چهارشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۷
چگونه ترس در کودکان را مهار کنیم؟

چگونه ترس در کودکان را مهار کنیم؟

یکی  از انواع اضطراب هایی که بچه ها تجربه می کنند، ترس هایی است که در آن ها شکل می گیرد. اصولا تجربه ترس از ۳ سالگی آغاز می شود و کاملا طبیعی است، مثلا بچه ۱/۵ساله به راحتی با حیوانات ارتباط برقرار و آن ها را لمس می کند، در حالی که از ۳ سالگی به بعد برخی بچه ها در مواجهه با حیوانات دچار ترس می شوند و خودشان را کنار می کشند.

با مشاهده این رفتار، خانواده تعجب می کند که چرا کودک این واکنش را تا حالا نشان نمی داده؟ مهم ترین ترس هایی که کودکان در این سن تجربه می کنند، ترس از حیوانات، تاریکی و تنهایی یا عروسک های تن پوش است.
girl peeking head around door

۱- در سنین کودکی نباید در مورد ترس با بچه ها صحبت شود، مثلا مدام به بچه بگویند: «این حیوان که ترس ندارد… تاریکی که ترس ندارد…»
صحبت کردن در مورد ترس ها باعث می شود کودک ترسش را از والدین مخفی کند و ماسک شجاعت را در ظاهر به صورتش بزند.۲- بهتر است والدین با کودک احساس همدلی کنند و از تجربیات داشته و نداشته شان بگویند. مثلا به او بگویند: «من هم یک مدت مثل تو از تاریکی یا تنهایی می ترسیدم.» و به کودک این احساس را بدهند که در تجربه ترس تنها خودش حضور ندارد و پدر و مادرش هم این تجربه را داشته اند.

۳- همدلی خیلی کمک کننده است. همچنین وقتی سن بچه کم است، پرت کردن حواسش در کنترل ترس به او کمک می کند.

۴- اگر بچه ای ترس از تاریکی یا تنهایی دستشویی رفتن دارد، مادر می تواند یک شعر کودکانه برایش بخواند و با همراهی کودک به دستشویی بروند یا اگر کودک از آسانسور می ترسد، زمانی که سوار آسانسور می شوند، با مادر شروع به شمردن طبقات کنند.

۵-برخی کودکان هم ترس از تاریکی دارند. در این شرایط والدین می توانند با کودک در نورهای مختلف بازی کنند. قایم موشک بازی کردن به کنترل ترس بچه ها کمک می کند.

d799c2eb
منبع: سلامت
(Visited 29 times, 1 visits today)

girl peeking head around door

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *