جمعه ۰۴ مهر ۱۳۹۹
چه چیزهایی علت ضعف و خستگی مزمن شما هستند؟

چه چیزهایی علت ضعف و خستگی مزمن شما هستند؟

اختصاصی چاره چی / زمانیکه شما دچار کم خوابی باشید، احساس خستگی و ضعف پدیده ای طبیعی است اما اگر با وجود خواب کافی این احساس در شما وجود داشته باشد چطور؟

علل مختلفی می تواند سبب بروز ضعف و بی حالی در فرد شود : كم خونی ، اضافه وزن ، افسردگی و عدم تحرك كافی ، افت سطح قند خون ، مشکلات جسمانی و بیماری های داخلی ، مشکلات روحی مانند اضطراب و استرس ، وجود بیماریهای ویروسی و..

ما در این مطلب به تاثیر این عوامل بیشتر می پردازیم.


– کم آبی

dehydrated2

بدن همه ی ما برای انجام فعالیت های شناختی ، بهبود عملکرد آن ها و همچنین عملکرد مناسب سیستم گوارش به آب کافی نیاز دارد و روزانه باید حداقل ۸ لیوان آب مصرف شود.اگر آب بدن به میزان کافی نباشد، می تواند روی سلامت کلی شما و حالت روحی تان تاثیر بگذارد. کمبود ۲% آب در بدن موجب کاهش قابل توجه انرژی بدن می شود که به همین دلیل خستگی و ضعف بروز پیدا می کند.

– آب زیاد

toilet

زمانیکه شما آب زیادی مصرف می کنید، به خصوص قبل از خواب، زمانیکه خواب هستید به دستشویی نیاز پیدا کرده و وضعیت خوابتان مختل می شود، پس بهتر است در طول روز آب بنوشید و از یک ساعت قبل از خواب آب نخورید.

– نامرتب بودن

dirty_dishes

زمانیکه کارها یا خانه تان نامرتب است، ذهن تان درگیر انجام کارهایی است که نکرده اید و نمی تواند به خوبی تمرکز کند، برای همین دائما احساس ضعف و خستگی می کنید.


– بالا بودن دمای خانه

ways-to-stay-warmer

زمانیکه حرارت دستگاه های گرمایشی خانه به خصوص در فصول سرد زیاد باشد، شما دائما در حین خواب بیدار می شوید و آن ها را کم می کنید و همین موضوع موجب اختلال در خوابتان می شود.بهترین دمای خانه ۱۸ درجه سانتی گراد است.

– آلرژی

allergies

اگر به چیز خاصی آلرژی دارید یا دچار آلرژی های فصلی هستید، سوزش چشم ها و آبریزش بینی شما موجب احساس ضعف و کسالت تان می شود.پس بهتر است با یک دکتر متخصص مشورت کنید.

– برنامه خواب

alarm

بهتر است برنامه ی ثابتی برای ساعت خوابیدن تان داشته باشید، زمانیکه آخر هفته ها ۲ نصف شب و در طول هفته ساعت ۱۰ می خوابید ، این کار برنامه ی استراحت شما را برهم می زند و در طول هفته زمانیکه زودتر می خوابید خوابتان نمی برد و احساس خستگی همیشه همراهتان است.

– عصبانیت

angry

زمانیکه با همسر یا خانواده تان بحث می کنید، بهتر است قبل از خوابیدن به این مساله پایان دهید، زیرا بررسی ها نشان می دهند عصبانیت به شدت بر کیفیت خواب تاثیر می گذارد.

– کم کاری تیروئید

doctors

اگر با وجود خواب کافی هنوز احساس ضعف می کنید، این می تواند نشانه ای از بیماری کم کاری تیروئید باشد، افراد دچار کم کاری غده تیروئید احساس خستگی زیادی می کنند که با مشورت با پزشک متخصص غدد و یک تست خون می توانند از کم بودن هورمون  های تیروئید مطلع شوند.


– کم خونی

vitamins

آهن موجود در بدن به حرکت کردن جریان خون و انتقال اکسیژن به عضلات کمک می کند و استفاده از مکمل های آهن در صورت کم خونی و با تجویز پزشک می تواند احساس ضعف و خستگی را از شما دور کند.هر کس روزانه به ۱۰ میلی گرم آهن نیاز دارد که اگر از طریق مواد غذایی تامین نشود باید مکمل مصرف کند.مصرف غذاهایی که آهن زیادی دارند مثل اسفناج؛ لوبیا، گوشت قرمز و .. هم می تواند گزینه های مناسبی باشد.

– سرمای هوا

weather_sucks

تغییر فصل و سرد شدن هوا هم می تواند دلیل احساس ضعف و خستگی باشد، برای بهبود این وضعیت بهتر است روزها زودتر بیدار شده و بیشتر در معرض خورشید باشید، ورزش بیشتری کنید تا سطح ترشح هورمون اندورفین در شما بیشتر شود.اگر علائم شما تشدید شد می توانید برای مصرف مکمل های ویتامین D با پزشکتان مشورت کنید.

مترجم : وحیده امینی

منبع : www.purewow.com

(Visited 97 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *