و لباس هايی كه مستقيم با پوست كودک تماس دارند را از جنس نخی انتخاب كنيد. برای لباس های رويی پارچه های حوله ای، مخمل و جين مقاوم و بادوام هستند.

۴) اگر كودک در سنی است كه پوشک استفاده می كند، لباس هايی را انتخاب كنيد كه در قسمت وسط پاها دكمه دار هستند و امكان دسترسی راحت تر به پوشک در آن ها وجود دارد.

۵) اگر كودک در سنی است كه چهار دست و پا راه می رود، لباس هايی انتخاب كنيد كه پاها را پوشانده و قسمت زانو را محافظت كند.

۶) اگر كودک در سنی است كه تازه ياد گرفته است لباس هايش را خودش بپوشد، لباس هايی كه پوشيدن و درآوردن آن برايش راحت است را انتخاب كنيد. اين موضوع موجب تقويت اعتماد به نفس كودک می شود. به جای شلوارهای زيپ دار و سگک دار، شلوارهای كمركش را انتخاب كنيد. به جای لباس های دكمه دار، لباس های چسبی و زيپ دار را انتخاب كنيد. بستن و باز كردن بست های چسبی برا ی كودک راحت است. اگر روی  زيپ لباس يک حلقه بزرگ وجود داشته باشد، كودک راحت تر می تواند زيپ لباس را باز و بسته كند.

۷) لباس های ساده براي كودكان مناسب ترين انتخاب هستند. لباس های سگک دار و لباس هايی كه روی آن ها تور، رمان و مهره های رنگی وجود دارد برای كودكان مناسب نيستند چون ممكن است دست كودک در آن ها گير كند يا از لباس جدا شوند و كودک آن ها را ببلعد.

۸) دكمه ها و بست های لباس را كنترل كنيد. لباس هايی كه بست های محكم داشته باشد را انتخاب كنيد چون ممكن است در طول روز مجبور شويد چند بار دكمه های لباس كودک را باز و بسته كنيد. لباس هايی كه دكمه های شان راحت باز نمی شود و امكان شكستن و افتادن دكمه های شان وجود دارد را انتخاب نكنيد.

۹) تحرک بچه ها زياد است. پس بهتر است لباس هايی برای آن ها انتخاب كنيد كه گشاد و راحت باشد و امكان حركت و تحرک در آن ها وجود داشته باشد. بچه های كوچک تر معمولا در لباس های سرهمی احساس راحتی می كنند.

۱۰) سر كودكان نسبت به بدن شان بزرگ است. اگر می خواهيد لباس هايی را انتخاب كنيد كه راحت بپوشند، لباس های جلو باز كه در قسمت جلو زيپ يا دكمه دارند انتخاب مناسبی هستند. در صورتی كه می خواهيد لباس جلو بسته بخريد انواعی كه در قسمت شانه دكمه های فشاری دارند را انتخاب كنيد.

۱۱) روند رشد كودكان با هم متفاوت است. برایخرید لباس کودک به اطلاعات برچسب روی لباس اكتفا نكنيد و هميشه اندازه دقيق كودک تان را همراه داشته باشيد.

۱۲) رنگ های شاد را برای كودک تان انتخاب كنيد. رنگ های تند اصلی برای كودكان دختر و پسر مناسب است.

۱۳) اگر می خواهيد براي كودک كلاه بخريد، كلاه های لبه دار را انتخاب كنيد تا علاوه بر محافظت از سر كودک پوست صورت او را در برابر پرتوهاک خورشيد محافظت كند.

۱۴) به سليقه كودک هم توجه كنيد. گاهی وقت ها يک رنگ خاص يا وجود يک شخصيت كارتونی روی لباس برای كودک مهم است. می توانيد لباس را انتخاب كنيد و انتخاب رنگ يا طرح را به عهده كودک بگذاريد.

۱۵) نكته آخر اين كه برای حفظ سلامت پوست كودک لباس ها را پس از خريد و قبل از پوشيدن بشوييد و در جايی كه هوا جريان دارد و ترجيحا زير نور خورشيد خشک كنيد.

(Visited 36 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *