دوشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۷
خانومانه/ راه کارهایی برای کنترل عصبانیت و افسردگی در دوران قاعدگی

خانومانه/ راه کارهایی برای کنترل عصبانیت و افسردگی در دوران قاعدگی

اغلب خانم ها می گویند موقع قاعدگی خیلی کلافه می شوند و فشار عصبی زیادی به آن ها وارد می شود. در ادامه چند نکته برای بهبود حال خانم ها در دوران قاعدگی آورده ایم.

معمولا ریشه عصبی بودن ها اضطراب یا افسردگی است. افرادی که این دو حالت را تجربه می کنند بی حوصلگی زیاد دارند و به دلیل آستانه پایین تحمل خود زود عصبی می شوند. لذا اگر دچار این حالت ها هستید باید مورد درمان قرار بگیرید.

ghaedegi-254902-www-piknic-ir_

۱-  سعی کنید همواره آگاهی بالایی از خلق خود ایجاد کنید و خلق خود را مورد ارزیابی قرار دهید. وقتی عصبی هستید علت را جویا شوید و میزان تنش دهی علت را با میزان خلق خود بسنجید اگر این انطباق ناموزون است سعی کنید افکاری را که ناخودآگاه در ذهن شما به عصبیت منجر می شود را از بین ببرید و به سمت مسایلی حرکت کنید که حال شما را خوب می کند.

۲- میزان آهن خون خود را چک کنید. کم خونی می تواند با این علائم همراه باشد.

۳- در طی روز حتما زمانی را به ورزش و به خصوص پیاده روی اختصاص دهید تا با ترشح آندروفین علائم پیش از قاعدگی را از بین ببرد.

۴-  پیش از قاعدگی با مشورت پزشک از ویتامین B6 و E استفاده کنید تا میزان زیادی از تنش های درونی شما کاسته شود. منابع غذایی حاوی ویتامین B6 مانند جگر، سیب زمینی، موز، عدس و اسفناج و منبع غنی ویتامین E جوانه گندم است.

۵- مصرف سدیم را کاهش دهید. زیرا سدیم باعث حفظ آب در بدن شده که خود منجر به نفخ شکم می شود. بسیاری از غذاهای آماده دارای مقدار زیادی سدیم هستند. به عنوان مثال کنسروها، کالباس، سوسیس، زیتون شور، خیار شور و پنیر شور منابع سرشار از سدیم است.

۶-  اجتناب از مصرف قهوه و کافئین و استفاده از مکمل های کلسیم می تواند موثر باشد.

۷-  استراحت کافی داشته باشید.

۸- با اطرافیان در مورد وضعیت تان گفتگو کنید.

۹-  غذاهایی مانند گوجه فرنگی، خرما، موز، آناناس و آواکادو به دلیل داشتن ماده ای که در معده به سطح گیرنده های موجود متصل شده و باعث تشدید فعالیت و واکنش سرتونین در مغز می گردند توصیه می شود.

منبع: تبیان

(Visited 93 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *