سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹
بگوييد چه اخلاق بارزي داريد تا شخصیت تان را روانشناسي كنيم!

بگوييد چه اخلاق بارزي داريد تا شخصیت تان را روانشناسي كنيم!

اگر چه ویژگی های شخصیتی مختلف با درجه های متفاوت حضور دارند اما یک ویژگی شخصیتی بر هر یک از ما غالب است که شخصیت و خصوصیات ما را انعکاس می دهد.

 • عصبانیت :
  افرادی که شدت بالایی از عصبانیت را از خود نمایش می دهند از لحاظ عاطفی کمترین ثبات را دارند. آنها تمایل دارند به چیزهای کوچک، بیش از حد واکنش دهند و به راحتی ناراحت شوند. آنها برای کنترل استرس با مشکل مواجه می شوند و نسبت به حالت روحی منفی آسیب پذیر هستند. ثبات عاطفی کم که مرتبط با عصبانیت است یک عامل موثر در مشکلات مربوط به حالت روحی آنها است. موضوعات و مسئله های جزئی آنها را عصبانی و مضطرب می سازد. مطالعات نشان می دهد که این ویژگی شخصیتی، فرد را در معرض خطر افسردگی قرار می دهد.
  چنین افرادی تمایل دارند جنبه ی منفی چیزها را ببینند و به آسانی درون حالت عاطفی منفی می لغزند. فردی که کج خلق است، در مورد چیزها و کارها نگران می شود و به آسانی هیجان زده، عصبانی و خشمگین می شود بهترین نمونه برای عصبانیت است.

 

 • برون گرایی :
  این ویژگی شخصیتی تأثیر قابل توجهی روی رفتار اجتماعی دارد. افراد با ویژگی شخصیتی برون گرایی شدیداً اجتماعی هستند. آنها تمایل دارند مهارت های اجتماعی قوی داشته باشند و شدیداً دوستانه هستند. آنها تعامل داشتن با مردم را دوست دارند و از شرکت در اتفاقات اجتماعی مثل مهمانی ها لذت می برند. آنها جوینده ی توجه، مشتاق و علاقمند، پرحرف و عاشق شرکت در بحث های عمیق هستند. آنها جسور و به هنگام صحبت با دیگران بسیار راحتند. آنها به هنگام صرف وقت با خودشان، شدیداً ناراحت هستند در نتیجه همیشه در جمعی از افراد دیده می شوند. معلمان، سیاستمداران و فروشنده ها که از مشغول شدن با مردم لذت می برند تماماً نمونه هایی از این ویژگی شخصیتی هستند.

 

 • سازگاری و موافقت :
  مودب و دلسوز بودن نشان افرادی است که این ویژگی شخصیتی را دارند. افراد با این ویژگی شخصیتی از کمک به دیگران بسیار مسرور می شوند. سازگاری و موافقت، مرتبط با رفتار خوب است. آنها افراد خوش قلب، شدیداً کمک کننده و قابل اعتماد هستند. به هنگام تعامل داشتن با افراد دارای این ویژگی شخصیتی می توان متوجه جنبه های مثبتی چون ادب، مودب و با ملاحظه بودن نسبت به دیگران شد. آنها همدلی بالایی دارند و سبک ارتباط  آنها نگرانی و احترام شان را نسبت به همکاران خود نشان می دهد. برخی از بهترین نمونه ها برای ویژگی شخصیتی سازگاری و موافقت کسانی هستند که یاری رسان، یکدل و بدون خود خواهی هستند.

 

 • وظیفه شناسی :
  خود انضباطی و وظیفه شناسی دو جنبه مهم شخصیت وظیفه شناسی هستند. فرد شدیداً وظیفه شناس کارهای روزانه ی خود را به منضبط ترین حالت ممکن انجام می دهد. او شدیداً مسئولیت پذیر، خوب سازمان دهی شده و در برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف خود بسیار دقیق است. هم چنین او تمام گام های لازم را برای دستیابی به موفقیت در زندگی برمی دارد. افرادی که این ویژگی شخصیتی را از خود نمایش می دهند تمایل دارند تأثیر اعمال خود را پیشاپیش در نظر بگیرند.
  آنها کارها را در محدوده ی باورهای اخلاقی خود به خوبی انجام می دهند و آن اعمال و کارها هرگز از خط قرمز های اخلاقی عبور نمی کنند. آنها به هنگام صحبت محتاط هستند و با اعمال خود سنجیده می شوند. آنها خود – کنترلی را تمرین می کنند و هرگز به طور آنی عمل نمی کنند.
  افرادی که امتیاز بالایی در وظیفه شناسی دارند سخت کار می کنند و به سمت ایده آل بودن تلاش می کنند. آنها به طور موثر کار می کنند و عاشق کار هستند و دوست دارند در شغل خود برتر شوند. وقت شناسی، قابل اعتماد بودن، استفاده موثر از زمان و پیروی جدی از قوانین محل کار تماماً ویژگی هایی هستند که در افراد با شخصیت وظیفه شناسی دیده می شوند.
  جنبه های مختلف زندگی، ویژگی های وظیفه شناسی را بازتاب می دهند. برای مثال، خانه ی آنها تمیز و سامان دهی شده و عاری از هر گونه بهم ریختگی است. لوازم روزانه مثل لباس و کتاب به خوبی مرتب شده اند به جای این که در اتاق بر روی هم انباشته شوند.

 

 • باز و پذیرا بودن :
  افرادی که شخصیت باز و پذیرا را از خود نمایش می دهند، بی تعصب و پذیرای ایده های جدید هستند. آنها ماجراجو و مشتاق بیرون رفتن از منطقه ی راحتی خود برای تجربه ی چیزهای جدید هستند. آنها ترجیح می دهند از زندگی روتین یکنواخت خود بیرون بیایند. آنها به دنبال یادگیری چیزهای جدید هستند تا دانش و آگاهی خود را افزایش دهند. آنها از پیدا کردن راه حلی برای معمای خلاقانه لذت می برند. دانشمندان و هنرمندان ماهر، سطوح بالایی از پذیرا بودن و امتیاز بالایی از خلاقیت را دارند. پذیرا بودن کم، نشانه ی رفتار محافظه کارانه و عدم تمایل به پذیرش دیدگاه های روشنفکرانه است. اگر چه افراد با سطح پذیرا بودن پایین در نشان دادن مهارت های خلاقانه ی خود، خوب نیستند اما می توانند در انجام مشاغل یکنواخت، کارآمد باشند.

منبع: روانكاو

(Visited 56 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *