یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
مدیران ثروتمند دنیا چگونه پولدار شدند و از کجا شروع کردند؟

مدیران ثروتمند دنیا چگونه پولدار شدند و از کجا شروع کردند؟

اوباما بستنی می فروخت
حتی رئیس جمهور آمریکا و یکی از قدرتمندترین رهبران حال حاضر جهان هم در نوجوانی شغل پاره وقت ساده ای داشته است. به گزارش تایمز، اوبامای نوجوان اولین شغل خود را در بستنی فروشی زنجیره ای بسکین-رابینز در هونولولو پیدا کرد.
باراک حسین اوباما در ۴ اوت ۱۹۶۱ در هونولولو، مرکز ایالت هاوایی متولد شد. او فرزند یک مهاجر کنیایی سیاه پوست و یک زن سفیدپوست از اهالی ویچیتا در ایالت کانزاس است.
اوباما نخست در ۱۹۸۳ لیسانس علوم سیاسی با گرایش روابط بین الملل از دانشگاه کلمبیا دریافت کرد. در سال ۱۹۸۸ پس از چند سال کار در شیکاگو با گرفتن کمک هزینه تحصیلی وارد دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد شد. در هاروارد سرعت پیشرفت اوباما چنان شتاب یافت که در سال دوم تحصیل خود در هاروارد به ریاست ژورنال مشهور نشریه قانون هاروارد انتخاب گردید. او اولین رئیس سیاهپوست این نشریه حقوقی بود. وی در دوران ریاست خود به این سازمان که توسط نیروهای متخاصم دانشجویی اصولگرا و لیبرال منفصل گشته بود، تعادل بخشید.پس از فارغ التحصیل شدن به شیکاگو بازگشت و کارش به عنوان وکیل حقوق مدنی را آغاز کرد. باراک اوباما از سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۴ به تدریس دروس حقوق اساسی (به انگلیسی: constitutional law) در دانشگاه شیکاگو اشتغال داشت.

مارک کوبان کیسه زباله می فروخت
کوبان، کار آفرین و مالک تیم بسکتبال دالاس ماوریکس، در کودکی یک جفت کفش گران قیمت اسنیکرز از پدرش درخواست می کند. پدرش در پاسخ به او می گوید که اگر کفش ها را می خواهی، باید برای خودت کاری دست و پا کرده و با پول خودت آن ها را بخری. او هم به توصیه ی پدر گوش کرده و رو به فروش کیسه  زباله به صورت خانه به خانه می آورد. کوبان که در آن زمان ۱۲ سال سن بیشتر نداشت، با راهنمایی دوست پدرش کیسه های زباله را ۳ دلار بیشتر از قیمت خرید می فروخت.

لوید بلنکفاین در استادیوم تنقلات می فروخت
لوید بلنکفاین که سمت مدیرعاملی شرکت تامین سرمایه ی گلدمن ساکس را بر عهده دارد، یکی از تأثیرگذارترین افراد وال استریت است. او هم راه موفقیت را از زمین خاکی (و البته بدون توپ پلاستیکی!) شروع کرد. طبق کتاب بیوگرافی اش “پول و قدرت: چگونه گلدمن ساکس به فرمانروایی رسید؟”، بلنکفاین در خانه های ارزان قیمت ساخت دولت در بروکلین نیویورک بزرگ شد و به عنوان اولین شغل خود در استادیوم یانکی های نیویورک تنقلات می فروخت.

وی در سال ۲۰۱۱ در فهرست مجله فوربز از قدرتمندترین افراد جهان در رتبه ۴۳ جای گرفت. در سال ۲۰۰۹ از سوی فایننشیال تایمز به عنوان مرد سال ۲۰۰۹ انتخاب شد.

مریسا میر در یک خواربارفروشی کار می کرد
مریسا میر، مدیرعامل یاهو، در مصاحبه با فورچون می گوید زمانی که ۱۶ سال سن داشته، به عنوان شغل تابستانی در فروشگاهی در ویسکانسین فروشندگی می کرده است. او در ادامه می گوید آنجا بود که برای اولین بار ارزش اخلاق کاری را خودش به چشم دیده است. همچنین این شغل به او چیزهای زیادی راجع به اقتصاد خانواده، مبادلات تجاری روزانه ی افراد و سبک سنگین کردن ارزش خرید یاد داده است.

بث کامستاک در کارخانه ی تولید لوازم آشپزخانه کار می کرد
کامستاک مدیر ارشد بازاریابی جنرال الکتریک است و بر ایجاد سرویس استریم ویدئوی هولو (Hulu) نیز نظارت داشته است. اما قبل از این که وارد دنیای حرفه ای شود، در کارخانه ی رابرمید که وسایل آشپزخانه تولید می کند، ارزش کار سخت را آموخت. او در یک پست لینکداین توضیح می دهد که تابستان بعد از سال اول کالج، برای فاصله گرفتن از محیط آکادمیک و استراحت از کار دانشگاهی، به عنوان شغل تابستانی این کار را انتخاب کرد؛ اما تا به خودش آمد دید که در این کار غرق شده است. او هنوز هم به اینکه به واسطه ی شغل اولش نحوه ی کار کردن گروهی برای غلبه بر دوران سخت کاری را آموخته است افتخار می کند.

بث کامستاک (Comstock Beth)، نایب رئیس بخش نوآوری در کسب وکار جنرال الکتریک (General Electric) است. کامستاک که از سال ۲۰۰۸ به عنوان مدیر بازاریابی این کمپانی مشغول فعالیت بود، در حال حاضر به عنوان نایب رئیس ارشد کارش را در این غول صنعتی ادامه می دهد. کامستاک در سال ۱۹۸۲ از دانشگاه ویلیام  اند ماری (William and Mary) در رشته زیست شناسی فارغ التحصیل شد. او به صورت حرفه ای کارش را از تولیدات تلویزیون محلی ویرجینیا آغاز کرد. کامستاک ۵۵ ساله نخستین زنی است که در تاریخ جنرال الکتریک بیش از ۲۰ سال به عنوان مدیر بازاریابی مشغول فعالیت بوده است. او سال های کاری اش را در جنرال الکتریک در بخش های مختلفی از جمله فروش، بازاریابی، ارتباطات و نوآوری سپری کرده است.

کت کول پیشخدمت رستوران  بود
قبل از این که کول رئیس فروشگاه های زنجیره ای کیک و شیرینی سینابون شود، ۱۵ سال در رستوران های هوترز کار می کرد. کولز در ۱۷ سالگی به عنوان یک پیشخدمت معمولی در رستوران های زنجیره ای هوترز (که ملاکش برای استخدام افراد ظاهر آن ها است) شروع به کار کرد، اما با گذشت زمان نشان داد که قابلیت هایی فراتر از یک پیشخدمت ساده دارد و بالاخره در ۲۶ سالگی به مقام معاون ریاست رسید. به گزارش فورچون، او بیشتر دهه ی سوم زندگی خود را صرف آموزش کارمندان و مدیران کرده است.

مایکل دل در رستوران ظرف می شست
مایکل دل، بنیان گذار و مدیرعامل شرکت دل، از روزهای اوج و دوران شکوفایی PC استفاده کرد و به قدرت رسید. امروز ثروتِ وی حدود ۱۸.۷ میلیارد دلار تخمین زده می شود. اما قبل از اینکه دل به پر و بال گرفتن صنعت کامپیوترهای شخصی کمک کند، بنا به بیوگرافی اش، به عنوان اولین شغل در سن ۱۲ سالگی در یک رستوران‎  چینی ظرف می شست.
مایکل شائول دل (به انگلیسی: Michael Saul Dell) متولد ۱۹۶۵ شهر هیوستون، رئیس و بنیانگذار شرکت رایانه ای دل کامپیوترز است.
او دانش آموخته دانشگاه تگزاس در آستین است.

دیوید مورداک در پمپ بنزین کار می کرد
مورداک، رئیس و مدیر عامل ۹۱ ساله ی صنایع غذایی Dole، شرکتش را به بزرگ ترین تولید کننده و فروشنده ی میوه و سبزیجات در سطح جهان تبدیل کرد. او که امروزه ثروتی حدود ۲.۹ میلیارد دلار دارد، دوران کودکی را با فقر گذرانده و تحصیل در دبیرستان را کنار گذاشت. بعد از ترک تحصیل، مورداک در یک پمپ بنزین کار می کرد تا اینکه در سال ۱۹۴۳ به عنوان سرباز وظیفه به ارتش پیوست.

جکی زنر در مسابقات هاکی هات داگ می فروخت
زنر مدیرعامل شرکت خیریه ی Women Moving Millions است و در سال ۱۹۹۶ موفق شد تا اولین زنی باشد که شریک تجاری گلدمن ساکس لقب می گیرد. او دوران نوجوانی خود را با فروش تنقلات در مسابقات هاکی استادیوم محل زندگی شان در کانادا می گذراند. خود او در پستی در لینکداین می گوید که اداره ی یک دکه ی شلوغ و انجام سریع معاملات، بهترین تمرین برای انجام معاملات در طبقه ی تجاری وال استریت است.

تی. بون پیکنز روزنامه به دست مشترکان می رساند
پیکنز که رئیس شرکت پوشش سرمایه ی BP است، شم اقتصادی تهاجمی خود را در سنین نوجوانی نشان داد. درست مثل وارن بافت، پیکنز هم روزنامه  رسان بود. در سن ۱۲ سالگی با از میدان به در کردن رقبا توانست تعداد خانه های تحت پوشش خود را از ۲۸ به ۱۵۶ افزایش دهد. او می گوید این کار ارزش گسترش کسب و کار از طریق خریدن شرکت های رقیب را به او آموخت.

جف بزوس در مک دونالدز همبرگر درست می کرد
بر اساس کتاب “فرصت طلایی: مشاغل قابل توجهی که در مک دونالدز شروع شدند” موسس و مدیرعامل آمازون، غول خرده فروشی های اینترنی، اولین کارش (که شغلی تابستانی بود) را با کباب کردن همبرگر در آشپزخانه های مک دونالدز به دست آورد. بزوس می گوید: “چالش برانگیزترین چیز ادامه به کار با سرعت مناسب در زمان شلوغی بود. مدیر مک دونالدز ما عالی بود. نوجوانان زیادی زیر دست او کار می کردند و او همه ی ما را حتی هنگام خوش گذراندن و تفریح متمرکز بر روی کار نگه می داشت.”

دونالد ترامپ بطری خالی جمع می کرد
دونالد ترامپ میلیاردر، غول بازار املاک و مسکن و شخصیت جنجالی این روزهای دنیای سیاست، هرچند در خانواده ای ثروتمند بزرگ شد اما پدرش همواره می خواست ارزش پول را به او بفهماند. وقتی که کودک بود پدرش او و برادرش را به محل ساخت و ساز املاک می برد و مجبورشان می کرد تا بطری های خالی نوشابه را جمع کرده و با پس دادن آن ها پول جمع کنند. او می گوید از این راه پول چندانی عایدش نمی شد، اما این کار به او آموخت که برای پول درآوردن باید کار کرد.

دونالد ترامپ  ابرتاجر، نویسنده، سرمایه گذار و مجری تلویزیون آمریکایی است. ترامپ رئیس هیئت مدیره و رئیس سازمان ترامپ است. میزبانی برنامه هایی چون ریلتی شوی کارآموز ان بی سی بر معروفیت او افزوده است. ترامپ فرزند فرد ترامپ، ساختمان ساز ثروتمند است که شرکت او را از ۱۹۷۱ تاکنون در اختیار گرفته است. او دانش آموختهٔ مدرسه وارتون دانشگاه پنسیلوانیا است. ترامپ از چهره های مهم صنعت املاک و مستغلات آمریکا و یک ابرستارهٔ رسانه ای بوده است.
ترامپ کاندیداتوری خود برای انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری ۲۰۱۶ حزب جمهوریخواه اعلام کرده است. کمپین ترامپ مورد پوشش گستردهٔ رسانه ای قرار گرفته و او شاهد صعود شدید محبوبیت مردمی خود بوده است. از اواخر ژوئیه ۲۰۱۵، ترامپ به طور مستمر در صدر نظرسنجی های افکار عمومی برای نامزدی حزب جمهوریخواه قرار داشته است.

مایکل بلومبرگ ماشین پارک می کرد
شهردار سابق نیویورک که حالا ثروتی تقریباً برابر با ۳۸.۱ میلیارد دلار دارد؛ از یک خانواده ی طبقه ی متوسط می آید. او هنگامی که در دانشگاه جان هاپکینز دانشجو بود، به عنوان خدمه ی پارکینگ کار می کرد تا بتواند از عهده ی بازپرداخت وام کمک درسی خود برآید.

مایکل روبنس بلومبرگ (به انگلیسی: Michael Rubens Bloomberg) یک صدوهشتمین شهردار کلان شهر نیویورک وصاحب شبکه بورسی بلومبرگ از ثروتمندترین مردان آمریکا است. وی در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۰۲ میلادی، جانشین رودی جولیانی، شهردار پیشین نیویورک شد.
بلومبرگ دارای مدرک کارشناسی مهندسی برق از دانشگاه جانز هاپکینز و نیز کارشناسی ارشد بیزنس از هاروارد است.

 

منبع: اقاقیا

(Visited 54 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *