جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷
چگونه با داشتن سوء پیشینه می شود شغل خوب و مناسب پیدا کرد؟

چگونه با داشتن سوء پیشینه می شود شغل خوب و مناسب پیدا کرد؟

در دنیای امروز یافتن شغل به اندازه ی کافی سخت و استرس زا است، که با داشتن سوپیشینه بدتر هم می شود. اگر سابقه ی زندان و حتی سابقه ی یک زد و خورد کوچک داشته باشید، این امر تمایل کارفرما را به استخدام شما کاهش می دهد. برای استخدام در اغلب مشاغل به ارائه ی عدم سوسابقه نیاز دارید. شما نمی توانید روش استخدام کارفرما را تغییر دهید، اما می توانید روش جستجوی شغل خود را تغییر دهید.

۱- حقوق خود را بشناسید. گاهی لازم نیست به سوپیشینه ی خود اعتراف کنید. مثلا در مواردی که بازداشت شده اید، اما منجر به محکومیت شما نشده است. مواردی که حتی پس از چندین سال زندان، با ارائه ی مدرک بی گناهی خود را ثابت کرده اید و از پرونده ی شما پاک شده است. مواردی که در دوره ی نوجوانی محکوم شده اید و الان در دوره ی جوانی هستید؛ در اغلب موارد باید عدم سوسابقه ی دوران جوانی خود را ارائه کنید.

۲- نوع محکومیت خود را بشناسید. گاهی در امور مالی محکوم شده اید، این امر به معنی ان است که دیگر نمی توانید برای مشاغلی مانند متصدی بانک، حسابداری و مدیر مالی تقاضا دهید. گاهی تغییر حوزه ی شغلی می تواند مشکل شما را در امر داشتن سوسابقه حل کند.

۳- با رابطه های خود صحبت کنید. اگر دوست یا آشنایی دارید که می تواند شما را برای استخدام معرفی کند، از او بخواهید با صاحب کار صحبت کند و شما را تضمین کند. قبل از آن شما نیز باید با حسن سابقه و رفتار خود به فرد معرف تضمین بدهید که اعتبار وی در این رابطه در آینده خدشه دار نخواهد شد. از او بخواهید از شما دفاع کند. در این صورت احتمال یافتن شغل بیشتر خواهد شد.

۴- رابطه بسازید. شرکت هایی را که به استخدام در آن تمایل دارید شناسایی کنید. در وب سایت آنها عضو شوید و با مدیریت ارتباط بگیرید. به آنها پیشنهادات و توصیه های کاری بکنید. در همایش های آنان شرکت کنید و دانش خود را به دیگران نشان دهید. در این صورت احتمال جذب مدیریت و شکل دهی به ذهنیت افراد نسبت به خود را، فارغ از سوسابقه ی قبلی، افزایش می دهید.

۵- از مشاغل کوچک شروع کنید. توقع خود را بالا نبرید. بدانید که کسی که سابقه ی شما را می بیند تمایلی به سپردن مشاغل مهم و حساس به شما را ندارد. همین فرد ممکن است تمایل داشته باشد به شما شانسی در مشاغل کم اهمیت تر بدهد. می توانید از این فرصت برای جلب اعتماد افراد و به فراموشی سپردن سوسابقه ی خود استفاده کنید.

۶- صادق باشید. شاید از شما مدرکی نخواهند و شما نیز وسوسه شوید که در درخواست خود دروغ بنویسید. اغلب کارفرمایان از روش خود برای بررسی سوپیشینه ی کارمندان استفاده می کنند. در صورتی که شما دروغ نوشته باشید و این امر کشف شود، اگر کوچک ترین شانسی هم در این ارتباط داشته اید، از دست خواهد رفت. حتی اگر این امر در ابتدای استخدام کشف نشود و بعدا متوجه آن شوند، ممکن است به اخراج شما بی انجامد.

۷- در خواست را کامل بخوانید. گاهی در درخواست کار به مواردی اشاره شده است که به سوپیشینه ی شما ارتباطی ندارد. در عین حال از شما نخواسته اند که اگر به خاطر مسئله ی دیگری محکوم شده اید به آن اشاره کنید. مثلا فقط در درخواست به محکومیت به خاطر شرب خمر و حمل مواد مخدر اشاره شده است. اما به سابقه ی زد و خورد اشاره ای نشده است. در چنین مواردی نیازی نیست اطلاعات اضافه تری به آن ها بدهید.

۸- با سازمان هایی تماس بگیرید که به افراد دارای سوسابقه کمک می کنند. برخی سازمان های مردم نهاد افرادی را استخدام می کنند که دارای سوسابقه هستند. تعداد این سازمان ها زیاد نیست، اما به طور کلی در اغلب شهرها وجود دارند. با کمی جستجو می توانید آنها را بیابید و از آنها کمک بگیرید.

۹- خودتان را استخدام کنید. اگر هیچ کس شما را استخدام نمی کند و نتوانسته اید سابقه ی خود را به کمک وکیل پاک کنید، بهترین راه یاد گرفتن یک مهارت و کار کردن در این حوزه به طور مستقل است. بزرگ ترین مزیتش این است که لازم نیست برای خودتان عدم سوپیشینه بیاورید. نمونه هایی از این مشاغل لوله کشی، پیرایشگری، خیاطی و تعمیرات وسایل خانگی است. با گذراندن دوره ی کوتاهی در یک آموزشگاه فنی و حرفه ای می توانید کسب و کار کوچکی در شهر برای خود راه بیاندازید.

۱۰- مشاغل دورکاری را در نظر بگیرید. اگر دارای تخصص خاصی هستید، می توانید از دورکاری درامد کسب کنید. اغلب شرکت های بزرگ برخی یا قسمتی از پروژه های خود را برون سپاری می کنند. در این گونه موارد، به جهت اینکه پروژه کوتاه مدت است، نیازی به ارائه ی سوپیشینه ندارید و البته می توانید درآمد خوبی هم کسب کنید. در سایت های مجازی برای خود اکانتی درست کنید و اطلاعات تخصصی خود را در سایت قرار دهید. یکی از بهترین آنها LinkedIn است. از سوی دیگر می توانید در سایت هایی مانند دیوار یا شیپور تخصص خود را تبلیغ کنید و آمادگی خود را برای قبول پروژه اعلام کنید.

 

منبع: چگونه

(Visited 46 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *