پنجشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
خلاقیت در فرزندانتان را با این راهکارها کشف کنید

خلاقیت در فرزندانتان را با این راهکارها کشف کنید

آرزوی هر پدر و مادری داشتن کودکانی شاد و خلاق و پویا است. ولی بیشتر والدین نمی دانند دقیقا باید چه کارهایی انجام دهند که کودکان شان خلاق شوند. در این مطلب نکاتی در مورد تربیت فرزند خلاق برای شما آورده ایم.

بازی های متنوع:
بازی ها کودکان را خلاق تربیت می کند بازی های فکری و پازل کمک می کند که کودک با خلاقیت باشد و بتواند مسائل را مدیریت کند .او نیازمند تفکر خلاق است و باید به او کمک کنیم تا فکر خلاق داشته باشد نه مقلد .

طرح سوال:
برای او یک سوال طرح کنید وبخواهید که راه کارهای مختلف را ارائه کند مثلا برای هر مشکل ۵ راه کار آن وقت مشخص می شود که چقدر خلاق است و دوست دارد تا مستقل بیاندیشد .

مسئولیت پذیری:
کارهای روزانه را به خودش واگذارید و بخواهید که خودش انجامش دهد مثلا دست و روی شستن به دست شویی رفتن و …
کودک با انجام کارهای ساده منزل می آموزد که مسئولیت بپذیرد و به کارهایی که انجام می دهد افتخار کند،  ضمن این که به مرور زمان این مسئله برای وی یک امر عادی و معمول می شود و بدون این که نیازی به تذکر باشد یا وحشتی از انجام آن ها داشته باشد، کارهایی را که از عهده انجام آن ها برآید انجام می دهد. اما باید دقت داشته باشیم با افزایش دامنه کارهایی که انجام می دهند از او بخواهید کارهایش را خودش انجام دهد و نق نزند و در عوض از او تشکر کنید و به او پاداش بدهید . به او پاداش بدهید و تشویقش کنید در برابر همه از او قدر دان کنید .کودکان هم به انگیزه محتاجند و باید مورد عنایت قرار گیرند .
زمان لازم برای کارها:
برای انجام هر کار به او زمان بدهید و بخواهید که در یک بازه زمانی انجامش دهد و در این صورت تشویقش کنید و با او مهربانی نمایید .. گاهی وقت ها حتی در آغوش کشیدن کودک و بوسیدن وی نیز می تواند روشی برای نشان دادن قدرشناسی شما باشد و به او پاداش بدهید پاداش معنوی و یا مادی …..
قبول اشتباهات:
به او کمک کنید تا از اشتباهاتش درس بگیرد و دیگر تکرارش نکند .و بیا موزید که برخی از اشتباهات قابل جبران نیست .
گاهی او را از چیزی محروم کنید تا متوجه اشتباهش بشود .و اشتباهش را تکرار نکند .همیشه تشویق جوابگو نیست گاهی تنبیه نیز لازم است .
اگر کاری را که بالاتر از توانایی کودک است به او بسپارید، ممکن است او احساس ناامیدی و بیهودگی کند. اما اگر کارها طوری باشند که کودک از عهده انجام آنها به خوبی بر آید دوست دارد دوباره انجامش دهد و کار تازه ای بگیرد .

منبع: دلگرم

(Visited 18 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *