شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
اين توصیه ها کمک می کنند تا راحت تر بخوابید

اين توصیه ها کمک می کنند تا راحت تر بخوابید

اختصاصی چاره چی/ خواب کافی به اندازه غذا و هوایی که ما به آن ها نیاز داریم، برایمان ضروری است و در صورت کم خوابی یا اختلال خواب، سلامت بدن ما دچار مشکل می شود.

اگر در خواب شبانه روزی تان مشکل دارید می توانید توصیه های زیر را عملی کنید.


– کاهش مصرف نوشیدنی های کافئین دار

اگر به نوشیدنی های کافئین داری مثل قهوه عادت دارید بهتر است از عصر تا شب آن ها را مصرف نکنید تا سطح هوشیاری شما بالاتر نرود.چای و یا دمنوش های گیاهی و یک لیوان شیر داغ می تواند گزینه های جایگزین مناسب تری باشد.

– برنامه خواب منظم

زمانیکه در یک ساعت مشخص بخوابید، ساعت فیزیولوژیک بدن شما در همان زمان و همیشه احساس خستگی کرده و راحت تر می خوابید.در یک ساعت مشخص بخوابید و ساعتی مشخص از خواب بیدار شوید.برنامه خواب آخر هفته ها هم باید شبیه به هم باشد تا بتوانید کمبود خوابتان را جبران کنید. نور به شروع مجدد ساعت فیزیولوژیک شما به حالت فعال روزانه اش کمک می کند. بنابراین وقتی که بیدار می شوید، بیرون بروید وکمی از نورآفتاب استفاده کنید.

– فراموش کردن نگرانی ها

اگر ذهن تان مشغول حل و فصل موضوعاتی است که مرتبط با آینده است، آن ها را یادداشت کنید، و برایشان روی کاغذ برنامه ریزی کنید تا خیالتان از بابت انجام آن ها در روزهای آتی راحت شود.

– آرامش قبل از خواب

بهتر است نیم ساعت قبل از ساعت اصلی خوابتان همه ی چراغ ها و وسایل الکترونیکی مثل موبایل، تبلت، لپ تاپ و … را خاموش کنید تا بدن تان برای خوابی آرام آماده شود.

– حذف خواب روزانه

اگر شب ها خواب آرامی ندارید، بهتر است خواب روزانه تان را کمتر کنید یا در صورت لزوم آن را حذف کنید که هنگام خواب شب، خسته تر باشید و سریعتر خوابتان ببرد.

– ورزش

بهتر است در طول روز تحرک بیشتری داشته باشید تا استرس و نگرانی هایتان کمتر شود، ولی بهتر است، این فعالیت ها را در طول روز انجام دهید، انجام حرکات ورزشی پیش از خواب شما را هشیار تر می کند.

– شرایط مناسب خوابیدن

بهتر است اتاق را خیلی گرم نکنید، بهترین دما برای اتاق خواب بین ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتی گراد است زیرا بدن ما در شرایط خنک تر سریع تر به خواب می رود.چراغ ها را خاموش کنید و هر نوع صدایی را قطع کنید.


– تخت مناسب

تخت شما نباید خیلی نرم یا خیلی سفت باشد و بهتر است هر ۸ سال یک بار تشک تخت تان را عوض کنید.

 

مترجم : وحیده امینی

منبع : www.beautyandtips.com

(Visited 40 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *