شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
چجوري با پس انداز کردن پولدار شويم؟

چجوري با پس انداز کردن پولدار شويم؟

۱٫ ولخرجی نکنید
ولخرجی یعنی هزینه های اضافی که خودمان به خودمان تحمیل می کنیم. خرید کردن هایی که مازاد میزان مصرف شما هستند، نمونه ای بارز از ولخرجی های بی موردی است که نتیجه اش فقط به باد دادن پول تان است. پس نگذارید پول های تان را باد با خود ببرد.

۲٫ سقف خرید تعیین کنید
فروشگاه های بزرگ معمولا بهترین جا برای خرید کردن هستند. می توانید با تنها یک بار مراجعه به این نوع فروشگاه ها همه خریدهای تان را انجام دهید. اما خطر هم شما را یا بهتر بگوییم پول تان را تهدید می کند. برای اینکه وسوسه به سراغ تان نیاید، حتما یا لیستی از خریدهای تان تهیه کنید یا سقفی برای پولی که می خواهید خرج کنید، تخمین بزنید.

۳٫ فروش فوق العاده و حراج را از دست ندهید
یکی از بهترین مسیرهای پس انداز است. حراج های فصلی و فروش های فوق العاده برای شما فرصتی است که هم جنس خوب بخرید و هم پول زیادی نپردازید و این یعنی پس انداز.

۴٫ در برابر غذاهای بیرون خویشتن دار باشید
یکی از بزرگترین تفریحات ایرانی ها بیرون غذا خوردن است. غذای بیرون خوردن تفریح خوبی است به شرطی که به این دو نکته توجه کنید. اول این که غذاهایی را که می توانید در خانه آماده و نوش جان کنید از رستوران نگیرید. دوم این که سعی نکنید به زور همه غذای تان را میل کنید. می توانید اضافه غذای خود را به خانه ببرید و یک وعده دیگر هم از آن استفاده کنید. به این ترتیب هم از خوردن غذای بیرون لذت می برید و هم پول پس انداز می کنید.

۵٫ خرج و مخارج تان را یادداشت کنید
افرادی را می شناسم که با نوشتن تمام هزینه های خود از کوچکترین خرید های روزانه گرفته تا بزرگترین خرج های عمده، هزینه های شان را کنترل و مدیریت می کنند.
اگر به دنبال کنترل هزینه های تان هستید، از همین امروز دفترچه ای را به این کار اختصاص دهید و همه خرج های تان را بنویسید. مقایسه ماهیانه این هزینه ها شما را در کنترل هزینه ها موفق تر خواهد کرد.

۶٫ دنبال پاسخ چراها باشید
اگر روزی با دیدن قبوض خدماتی یامسائلی از این دست برق از سرتان پرید و متوجه شدید، بیشتر از حد مجاز خرج روی دست تان گذاشته، دنبال دلیلش باشید تا دیگر شوکه نشوید و اوضاع دوباره برای تان عادی شود.
رعایت همین نکات بسیار ساده می تواند صفرهای پول های خارج از بانک شما را از صفرهای پول هایی که در بانک دارید بیشتر کند، یا به عبارت دیگر با پس انداز پولدار شوید. امتحان کنید، امتحانش ضرری ندارد!

منبع: مرجع کاربردی بانک و اقتصاد ایران

(Visited 34 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *