شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
بهترین ساعات صرف وعده های غذایی چه زمانی است؟

بهترین ساعات صرف وعده های غذایی چه زمانی است؟

اختصاصی چاره چی / زمانیکه صحبت از نوع تغذیه و رژیم های مختلف غذایی می شود، میان کارشناسان تغذیه اختلاف نظر وجود دارد، بسیاری از آن ها گروه هایی از مواد غذایی را مضر می دانند که این مواد از دید گروهی دیگر مفید است.

اما در کنار این مساله ، همه کارشناسان تغذیه روی ساعت و میزان غذا خوردن توافق نظر دارند، زیرا زمان و میزان مصرف مواد غذایی در زمان هایی خاص بر روی سلامت و کاهش وزن تاثیر قابل ملاحظه ای می گذارد.

بدن ما در ساعت های مختلف روز، فعالیت و واکنش های متفاوتی از خود نشان می دهد. بسیاری از افراد خوردن مکمل های غذایی، ویتامین ها و … را در ساعت های مختلف روز پیشنهاد می کنند تا با دستگاه گوارش و هضم و جذب این مواد مغذی مطابقت داشته باشد.


چرا زمان خوردن غذا مهم است؟

به  طور کلی هیچ ماده غذایی هر قدر هم خوب و کامل باشد، بلافاصله پس از آنکه وارد معده شد به بدن نیرو نخواهد داد، بلکه چند ساعت بعد از آن است که بدن انرژی لازم را برای تغییر و تبدیل خود از آن می  گیرد.

اگر بدانید چه چیزی را در چه زمانی از روز بخورید، نه تنها بسیاری از مشکلات جسمی که دارید، از بین می  رود، بلکه می  توانید بدن  تان را تا سال ها در برابر بیماری  های دیگر بیمه کنید.

three-or-six

بنابراین، بهتر است برای نظم و ترتیب کار دستگاه گوارش و هضم غذاها و حفظ سلامت بدن، غذا در موقع معینی خورده شود .بهتر است در هر شبانه روز ۶ وعده ی سبک غذایی با فواصل ۲ ساعت گنجانده شود.

صبحانه

breakfast

صبحانه مهم ترین وعده غذایی روزانه است و نباید بدون صرف آن کارهای روزانه را شروع کنید.برای این وعده باید غذاهایی گرم و با ارزش های تغذیه ای بیشتر را مدنظر قرار دهید. کارشناسان معتقدند بهترین ساعت صرف صبحانه در طول روزهای هفته میان ۵ تا ۱۰ صبح و در روزهای پایان هفته تا ۱۱ صبح است.

میان وعده

morning-or-afternoon-snack

اگر به خوردن میان وعده ها و داشتن ۶ وعده غذایی عادت دارید، بهتر است این میان وعده را دو یا سه ساعت پس از صبحانه در نظر بگیرید و از میان مواد غذایی با فیبر بالا مثل میوه و سبزیجات انتخاب کنید.

تحقیقات نشان داده مصرف این میان وعده ها به خصوص در میان خانم ها تاثیر قابل توجهی در کاهش وزن دارد زیرا احتمال مصرف غذاهای چرب و با کالری بالاتر را در وعده ناهار کمتر می کند.

ناهار

lunch

بهترین زمان خوردن ناهار قبل از ساعت ۳ است و تحقیقات نشان داده کسانی که در این زمان ناهار می خورند، روند سریع تری را در کاهش وزن تجربه می کنند. بهتر است تنوع غذایی و مصرف دسرها در این وعده کمتر باشد و غذای سبک و کم حجم و در عین حال مقوی برای داشتن انرژی لازم برای انجام فعالیت ها در نظر گرفته شود.بهتر است به جای دسر از میوه های تازه استفاده کنید تا به هضم چربی ها کمک بیشتری بکنید.

شام

dinner

ساعت صرف شام وابسته به ساعت خوابیدن شما است . برای مثال اگر ساعت ۹ می خوابید نباید دیرتر از ساعت ۶ شام بخورید.بنابراین بدن شما برای هضم وعده ی شام به ۳ ساعت زمان نیاز دارد.بدون خوردن شام نخوابید زیرا حتما نیمه های شب با شکم گرسنه از خواب بیدار خواهید شد و به سراغ خوراکی های مضر می روید، پس یک وعده ی پروتئینی سبک مثل خوراک یا سوپ را ۳ ساعت پیش ازخواب مصرف کرده و تحرک اندکی پیش از خوابیدن داشته باشید.

مترجم : وحیده امینی

منبع : www.thelist.com

(Visited 50 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *