جمعه ۰۴ خرداد ۱۳۹۷
از مخلوط کردن این شوینده ها با هم به شدت بپرهیزید

از مخلوط کردن این شوینده ها با هم به شدت بپرهیزید

در این مطلب نکاتی را در مورد شویندها برای خانم های خانه دار آورده ایم به این صورت  که چه تمییز کننده هایی را نباید با یکدیگر ترکیب کنید، تا از ایجاد حادثه های ناگوار برای خود شما و سلامتی شما جلوگیری شود.

۱-ترکیب سفید کننده و الکل
ترکیب کردن این دو مواد شیمیایی و یا محصولات تمییز کننده ای که این مواد را در ترکیبات خود دارند و یا به عبارت دیگر ترکیب کلروفرم و هیدروکلریک اسید به راحتی باعث ایجاد آسیب و اختلال در سیستم عصبی، شش ها، ریه، کلیه، چشم و پوست می شود. به علاوه اگر در محصولی از محصولات تمیز کننده مقدار زیادی کلروفرم استفاده شده باشد باید در محیط های باز از آن ها استفاده کنید و ترجیحا از ماسک کمک بگیرید. حتما پیش از ترکیب یا استفاده بلافاصله دو ترکیب شیمیایی و یا تمیز کننده مواد تشکیل دهنده آن ها را مطالعه کنید.

۲- ترکیب سفید کننده و آمونیاک
ترکیب این دو بسیار خطرناک است و آمونیاک در بسیاری از مواد تمییز کننده به وفور یافت می شود. ترکیب این دو محصول موجب تولید گاز های مسموم کننده و سمی می شود که آسیب های جبران ناپذیری برای دستگاه تنفسی به همراه خواهد داشت. همچنین ترکیب مقادیر زیاد این دو محصول به راحتی می تواند موجب انفجار شود.

۳- ترکیب سفید کننده و سرکه
ترکیب بسیاری از اسید ها که برخی از آن ها در انواع سرکه یافت می شود با انواع سفید کننده به راحتی موجب ایجاد سوختگی های چشم و آسیب به چشم می شود. همچنین استشمام گاز های تولید شده با این دو ترکیب موجب سوختگی ریه ها هم می شود.

۴-ترکیب سرکه و هیدروژن پروکساید
هیدروژن پروکساید و یا همان آب اکسیژنه که در مواد تمییز کننده استفاده می شود و یا گاها برای موارد مختلف به تنهایی خریداری و به کار گرفته می شود، چنانچه با سرکه که خود نوعی اسید است ترکیب شود موجب ایجاد سوختگی های سطحی پوست، چشم، گلو، بینی و حتی ریه می شود.

۵- ترکیب سفید کننده با انواع تمییز کننده ها
ترکیب سفید کننده با انواع تمییز کننده های سرامیک، لباس، نرم کننده ها، انواع مایع ظرفشویی و دستشویی احتمال ایجاد گاز های سمی وجود دارد. با این حال چنانچه که می دانید در برند های مختلف از ترکیبات مختلف استفاده می شود و ممکن است حتی موجب ایجاد حادثه نشود و یا اصلا شما متوجه آسیب های ایجاد شده نشوید با این حال آن ها را ترکیب نکنید.

۶-ترکیب سرکه  و جوش شیرین
اگر این دو را در یک ظرف کوچک استفاده کنید به سبب واکنش و تولید گاز زیاد می تواند باعث ایجاد انفجار هم شود. ولی این موارد برای ترکیب های معمولی و کم حجم در یک ظرف معمول معمولا خطری ایجاد نمی کند.

۷- ترکیب تمیز کننده های مختلف شیمیایی
از آن جایی که در هر یک از این تمییز کننده های خانگی که همگی شیمیایی هستند از انواع تمیز کننده ها کمک گرفته می شود بهتر است از ترکیب یا استفاده بلافاصله آن ها پس از یکدیگر ،جدا خود داری شود.

منبع: هاوکن یو

(Visited 121 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *