پنجشنبه ۰۲ فروردین ۱۳۹۷
۷ تکنیک عالی برای رانندگی ایمن دربرف و یخبندان

۷ تکنیک عالی برای رانندگی ایمن دربرف و یخبندان

رانندگان در هنگام رانندگی در شرایط یخ و برف با شرایط خطرناک روبرو هستند. اگر مجبور به رانندگی در شرایط بد  آب و هوایی شدید، در اینجا توصیه هایی است که به شما کمک می کند در این زمان برف و کولاک بهتر رانندگی کنید.

١-هرگز به شدت ترمز نکنید
اگر متوجه شوید که در حال رفتن به سمت شرایط خطرناک هستید طبیعی است که محکم بر روی ترمز می کوبید، اما اگر سطح جاده با یخ پوشیده شده است این کار ایده ی بدی است چون مطمئن باشید خودروی شما لیز می خورد. در عوض گاز را رها کنید و اجازه دهید خودرو خودش سرعتش کاهش یابد. اگر با خودروی دنده ای رانندگی می کنید، سنگین کردن دنده کمک خواهد کرد تا سرعت شما بدون ترمز گرفتن کاهش یابد.

به طور کلی، زمان که جاده یخ زده است از مواقع دیگر آرام تر رانندگی کنید و فاصله بین خودروی خود و خودروی جلویی را از حد معمول بیشتر کنید. زیرا در جاده ها و خیابان هایی با این شرایط حداقل سه برابر حالت عادی فضا احتیاج دارید تا خودروی تان را متوقف کنید. اگر احتیاج به توقف ناگهانی داشتید به جای این که ترمز را به شدت فشار دهید آن را به آرامی و به تدریج فشار دهید.

٢-از یخ شفاف غافل نشوید!
یخ شفاف تقریباً غیر قابل رویت است. این یخ ها در زیر پل ها، روگذرها و جاهایی که سایه هست، به وجود می آیند. این یخ ها از آب شدن برف ها و یخ زدن دوباره ی آن ها تشکیل می شوند. در قسمت هایی از جاده که سایه درختان وجود دارد یا آسفالت نو دارند و همچنین نقاطی از جاده که چاله های کوچک وجود دارد ممکن است در روزهای سرد یخ شفاف تشکیل شود، هنگام رانندگی در این مناطق مراقب باشید.

٣-منحصراً به تکنولوژی اعتماد نکنید
اخیراً خودروهای جدید تکنولوژی های خاصی دارند مانند سیستم تشخیص عابر پیاده در شب، تشخیص نقاط کور آینه ها و بسیاری دیگر که برای کاهش خطای انسانی طراحی شده اند. این تکنولوژی ها می توانند به رانندگان امنیت کاذب بدهند. هنگام رانندگی در شرایط نامساعد آب و هوایی فقط به این تکنولوژی ها تکیه نکنید. در عوض سعی کنید تکنیک های رانندگی خود را توسعه دهید تا در این چنین شرایطی ایمن تر رانندگی کنید.

۴-لیز خوردن
اگر خودروی شما شروع به لیز خوردن کرد، پای خود را از روی گاز بردارید و فرمان را در جهتی که می خواهید خودرو برود بچرخانید. سعی کنید سرعت را بالا نبرید و همچنین ترمز را نیز فشار ندهید تا زمانی که دوباره کنترل خودرو را بدست بگیرید.

۵-خودرو های دنده ای
رانندگی با خودروی دنده ای در شرایط برفی می تواند هم خوب باشد هم بد! از این نظر خوب است که شما کنترل بیشتری بر روی رانندگی و کنترل خودرو دارید. در خودروی دنده ای شما می توانید بدون نیاز به ترمز سرعت خود را کاهش دهید. ولی جنبه منفی آن این است که سر بالایی ها برای این خودرو ها در چنین شرایط آب و هوایی یک کابوس هستند. رانندگان این خودروها بعضی مواقع باید خیلی خلاق باشند تا بتوانند راهی پیدا کنند که به سمت جلو حرکت کنند.

بهترین کار این است که از سربالایی ها دوری کنید که این کار همیشه امکانپذیر نیست. اگر احتیاج دارید که در میان راه یک سربالایی متوقف شوید خودروی خود را درسمت راست(یا چپ) متوقف کنید جایی که هنوز برف ها توسط بقیه خودروها فشرده نشده اند. این برف های فشرده نشده در زمان شروع دوباره ی حرکت به شما کمک خواهند کرد تا راحت تر شروع به حرکت کنید و به نوعی به شما چسبندگی می دهند. اگر برای حرکت احتیاج به نیروی بیشتری داشتید در دنده ی دو شروع به حرکت کنید، زیرا در این حالت چرخ ها آهسته تر حرکت می کنند و نیروی بیشتری تولید می کنند.

۶-زمانی که در کولاک گیر کردید چکار کنید؟
اگر شما یکی از آن رانندگان بدشانسی هستید که در طوفان و کولاک گیر کرده اید، برای نجات یافتن و زنده بیرون آمدن از این شرایط فقط خودتان می توانید به خودتان کمک کنید. شما ممکن است برای ساعت ها در هوای بسیار سرد با دمای خیلی پایین گیر کنید بنابراین از قبل آماده باشید.
باید وسایل مورد نیاز برای نجات در این شرایط سخت را از قبل در خودرو داشته باشید. این مجموعه وسایل شامل آب، غذا، دارو، چند پتو، یک جعبه ی ابزار، بیل، چراغ قوه با باتری، کفش مناسب و یک شارژر تلفن همراه است.
اگر در کولاک گیر کردید و خودروی شما متوقف شده است، مهمترین چیز این است که مطمئن شوید لوله ی اگروز عاری از برف است. اگر این چنین نباشد و خودرو را روشن نگه دارید کربن مونوکسید وارد خودرو می شود. پس هر از چند گاهی لوله ی اگزورز را بازرسی کنید.

٧-تمرین کنید
بهترین کاری که می توانید برای بهتر شدن مهارت رانندگی خود انجام دهید این است که یک پارکینگ بزرگ پیدا کنید و خودروی خود را در این شرایط قرار دهید و ببینید چگونه رفتار می کند( و به هر حال در این حالت شما مهارت رانندگی خود را نیز تست می کنید).ترمز را محکم فشار دهید تا متوجه شوید در این شرایط برفی خودرو چگونه لیز می خورد و چه اتفاقی می افتد و همچنین ببینید چگونه واکنش نشان می دهید. آیا خودرو لیز می خورد و منحرف می شود یا شما می توانید آن را کنترل کنید؟ سعی کنید کاری کنید که خودرو دور خود بچرخد و بعد سعی کنید خودرو را از این شرایط خارج کنید و کنترل آن را بدست بگیرید. کمی وقت گذاشتن و تمرین این شرایط می تواند زندگی شما را حفظ کند.

آماده سازی خود را برای این شرایط فراموش نکنید. مراقبت کردن از خودروی تان در زمستان امنیت شما را در هنگام رانندگی در زمستان تضمین می کند. اگر احتیاج به دستیاری دارید که به شما کمک کند تا بتواند خودروی تان را برای هوای سرد آماده کند به مکانیک ها مراجعه کنید، آن ها خدماتی را برای حفظ خودروی تان در زمستان و هوای سرد پیشنهاد می کنند.

منبع: دنده

(Visited 8 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *