جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷
فر گاز تان را با این روش بدون دردسر تمیز کنید

فر گاز تان را با این روش بدون دردسر تمیز کنید

مواد لازم برای تمیز کردن فر با این روش عبارتند از: جوش شیرین، آب، دستکش پلاستیکی، سرکه سفید، بطری اسپری، پارچه مرطوب، کفگیر پلاستیکی یا سیلیکونی

۱- در مرحله نخست تمام اجزای داخل فر که قابل بیرون آوردن هستند را از آن خارج کنید. طبقه ها، قالب ها، میله های داخل فر از جمله مواردی هست که بایستی از آن خارج شود.

۲- مخلوط جوش شیرین را آماده کنید. داخل یک کاسه کوچک نصف پیمانه جوش شیرین ریخته و به آن چند قاشق غذاخوری آب اضافه کنید. مقدار آب به اندازه ای باشد که یک خمیر یک دست داشته باشید. معمولا ۳ قاشق غذاخوری آب مقدار مناسبی برای درست کردن این خمیر است.

۳- خمیر آماده شده را به کمک یک مسواک یا با دست به تمامی سطوح داخل فر، دیواره ها، کف، سقف و میله ها بزنید. استفاده از دستکش را در این مرحله فراموش نکنید. با زدن جوش شیرین به قسمت های داخل فر معمولا رنگ جوش شیرین به قهوه ای تبدیل می شود.

۴- دوازده ساعت صبر کنید، این مدت برای اثر گذاشتن جوش شیرین روی چربی ها و مواد چسبیده داخل فر می باشد، پس یک شب تا صبح یا ۱۲ ساعت صبر کنید.

۵- در این دوازده ساعت فرصت خواهید داشت تا قسمت هایی از فر که از آن خارج کرده بودید را تمیز کنید. برای تمیز کردن آنها می توانید از آب داغ و مایع ظرفشویی استفاده کنید. میله ها و اجزای بزرگ را داخل وان حمام برده و در صورتی که ذرات غذا و چربی به آنها چسبیده بود چند ساعت اجازه دهید داخل آب داغ بماند و سپس آنها را تمیز کنید. شما می توانید به جای استفاده از مایع ظرفشویی از همان خمیر جوش شیرین هم برای تمیز کردن آنها کمک بگیرید.

۶- بعد از گذشت ۱۲ ساعت از ماندن جوش شیرین داخل فر، با استفاده از یک پارچه مرطوب شروع به پاک کردن جوش شیرین از روی سطح و دیواره های فر کنید، اگر قسمت هایی از کار هنوز مواد و چربی ها چسبیده با کمک یک کفگیر پلاستیکی یا سیلیکونی آن قسمت را جدا کنید ولی معمولا استفاده از یک پارچه مرطوب تمام چربی ها و ذرات غذا را به خوبی جدا می کند. دقت کنید استفاده از کفگیرهای فلزی باعث خش انداختن به سطوح خواهد شد.

۷- در مرحله بعدی کمی سرکه را داخل بطری اسپری ریخته و به قسمت هایی که هنوز جوش شیرین چسبیده است، اسپری کنید. سرکه با جوش شیرین ترکیب شده و به خوبی عمل می کند.

۸- یک بار دیگر با پارچه مرطوب قسمت هایی که هنوز آغشته به جوش شیرین یا سرکه هستند را پاک کرده و این کار را آن قدر تکرار کنید تا داخل فر براق و کاملا تمیز شود. دقت کنید اگر جوش شیرین کاملا از داخل فر پاک نشود، اولین باری که از فر استفاده می کنید بوی نامطبوعی از فر به مشام می خورد. پس از پاک شدن کامل جوش شیرین اطمینان حاصل کنید.

۹- اجزایی که از فر خارج کرده بودید را به داخل فر برگردانید.

 

منبع: خانومانه

(Visited 45 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *