دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۹
چه کار کنیم که با بالا رفتن سن چاق نشویم؟

چه کار کنیم که با بالا رفتن سن چاق نشویم؟

اختصاصی چاره چی/ شاید شما هم شنیده باشید که بعد از گذشت ۴۰ سالگی سوخت و ساز بدنتان کم شده و در نتیجه احتمال اضافه وزنتان بیشتر می¬شود در حالیکه بررسی¬ ها نشان می دهند افزایش وزن در سنین بالاتر به سوخت و ساز بدن ارتباطی ندارند و با کاهش فعالیت بدن در این سنین در ارتباط مستقیم است.

سوخت و ساز یا همان متابولیسم به فرایندهای شیمیایی درون بدن گفته می شود که در این فرایند کالری و مواد غذایی به انرژی تبدیل می شوند و با توجه به قد، ژنتیک، جنسیت و برخی دیگر فاکتورها در افراد مختلف متفاوت عمل می کند.

زمانی که ما غذا می خوریم حدود ۱۰ درصد از کالری را که در طول روز جذب بدنمان می کنیم را می سوزانیم و در این زمان با خوردن برخی نوشیدنی های کافئین دار و پروتئین می توانیم سرعت سوخت و ساز را کمی بیشتر کنیم.

ورزش

کارشناسان معتقدند بهترین روش برای بالا بردن میزان سوخت و ساز، داشتن تحرک بدنی است به خصوص ورزش های هوازی مثل دویدن و راه رفتن حتی پیاده روی آهسته و روزانه است.

خیلی از افراد تصور می کنند تمرینات استقامتی تاثیر زیادی در کاهش وزن و سوختن کالری بیشتر دارد درحالیکه عضلات نمی توانند کالری زیادی از بدن شما را بسوزانند.

مغز شما در حالت استراحت ۲۰ درصد از انرژی بدنتان را به خود اختصاص می دهد و قلب نیز به دلیل تپش همیشگی که دارد ۱۵ تا ۲۰ درصد از سوخت و ساز بدن را انجام می دهد و بقیه سوخت و ساز ها مربوط به اندام های دیگری مثل کلیه، ریه و .. می شود که سهم عضلات در این میان بسیار کم است.

بنابراین ورزش های استقامتی شاید بتوانند اندام شما را زیباتر کنند اما تاثیری در سوخت و ساز و در نتیجه کاهش وزن شما نخواهند داشت.

اصلاح رژیم غذایی

در ارتباط با کاهش وزن و افزایش متابولیسم در سنین بالاتر باید بیشتر مراقب وعده های غذایی که مصرف می کنید باشید، بررسی ها نشان می دهد افراد با بالاتر رفتن سن توجه کمتری به خودشان و تامین مواد غذایی مورد نیاز بدنشان می کنند.

یکی از بهترین راه های تغذیه ای کاهش حجم و میزان مواد غذایی در هر وعده اصلی و افزایش تعداد وعده ها است، بهتر است مقدار کمتری غذا در وعده های بیشتر بخورید زیرا در صورت کمتر بودن وعده های غذایی بیشتر گرسنه شده و مقدار بیشتری غذا خواهید خورد.

مترجم : وحیده امینی

منبع : www.businessinsider.com

(Visited 65 times, 1 visits today)

1 دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *