چهارشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۷
چگونه با کودکان قلدر برخورد کنیم؟!

چگونه با کودکان قلدر برخورد کنیم؟!

اغلب بچه ها در سنین مختلف برای همسالان خود یا کوچکترها به دلایل مختلفی قلدری می کنند؛ در برخی موارد، بچه  ها به این دلیل قلدری می کنند که برای کنترل احساساتی مثل عصبانیت، خستگی یا عدم  امنیت مشکل دارند. در سایر موارد، این بچه  ها راه  های همکاری کردن برای حل مشکلات و تعارضات و همچنین درک تفاوت  ها را یاد نگرفته  اند. در ادامه با چند راه کار برای کنترل قلدری بچه ها برای شما بزرگتر ها آورده ایم.

• قلدری را جدی بگیرید

کاری کنید که فرزندتان حتماً بفهمد که شما قلدری کردن در خانه یا هر جای دیگری را تحمل نمی کنید. قوانینی برای قلدری  ها و رعایت کردن آن بگذارید. اگر با گرفتن امتیازهایی که به فرزندتان داده اید می خواهید او را تنبیه کنید، دقت کنید که این کار حتماً به  جا و مناسب باشد. اگر فرزندتان در خانه با خواهر و برادرها یا دیگران رفتاری خشن دارد، آن را متوقف کنید. راه های مناسب  تری برای واکنش دادن به او آموزش دهید مثل دور شدن از موقعیت.

• به بچه  ها یاد بدهید با دیگران با مهربانی و احترام رفتار کنند

به فرزندتان یاد بدهید که درست نیست تفاوت ها را مسخره کند (مثلاً تفاوت های نژادی، قومی، ظاهری، مذهبی، نیازهای خاص، جنسیتی، وضعیت مالی و اقتصادی) و سعی کنید یک حس همدردی برای افرادی که با او متفاوت هستند در او ایجاد کنید.
• در مورد زندگی اجتماعی فرزندتان بیشتر بدانید

بر عواملی که ممکن است بر رفتار فرزندتان در محیط مدرسه (یا هر مکانی که قلدری کردن در آنجا اتفاق می افتد) تاثیرگذار است دقت کنید. با والدین دوستان فرزندتان، همسالان او، معلمین و مشاورین مدرسه گفتگو کنید. آیا بقیه بچه ها هم قلدری می کنند؟ دوستان فرزندتان چطور؟ در مدرسه بچه ها با چه فشارهایی روبه  رو هستند؟ درمورد این روابط با فرزندتان حرف بزنید. سعی کنید آنها را در فعالیت  های خارج مدرسه شرکت دهید تا دوستی  های جدید ایجاد کنند.

• رفتار خوب را در آنها تقویت کنید
تقویت مثبت از تادیب منفی بسیار موثرتر است. کارهای خوب فرزندتان را ببینید و زمانیکه رفتارهایی مثبت و سازنده از خود نشان می دهند، آنها را ببینید و تحسین کنید.

• الگوی خوبی باشید
به نحوه حرف زدن خود و نحوه برخورد با مشکلات دقت کنید. اگر با خشونت رفتار کنید این احتمال وجود دارد که شما را الگوی خودشان قرار دهند. سعی کنید رفتارهای مثبت هرکس را به فرزندتان نشان دهید نه رفتارهای منفی آنها را. و وقتی در زندگی خودتان مشکلاتی ایجاد می شود، درمورد سختی ها و دشواری  هایی که دارید و طریقه برخوردتان با احساساتتان با کودکتان صادق باشید.

از خانه شروع کنید
وقتی به دنبال تاثیراتی که بر فرزندتان وجود دارد هستید، اول به اتفاقاتی که در خانه می افتد دقت کنید. بچه هایی که با داد و فریاد، فحش دادن، تحقیر کردن، انتقادهای خشن یا عصبانیت فیزیکی بزرگ می شوند، احتمال اینکه آن رفتارها را در اجتماع نشان دهند بسیار بالا است.

 کاملاً طبیعی است که بچه ها با خواهر و برادرهای خود در خانه دعوا کنند. و تا زمانیکه احتمال خطر خشونت فیزیکی وجود ندارد، عاقلانه است که خودتان را دخالت ندهید. اما باید فحش دادن ها و رفتارهای فیزیکی آنها را به خوبی مدنظر داشته باشید تا حتماً هرازگاهی درمورد رفتارهای قابل  قبول با فرزندتان صحبت کنید.

خیلی مهم است که رفتار خودتان را هم کنترل کنید. به طریقه حرف زدنتان با کودک و واکنشی که به احساسات قوی خود می دهید، دقت کنید. ممکن است موقعیت هایی ایجاد شود که نیاز به تادیب و انتقاد سازنده باشد. اما اجازه ندهید که این مسئله به فحش دادن و تهمت زدن کشیده شود. اگر از رفتار فرزندتان راضی نیستید، به او بگویید که دوست دارید این رفتارش را تغییر دهد.

اگر خانواده شما زندگی پر استرسی دارند که فکر می کنید ممکن است با رفتار فرزندتان در ارتباط باشد، می توانید از مشاوران و معلمین مدرسه او کمک بگیرید. پزشکان روانشناس و مشاوران هم می توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

(Visited 67 times, 1 visits today)

Close-up of two boys faced one with other Dreamstime

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *