جمعه ۰۴ خرداد ۱۳۹۷
سوخت و ساز بدنتان را با این ۳ ترفند بالاتر ببرید

سوخت و ساز بدنتان را با این ۳ ترفند بالاتر ببرید

اختصاصی چاره چی/ اعتقادات اشتباهی در ارتباط با بالا بردن متابولیسم بدن و کاهش وزن وجود دارد و این مساله در طولانی مدت تنها به ورزش و رژیم غذایی ما مربوط نمی شود.

در واقع کارشناسان معتقدند شاید در مواقعی ورزش و رژیم غذایی به افزایش سوخت و ساز بدن کمک کنند اما اینها مقطعی هستند و همیشه نمی توان روی آنها حساب باز کرد.

در این مطلب می خواهیم به ۳ عادتی اشاره کنیم که شما با انجام همیشگی آنها می توانید به سوخت و ساز بدنتان امیدواری بیشتری داشته باشید.

۱- روزانه ۲ ونیم لیتر آب بنوشید

پزشکان همیشه بر لزوم نوشیدن آب و فواید آن روی سلامت ما تاکید کرده اند، یافته ها اما نشان می دهند که اغلب مردم دچار کم آبی هستند و شما نیاز دارید که روزانه حدود ۸ لیوان یا ۵ پیمانه نیم لیتری آب بنوشید که یکی از آنها باید در هنگام بیدار شدن از خواب باشد، دیگری در ساعت ۱۱ صبح، بعدی ساعت ۱، دیگری ساعت ۳ و آخری باید ساعت ۵ عصر باشد.

۲- غذاهای ضد التهابی بخورید

زمانی که شما بعد از غذا خوردن دچار نفخ یا گاز معده می شوید در واقع بدنتان در تلاش است که به شما پیغامی بدهد. بهتر است با این شرایط غذاهای حجیم و پر کالری را کمتر کنید و از غذاهای کم حجم تر و سبک تری استفاده کنید که به شما بعد از مصرف احساس خوبی می دهند.

خوردن مواد غذایی ضد التهابی برای بهبود عملکرد سوخت و ساز بدنتان ضروری است و بسیاری از غذاهایی که موجب التهاب در بدن شما می شوند با بالا بردن هورمون استرس کورتیزول، تعادل هورمون ها را در بدنتان بر هم می ریزند و عملکرد غده تیروئید را نیز بر هم می زنند در حالیکه این غده کار اصلی را برای متابولیسم در بدن انجام می دهد. گوجه فرنگی، بادام، اسفناج و توت فرنگی از غذاهای مفید ضد التهابی هستند.

– بیش از اندازه ورزش نکنید

ورزش و داشتن تحرک بیش از حد با تاثیر گذاشتن بر روی عملکرد غده تیروئید عملکرد آن را تضعیف کرده و روی ترشح هورمون هایی همچون کورتیزول، استروژن و تستوسترون تاثیر می گذارد. ترشح این هورمون ها بر غده تیروئید تاثیر می گذارد و سوخت و ساز بدن شما را با مشکل روبرو می سازد.

مترجم : وحیده امینی

منبع : www.mydomaine.com

(Visited 45 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *