شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
کی، چرا و چگونه “نه” بگوییم؟

کی، چرا و چگونه “نه” بگوییم؟

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که نباید به همه ی خواسته های اطرافیان حتی اگر عزیزترین افراد برای شما باشند جواب مثبت بدهید؟

گاهی پاسخ منفی ما به درخواست های دیگران نه تنها برای ما بلکه برای طرف مقابلمان هم خوب است و او یاد می گیرد که شما شخصیت مستقلی دارید و کارهایتان را با تعقل بیشتری انجام می دهید.

چه زمانی “نه” بگوییم؟

هر گاه با خواسته ای روبرو شدید اجازه دهید ذهن و بدن تان هم در آن مورد تصمیم بگیرند پس سریعا پاسخ ندهید.

دادن پاسخ مثبت به برخی خواسته ها موجب هجوم استرس به سمت ما می شود و این برای سلامت جسمی مان هم مضر است.پس در دادن پاسخ منفی دچار عذاب وجدان نشوید.

وضعیت بدن تان را در هر دو حالت پاسخ مثبت و منفی با هم مقایسه کنید و ببینید در شرایطی که با آن موافق نیستید و جواب منفی می دهد تا چه اندازه احساس آرامش می کنید و چقدر با پاسخ مثبت در آن وضعیت استرس را به سمت خودتان می کشید.

از دیگران برای دادن پاسخ دادن، فرصت بخواهید تا در ارتباط با آن بیشتر فکر کرده و تصمیم عاقلانه تری بگیرید.

چرا باید “نه” بگوییم؟

هنگامی که بدن شما از عهده انجام کاری بر نمی آید دادن پاسخ مثبت و به عهده گرفتن آن کار فشار زیادی را به بدنتان وارد می کند.

تحقیقات نشان داده تکرار این عادت در طولانی مدت موجب بروز افسردگی، عفونت، بیماری های قلبی عروقی و ضعف سیستم ایمنی بدن می شود.

همچنین این موضوع و ناتوانی شما در انجام خواسته ها موجب خودکم بینی و کاهش اعتماد به نفس شما می شود.

چگونه “نه” بگوییم؟

شما نباید با لحن تندی مخالفت تان را ابراز کنید.شما می توانید با جملات خیلی مثبتی شروع کنید: خیلی دوست داشتم این کار را برایت انجام دهم ولی …

با این روش نه به شما در انجام کاری که دوست ندارید یا توان انجام آن را ندرید فشار می آید و نه رابطه تان با فرد مقابل خراب می شود و احترام متقابل حفظ می شود.

مترجم : وحیده امینی

منبع : www.psychologytoday.com

(Visited 58 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *