پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
این ١٠ علامت نشان می دهد که شما کمبود خواب دارید!

این ١٠ علامت نشان می دهد که شما کمبود خواب دارید!

اغلب ما به کمبود خواب به عنوان یک مشکل مهم در زندگی مان نگاه نمی کنیم در حالیکه کار سنگین و به دنبال آن کم خوابی نه تنها بر سلامت ما تاثیر می گذارد بلکه خطراتی را با خود به همراه دارد که مهم ترین آن ها تصادفات رانندگی است.ما در این جا به علائمی که از طریق آن ها می توانید این مشکل را در خودتان شناسایی کنید اشاره می کنیم.

۱- افزایش وزن

تحقیقات متعددی نشان داده که بین بی خوابی و افزایش وزن رابطه مستقیم وجود دارد و کسانیکه کمبود خواب دارند روزانه ۳۰۰ کالری بیشتر از دیگران غذا می خورند.

۲- عدم تمرکز

اغلب کسانی که خواب کافی ندارند نمی توانند به خوبی فکر کنند و تمرکز دقیقی ندارند چرا که کم خوابی فعالیت های مغزی را تا ۳۲ درصد کاهش می دهد.

۳- مشکلات روانی

کسانیکه دچار کمبود خواب هستند توانایی مقابله با استرس های زندگی شان را نداشته و در صورت ادامه ی مشکل کم خوابی با مشکل افسردگی روبرو می شوند.

۴- ضعف حافظه

کم خوابی موجب ضعیف شدن حافظه حتی در یادآوری چیزهای ساده مثل جای قرار گرفتن وسایل می شود درحالیکه کسانی که خواب کافی دارند حافظه خوبی در به خاطر سپردن موضوعات مختلف دارند.

۵- ضعف سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی بدن به دنبال کم خوابی ضعیف شده و بدن مستعد دریافت انواع عفونت و بیماری ها می شود و به دنبال آن فرد دائما دچار بیماری شده و کیفیت زندگی او تحت تاثیر این موضوع پایین می آید.

۶- کاهش میل جنسی

کم خوابی انرژی بدن را کاهش داده و به دلیل تغییراتی که در هورمون ها ایجاد می کند، موجب سردی افراد می شود.


۷- کاهش طول عمر

بیشترین آرزویی که هر فردی دارد یک زندگی سالم و طولانی است.اما کم خوابی مزمن مانع رسیدن به این آرزو می شود و استرس های ناشی از کم خوابی طول عمر فرد را کاهش می دهد بنابراین کسانیکه خواب بیشتری دارند طول عمر بالاتری نیز دارند.

۸- بیماری های قلبی

به دلیل اضافه وزن ناشی از کم خوابی ، فشار خون بالا رفته و احتمال بروز بیماری ها و حملات قلبی مثل سکته بیشتر می شود.

۹- آسیب ها و حوادث

با توجه به تمرکز نداشتن و اشتباهات مکرر افرادی که کم خوابی دارند، آمار تصادفات ناشی از کم خوابی یا بی خوابی در رتبه اول تصادفات قرار دارد.

۱۰- بیماری های مزمن

در کنار بیماری های قلبی و چاقی مشکلات دیگری همچون سکته مغزی، مشکلات ذهنی و روانی نیز برای این افراد بوجود می آید.

مترجم : وحیده امینی

(Visited 33 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *