پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
۵ معجزه طبیعت گردی بر سلامت جسم و روان

۵ معجزه طبیعت گردی بر سلامت جسم و روان

اختصاصی چاره چی/ امروزه بیش از ۵۰ درصد مردم جهان در مناطق شهری سکونت دارند که این آمار تا سال ۲۰۵۰ به رقم ۷۰ درصد افزایش خواهد یافت.
این افزایش در روند شهرنشینی با گسترش بیماری های روانی همراه شده است و با توجه به این که همگی ما از تاثیرات منفی سر و صدا و شلوغی شهرها بر سلامت روانمان آگاه هستیم اما در مقابل از تاثیرات مثبتی که طبیعت بر سلامت ما می تواند داشته باشد غافلیم.در ادامه به ۵ یافته ی علمی اخیر که حاکی از تاثیرات قدرتمند طبیعت بر بدن، احساس ،تفکر و مغز ما است اشاره می کنیم:
۱- راه رفتن در میان درختان فکر و خیال های منفی را کاهش می دهد
در یک مطالعه صورت گرفته دو گروه مورد بررسی قرار گرفتند که یک گروه در مدت ۹۰ دقیقه در طبیعت و گروه دیگر در محیط های شهری قرار داشتند.برخلاف گروه دوم، آنهایی که در طبیعت قرارگرفته بودند با کاهش چشمگیری در تفکرات منفی رو به رو شدند و حتی تغییرات ذهنی مثبتی در آنها در ارتباط با بیماری های روانی رخ داده بود.
۲- طبیعت به کاهش استرس ما کمک می کند
نتیجه این بررسی نشان داده صرف نگاه کردن به مناظر طبیعی در مقابل تصاویر شهری به بهبود عملکرد دستگاه عصبی پس از وقوع یک رویداد استرس زا کمک می کند.
۳- تصاویر کویری انگیزه افراد برای ترک عادات بد را کاهش می دهد
ظاهرا تمامی فضاهای طبیعی مثبت نیستند و این مطالعه نشان می دهد نگاه کردن و یا تجسم کویر ( درمقابل فضای سبز) اعتماد به نفس افراد را نسبت به توانایی خود برای مقابله و تغییر عادات منفی کاهش می دهد.که این به دلیل خالی بودن و استرس زا بودن این مناطق در مقابل مناطق پرآب است.
۴- دریاچه ها و درختان دقت شما را در زمان خستگی افزایش می دهد
هنگامیکه شرکت کنندگان در این مطالعه خسته بودند تصاویری برایشان از مناطق طبیعی مختلف نمایش داده شد و پس از آن دقت و توجه آن ها مورد بررسی قرار گرفت.گروهی که تصاویر درختان، دریاچه و کوه ها را دیده بودند در مقایسه با کسانیکه تصاویر هندسی وشهری را دیده بودند به طرز چشمگیری دقت بالاتری داشتند.
۵- محیط های طبیعی تاثیر مثبتی بر بهبود رفتار افراد دارند
در این مطالعه تمامی شرکت کنندگان فیلم ترسناکی را مشاهده کردند و پس از آن به گروهی تصاویر طبیعی و به گروه دیگر تصاویرشهری نمایش داده شد و نتایج حکایت از بهبود بیشتر خلق و خو در گروه اول داشت.

مترجم : وحیده امینی

(Visited 67 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *