پنجشنبه ۰۷ تیر ۱۳۹۸
چه زمانی برای تعویض باتری خودرو مناسب تر است؟

چه زمانی برای تعویض باتری خودرو مناسب تر است؟

تموم شدن باتری ماشین از اون اتفاقات ناگوار و اعصاب خورد کن هست که میتونه یهو همه برنامه هامون رو به هم بزنه. کارشناس های خودرو توصیه می کنند که برای سالم ماندن و دوری از تمام شدن یک دفعه ای باتری خودرو این اقدامات را انجام دهید:

عمر مفید باتری:
یک باتری معمولی بین ۳ تا ۵ سال عمر می کند،  اما برای احتیاط توصیه می شود که پس از گذشت از ۴ سال، حتی در صورت استارت خوردن روزانه و طبیعی آن را تعویض کنید تا از آسیب های احتمالی جلوگیری شود.

دلایل کاهش عمر باتری:
یک باتری سربی اسیدی معمولی از تعداد صفحه ی سربی که به صورت لایه لایه در کنار یکدیگر قرار گرفته اند تشکیل شده که مجموعه آن ها در محلول آب و اسید سولفوریک قرار دارند. در شرایطی همچون گرما و سرمای زیاد و لرزش های ممتد که در بیشتر جاده های کشور شاهد آن هستیم وضعیت شیمایی باتری تغرر کرده و عمر مفید آن کاهش می یابد .

یکی دیگر از دلایل مهم در رابطه با کم شدن عمر باتری ها سفر های کوتاه مدت است چرا که در طول رانندگی به دلیل کافی نبود زمان، باتری خودرو به شکل کامل شارژ نمی شوند و پدیده ی لایه لایه شدن اسیدی سریعتر رخ می دهد.

از این رو به طور کلی استفاده از ماشین برای مسافت های کوتاه توصیه نمی شود و خودروهایی که به این شکل مورد استفاه قرار می گیرند معمولا با سرعت و شدت بیشتری نسبت به سایر خودروها فرسوده می شوند.

مراقبت باتری:
در مورد باتری های اصطلاحا معمولی (اسیدی) بهتر است هر چند هفته یک بار میزان آب باتری را چک کرده و نسبت به تنظیم آن به وسیله آب مقطر اقدام نمایید.

در باتری های اصطلاحا خشک،  نیاز کمتری به مراقبت دائمی وجود دارد و رنگ نشانگر نصب شده روی باتری می تواند وضعیت باتری را با دقت نسبتا خوبی نشان دهد، اما مشکل این باتری ها این است که متاسفانه به شکل ناگهانی از کار می افتند و ممکن است شما را در وضعیت نامناسبی قرار دهند.

اما باتری های اسیدی این گونه نیستند و به تدریج ضعیف می شوند، از این رو راننده می تواند از روی ضعیف شدن استارت خودرو، پایان یافتن عمر باتری را پیش بینی کند.

بنابراین باتری های اسیدی به نگهداری بیشتری نیازمندند اما کمتر ممکن است شما را شوکه کنند و از سوی دیگر ارزان قیمت تر هستند، از این رو اگر اهل گذر به مناطق دور افتاده هستید و با شانس در راه ماندن مواجه اید، بهتر است یا نسبت به تعویض زود هنگام باتری خشک اقدام کنید و یا از باتری های اسیدی استفاده کنید.

به هرحال در صورت قدیمی بودن باتری خودرو، حداقل اقدام این است که کابل های مربوط به شارژ باتری را همراه خود داشته باشید تا در صورت استارت نخوردن ناگهانی خودرو، بتوان مجددا موتور را روشن کرد.
(Visited 46 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *