جمعه ۰۴ خرداد ۱۳۹۷
اگر سیستم تان هک شده این سه مرحله را انجام دهید

اگر سیستم تان هک شده این سه مرحله را انجام دهید

گسترده شدن فعالیت هکرها همیشه کاربران را نگران نفوذ آنان به سیستم هایشان می کند. حتی با وجود رعایت تمام اقدامات امنیتی باز هم امکان نفوذ هکرها وجود دارد. اما در این صورت کاربران چه اقداماتی را باید انجام دهند؟

هنگامی که هکرها به سیستم شما حمله می کنند، اطلاعات تان در معرض خطر قرار می گیرند. هکرها طی حمله به سیستم علاوه بر عکس ها و فایل ها به اطلاعات مهمی از جمله اطلاعات بانکی و پسورد حساب شما نیز دسترسی خواهند داشت، البته مشروط به اینکه شما از سیستم آنلاین استفاده کنید. در بعضی مواقع هک شدن می تواند حملات بعدی را ساده تر کند، بنابراین سعی کنید با رعایت نکات امنیتی و تنظیمات امنیتی مناسب خطر نفوذ هکرها را تا جای ممکن کم کنید. اما از آنجا که باز هم امکان هک شدن سیستم وجود دارد، باید بدانید که در اینصورت چه اقداماتی را انجام دهید.

مرحله ی اول
اگر به حساب های کاربری خود هنوز می توانید دسترسی داشته باشید و هکرها پسورد حساب های تان را تغییر نداده اند، پسورد تمام حساب های کاربری خودتان را عوض کرده و پسوردهای جدید و قوی تعریف کنید. به یاد داشته باشید که هرگز از پسوردهای مشابه با قبل استفاده نکنید، زیرا در این صورت کار هکرها برای نفوذ مجدد راحت تر خواهد شد. در حالتی که هکرها پسورد حساب های کاربری شما را عوض کرده باشند و یا حساب کاربری شما بر روی شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر و سایر سرویس های آنلاین هک شده است، تنها اقدام لارم تماس با سرویس ارتباط با مشتری این شبکه ها می باشد.

مرحله ی دوم
زمانی که توانستید کنترل سیستم هک شده ی خود را دوباره به ست بگیرید، باید شروع به اسکن و کنترل سیستم و حساب های کاربری خودتان کنید. بهترین گزینه استفاده از یک آنتی ویروس قوی برای اسکن کلی بوده تا از پاک بودن سیستم مطمئن شوید. علاوه بر استفاده  از آنتی ویروس استفاده از یک فایروال مناسب را نیز فراموش نکنید. فایروال هم مانند آنتی ویروس برای بالا بردن امنیت سیستم بسیار مهم و حیاتی است. فایروال داخلی ویندوز و Comodo Firewall دو گزینه مناسب هستند.

مرحله ی سوم
پس از تغییر دادن پسورد کلیه حساب های کاربری تان، به سراغ قسمت حریم  شخصی و تنظیمات امنیتی رفته و بررسی کنید که آیا سوال امنیتی و جواب آن تغییر پیدا کرده یا خیر؟ و تنظیمات مربوط به این قسمت ها را به طور کامل بررسی کنید. حتما سری به ایمیل تان بزنید و چک کنید که آیا هکرها از ایمیل شما، نامه ای برای دیگران ارسال کرده اند یا خیر. اگر حساب های بانکی شما را هک کرده اند، حتما ببینید که آیا هکرها با این اطلاعات اقدام به خرید نموده اند یا خیر. مجددا خاطر نشان می کنیم که پسورد تمام حساب های کاربری تان را حتما عوض کنید.

هیچگاه از اپلیکیشن ها و برنامه هایی که به حساب های کاربری تان دسترسی دارند غافل نشوید، زیرا آن ها می توانند راهی برای نفوذ نمودن هکرها به سیستم باشند. به همین دلیل به هیچ عنوان دسترسی حساب های کاربری خود را به اپلیکیشن هایی که به آن ها نیاز ندارید، نداده و حساب های کاربری خود را به اپلیکیشن های گوناگون وصل نکنید.

بهتر است از تایید دو مرحله ای برای برای تمام حساب هایتان که این امکان را دارند استفاده کنید. هم اکنون شبکه های اجتماعی زیادی به این سیستم مجهز می باشند. این سیستم می تواند امنیت حساب کاربری شما را در برابر نفوذ هکرها زیاد کند، زیرا در این صورت به غیر از وارد کردن پسورد نیاز به وارد کردن کدی که بر روی تلفن شما ارسال می شود، نیز هست.

 

منبع: کلیک

(Visited 12 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *