جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷
راه های پیشگیری از ماشین گرفتگی در سفر

راه های پیشگیری از ماشین گرفتگی در سفر

این روزها بازار سفر و گردش داغ است. برخی راهی سفر شده اند و عده ای درحال آماده کردن خود برای سفر هستند تا بتوانند در تعطیلات پیش رو نهایت استفاده را از هوای مطبوع بهاری داشته باشند. مسافرت چه با خودروی شخصی، چه با هواپیما، کشتی یا قطار صورت گیرد، گاهی حالت های ناخوشایندی را طی مسیر برای افراد ایجاد می کند که کام آنها را تلخ می کند. شاید از اطرافیان عبارت «ماشین گرفتگی» را شنیده باشید اما این عارضه در واقع، «بیماری حرکت» است که حین سفر و در داخل وسیله نقلیه رخ می دهد و گاهی آنقدر این مشکل حد می شود که فرد عطای سفر را به لقایش می بخشد.

راه های درمان
۱- درمان بیماری حرکت شامل ترکیبی از درمان های پزشکی، ایجاد تغییراتی در محیطی که در آن قرار گرفته اید مانند باز کردن پنجره خودرو و استفاده از برخی داروهای بدون نسخه است که اغلب با انجام این کارها علائم بهبود می یابد.

۲- «اسکوپولامین» چسبی است که پشت گوش قرار می گیرد تا از این طریق علائم را از بین ببرد.

۳-داروهای موسوم به داروهای ضدتهوع که علائم تهوع و استفراغ را کاهش می دهند در این امر موثر است. مصرف برخی آنتی هیستامین ها نیز اثرگذار است و تا حدودی باعث خواب آلودگی می شود. مصرف این قبیل داروها تا حدی در برخی افراد اثر مثبت به جا می گذارد. معمولی ترین قرصی که برای جلوگیری از بروز علائم پیش از سفر مصرف می کنند «دیمن هیدرینات» است.

۴- اما همچنین، انجام راه کارهایی ساده در کاهش علائم بیماری حرکت تاثیرگذار است. پیش از سفر از خوردن نوشیدنی های کافئین دار خود داری کنید و در عوض، نوشیدنی هایی چون شربت زنجبیل را جایگزین آن کنید.

۵- در طول مسیر حتما خود را در معرض هوای تازه قرار دهید و هر از گاهی شیشه وسیله نقلیه را پایین بیاورید تا جریان باد به صورت تان برخورد کند. همچنین می توانید دراز بکشید یا سر خود را در حالت ثابت نگه دارید.

۶- در بیماری حرکت معمولا پیشگیری از بروز علائم بسیار بهتر از توقف یا کاهش علائم است، زیرا وقتی علائم شروع می شوند، متوقف کردن آن کار دشواری است. اما بعد از اینکه علائم به اتمام می رسند، فرد حال بسیار خوبی پیدا می کند. برای جلوگیری از بروز علائم بیماری حرکت بهتر است تا حدی که می توانید از تکان دادن سر و خوردن وعده های غذایی سنگین و پرحجم پیش از مسافرت خودداری کنید. در طول سفرهای کوتاه مدت از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید و هرگز در معرض بوهای تند عطر و غذاهای حاوی ادویه قرار نگیرید.

۷- داخل خودرو: اگر داخل خودرو هستید، برای جلوگیری از بروز علائم در صندلی جلو بنشینید و از خواندن کتاب و مجله یا نگاه کردن به تلویزیون یا ویدئو یا گوشی همراه خودداری کنید.

۸- داخل هواپیما: در داخل هواپیما همیشه روی صندلی های نزدیک بال بنشینید. پیش از آغاز سفر از غذاهای سبک و زودهضم مصرف کنید. این امر به کاهش علائم و جلوگیری از بروز حالت تهوع کمک زیادی می کند.

۹-  داخل کشتی یا قایق: داخل کشتی یا قایق، کابین نزدیک به میانه کشتی را برای نشستن انتخاب کنید و در وسط قایق بنشینید. خود را در معرض هوای تازه قرار دهید و سعی کنید به نقطه ای در افق خیره شوید.

منبع: سلامت نیوز

(Visited 38 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *