سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹
چگونه با توهین ها و تحقیرهاي همسرم برخورد كنم؟

چگونه با توهین ها و تحقیرهاي همسرم برخورد كنم؟

زن و شوهر هر چه قدر هم با هم دوست باشند و محبت بین شان فوران کند یک واقعیت جدی در مورد آن ها را نباید نادیده گرفت، از دو جنس مختلف هستند و سال ها در دو خانواده متفاوت و در زمینه های اجتماعی بعضاً مخالف هم بزرگ شده اند، چیزی که برای یک نفر بدیهی است برای آن یکی می تواند پیچیده باشد و انتخاب های یکی از آن ها می تواند برای آن یکی مضحک به نظر برسد، همیشه در تخریب و تمسخر یکی از طرفین انگیزه تحقیر نیست اما نتیجه این دنیای متفاوت و به رخ کشیدن تضادها می تواند تحقیر یکی از زوج ها باشد، حالا تکلیف کسی که همسرش را دوست دارد اما مدام توسط او تحقیر می شود چیست؟ چه برخوردی باید در برابر رفتار همسرش داشته باشد؟

رفتار مناسب /

به دنبال کشف علت اصلی باشید:
رفتارهای آزاردهنده همسرتان را یادداشت کرده و بدون قضاوت آن ها را مورد بررسی قرار دهید، باید بدانید علت وقوع این رفتارها چیست و در چه موقعیت یا حالات هیجانی و فکری احتمال وقوع شان افزایش می یابد و این که عکس العمل شما در قبال آن رفتارها چیست؟ پیشنهاد می کنیم در صورت امکان، با همسرتان گفت و گو کنید و از خود ایشان نیز جویای علت رفتارهایش باشید و حتی از چگونگی پاسخ های خود در قبال آن رفتارها پرسش کنید. بی تردید با شناخت و آگاهی از علت اصلی می توانید تغییرات لازمه را اعمال کنید، مثلاً اگر بدانید بدرفتاری همسرتان به خاطر خستگی است از این پس سعی می کنید آرامش او را فراهم آورید یا اگر علت رفتارهایش را سماجت های خود بدانید قطعاً با زیر سؤال نبردن و حساسیت به خرج ندادن می توانید مانع شدت گرفتن مشکل تان شوید.

قربانی نباشید:
تا به کی می خواهید نقش قربانی را بازی کنید؟ برای خاتمه دادن به رفتارهای نامطلوب همسرتان، شایسته است از قالب قربانی بودن رها شوید و از حق خود دفاع کنید، دفاع از حق به معنای عصبانیت، تهدید، قهر، انتقاد کوبنده و… نیست بلکه باید بتوانید در مقابل رفتارهای غیرمنصفانه همسرتان، با حفظ حرمت، مقابله مثبت کنید، چه بسا تا زمانی که شما پذیرای درخواست های ناموجه ایشان باشید، همسرتان به اشتباه گمان می کند که سبک زندگی اش درست است و نیازی به هیچ تغییری نیست. بهتر است قاطعانه و در کمال آرامش، با رفتارهای نامطلوب اش مواجه شوید و قصور او را به شرط تغییر بپذیرید، در غیر این صورت به هیچ وجه از موضع خواسته های منطقی خود کوتاه نیایید.

مدبرانه خود را به رخ بکشید:
اگر همسرتان قدردان زحمات شما نیست، ناراحت نباشید، بپذیرید با تغییر سبک زندگی و ارتباط تان می توانید او را ترغیب به این امر کنید، مثلاً وقتی غذای خوشمزه ای آماده می کنید و انتظار تشکر از او دارید، در حالی که ایشان مهر سکوت اختیار می کنند، بهتر است خود وارد عمل شوید و قابلیت های تان را به صورت جملات خبری یا سؤالی متذکر شوید، مثلاً بگویید:«غذای امروز خیلی خوشمزه شده بود!»یا این که پرسش کنید« نظرت در مورد طعم غذای امروز چیست؟»، انتظار تغییرات را به یک باره نداشته باشید، بلکه با مداومت این تمرین است که می توانید همسرتان را تسلیم بر اظهار نظر کنید. یادتان باشد مدیریت کلامی و رفتاری تضمین کننده سلامت رابطه تان است، هرگز حس حقارت را در همسرتان و حس برتری خود از ایشان را برانگیخته نکنید، بلکه تلاش کنید با بیان جملات و عباراتی، او را به تفکر وا دارید و ایشان را به تدریج به انجام رفتاری جدید عادت دهید.

 

منبع: مردمان

(Visited 20 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *