پنجشنبه ۰۲ فروردین ۱۳۹۷
۱۰ روش موثر در کنترل خشم و عصبانیت

۱۰ روش موثر در کنترل خشم و عصبانیت

خشم و عصبانیت از انواع احساس هایی هستند که هر انسانی در طول زندگی خود این نوع احساس ها را به وفور تجربه کرده است؛ در ادامه ۱۰ روش برای غلبه بر خشم و عصبانیت را مشاهده خواهید کرد.

angry

۱. نفس عمیق بکشید.
در مواقعی که احساس عصبانیت می کنید می توانید برای کنترل خشم خود از روش ۸-۶-۴ استفاده کنید. ابتدا یک نفس عمیق بکشید و تا عدد ۴ بشمارید و سپس نفس خود را بیرون دهید و تا عدد ۸ بشمارید و این تمرین را به مدت ۴ بار تکرار کنید. در کنار نفس عمیق کشیدن روانشناسان شمردن تا عدد ۱۰ را نیز توصیه کرده اند.

۲. به خشم خود اهمیت ندهید.
خشم را به سادگی نمی توان مهار کرد بنابراین بهتر است هر انسانی سعی کند تا خشم خود را شبیه به ابری تصور کند که به سرعت در حال حرکت است و به زودی از بین می رود.

۳. با دوستان صمیمی خود گفتگو کنید.
بهتر است برای کنترل خشم در هنگام احساس عصبانیت با یکی از دوستان صمیمی خود تماس بگیرید و با او درباره علت عصبانی شدن خود صحبت کنید تا احساس خشم شما کمی از بین برود.

 ۴. ورزش کردن
زمانی که عصبانیت شما خیلی زیاد است بهتر است با دویدن و یا پیاده روی کردن احساس خشم خود را تخلیه کنید. بر اساس تحقیقات روانشناسان حرکت کردن در مواقع احساس عصبانیت یکی از بهترین روش ها برای کنترل خشم و عصبانیت است با حرکت کردن هورمون استرس در بدن فرد عصبی کاهش پیدا می کند و هورمون شادی در بدن آزاد می شود.
۵. تعمق و مراقبه کردن
اگر شما دائما خشمگین و عصبانی می شوید بهتر است مراقبه کردن را یاد بگیرید و تمرین کنید. برای این کار روزانه ۱۰ دقیقه تمرین کنید تا بتوانید ذهن خود را در مواقعی که به شدت عصبانی می شوید آرام کنید. مراقبه کردن به این صورت است که شما باید در مکانی راحت و آرام چشم های خود را ببندید و سپس به صورت آگاهانه روی نفس کشیدن خود تمرکز کنید و همچینن باید بتوانید چگونگی ورود و خروج هوا را در بدن خود احساس کنید و حتی الامکان همه افکاری که در ذهن تان وجود دارد را خارج کنید با این تمرین می توانید در مواقعی که عصبانی هستید به راحتی خشم خود را کنترل کنید.
5aaa
۶. استفاده از روش هایی برای تحریک
برای اینکه بتوانید خشم خود را کنترل کنید باید از یک محرک شدید استفاده نمایید. می توانید در مواقع بروز احساس خشم با مکیدن آب نبات زنجبیلی و همچنین گاز زدن یک فلفل قرمز به مدت چند بار خشم خود را تا حدودی مهار کنید.

۷. به سلامت بدن خود فکر کنید.
احساس خشم باعث افزایش هورمون عصبانیت و استرس در بدن انسان ها می شود که افزایش این هورمون ها باعث افزایش فشار خون در بدن می شود. پس بهتر است در مواقعی که موضوعی شما را عصبی می کند با آرامش آن مشکل را حل کنید زیرا عصبانیت و خشم زیاد و طولانی مدت باعث می شود که سلامت قلب به خطر بیفتد.

۸. با ایجاد وقفه خشم خود را کنترل کنید
وقتی که از فردی و یا مسئله ای عصبانی می شوید می توانید با شمردن آهسته از عدد ۱ تا ۱۰ وقفه ای در عصبانیت خود ایجاد کنید و این کار باعث می شود تا احساس عصبانیت اولیه در شما تا مقدار زیادی فروکش کند. بعد از ایجاد وقفه اگر لازم دانستید می توانید فرد و یا موقعیتی که باعث عصبانیت شده است را ترک نمایید.

۹. غلبه بر خشم با لبخند زدن
زمانی که به شدت خشمگین هستید بهتر است تلاش کنید لبخند بزنید. لبخند زدن باعث می شود تا حال شما بهتر شود و علاوه بر این خنده باعث کاهش استرس و فشار خون می شود و می تواند نیروهای دفاعی را در بدن به خوبی تقویت کند.

debt-stress-and-anger
۱۰. قبل از انجام هر عکس العملی به خوبی فکر کنید.
هر فردی در مواقعی که عصبانی می شود ممکن است حرکت غیر منطقی را انجام دهد و یا حرف نسنجیده ای را بزند که در حد شخصیتش نباشد بنابراین بهتر است در مواقع عصبانیت قبل از هر انجام دادن هر حرکت و یا زدن حرفی ناشایست چند دقیقه ای فکر کنید با این کار ضمن کنترل خشم می توانید به طرف مقابل خود اجازه دهید که حرکت و یا اشتباه خود را جبران کند.
منبع: آرگا
(Visited 224 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *