جمعه ۰۳ فروردین ۱۳۹۷
با این راهکار ها دیگر نگران رشد قدی فرزندتان نباشید

با این راهکار ها دیگر نگران رشد قدی فرزندتان نباشید

۱- رژیم غذایی متعادل برای رشد
اولین گام برای داشتن قد و وزن ایده آل و نرمال داشتن یک تغذیه مناسب است. اگر خواهان قد بلندی برای فرزندتان هستید او را از همبرگر، نوشابه و چیپس دور نگه دارید و یک رژیم غذایی سالم را جایگزین تنقلات کنید. یک رژیم غذایی متعادل و سالم از هر جهت به فرد قدرت و نیروی بیشتری می دهد. سعی کنید انواع مختلفی از مواد غذایی مغذی را در وعده های غذایی خود داشته باشید. ترکیبی از کربوهیدرات، چربی و پروتئین، در یک وعده تنها از کربوهیدرات یا چربی استفاده نکنید. به عنوان بخشی از یک رژیم سالم پروتئین بدون چربی را در وعده های خود بگنجانید به عنوان مثال استفاده از مرغ، گوشت، سویا، ماهی و محصولات لبنی بسیار توصیه می شود. این پروتئین ها به ساخت عضلات کمک کرده، استخوان ها را تقویت و باعث تحریک هورمون های رشد در بدن می شود. از مصرف کربوهیدرات های ساده مانند کیک و شیرینی، پیتزا و نوشابه پرهیز کنید. سعی کنید بیشتر از موادی که ویتامین D و کلسیم دارند استفاده کنید. محصولات لبنی و سبزیجاتی که برگ سبز دارند منبع خوبی برای کلسیم هستند. مطالعات نشان می دهد مصرف روی تاثیر زیادی در تحریک هورمون های رشد دارد، بنابراین سعی کنید در رژیم غذایی موادی که سرشار از روی هستند مانند جوانه گندم، دانه کدو، بادام زمینی، خرچنگ و کدو تنبل را بگنجانید.

۲- تمرینات کششی
این تمرینات راهی موثر برای افزایش قد کودکان به شمار می رود. برای مثال چند نمونه تمرین کششی ساده را برای شما بازگو می کنیم. از کودک بخواهید کنار دیوار بایستد و دستان خود را بالا برده و تا جایی که می تواند آنها را بکشد. سپس روی زمین نشسته و پاهای خود را به طرف جلو بکشد. این تمرینات ساده را هر روز ده بار تکرار کنید. تمرین دیگر به این صورت است که کودک روی زمین نشسته و پاهای خود را باز کند سپس با خم کردن کمر سعی کند دستانش را به انگشتان پا نزدیک کند. برای هر پا ۴ مرتبه این حرکت را تکرار کنید. این حرکات برای افزایش طول ستون فقرات کمک کرده و به افزایش قد منجر می شود.

۳- تمرینات بارفیکسی
آیا کودک شما علاقمند به آویزان شدن از میله ها و بارفیکس های زمین بازی یا در خانه می باشد؟ اگر کودک تان علاقه به این کار دارد خوشحال باشید زیرا این تمرینات به کشیده شدن و رشد ستون فقرات کمک زیادی می کند. داشتن برنامه ای منظم برای این تمرینات می تواند شما را به هدف نزدیک تر کند. هر روز زمان حداقل ده دقیقه برای این تمرینات در نظر بگیرید.

۴- یوگا
افرادی که یوگا کار می کنند افزایش قد بیشتری نسبت به افراد عادی دارند زیرا این افراد بدن خود را در حالت بهتری نگه می دارند و ستون فقرات شان کشیده می شود. یوگا یکی از بهترین فعالیت ها برای رشد سریع می باشد و استقامت و انعطاف پذیری بدن را افزایش می دهد.

۵- پرش
پریدن یکی از فعالیت هایی است که اغلب کودکان آن را دوست دارند و می توان از آن برای افزایش قد استفاده کرد. هر بار که پرش انجام می شود بدن کشیده شده و همین باعث رشد بهتر خواهد شد.

۶- شنا
شنا کردن یکی دیگر از فعالیت هایی است که به افزایش قد کمک می کند. این ورزش همچنین باعث تقویت عضلات و سلامت بدن کودک شما می شود.

۷- وزنه مچ پا
استفاده از وزنه های ورزشی مچ پا راهی دیگر برای افزایش قد کودک می باشد. هدف در این فعالیت کشیده شدن قسمت پایینی بدن است، غضروف های زانو در اثر اینگونه فعالیت ها کشیده می شوند. دقت کنید از وزنه های سبک شروع کرده و به تدریج با افزایش سن کودک وزنه ها را بیشتر کنید.

۸- دویدن آهسته
دویدن برای همه افراد در تمامی سنین توصیه می شود و در مورد کودکان به افزایش قد کمک می کند. پس همراه با کودک خود برنامه ریزی کرده و ساعتی را در روز به همراه هم به این فعالیت مفید بپردازید.

 

منبع: خانومانه

(Visited 8 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *