دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۹
چیزهایی که نباید به فرزندتان بگویید!

چیزهایی که نباید به فرزندتان بگویید!

اختصاصی چاره چی / همه ی والدین دوست دارند برای فرزندانشان بهترین باشند اما گاهی اوقات و به صورت ناخود آگاه از عباراتی استفاده می کنند که نتیجه معکوس در تربیت فرزندشان دارد.

گاهی اوقات والدین با تکرار بسیاری از جملات نه تنها تاثیر مثبتی روی فرزندشان نمی گذارند که اعتماد به نفس آنها را از بین برده و ضربات بد روحی به آن ها می زنند.

در این جا به چند چیزی که نباید به فرزندتان بگویید اشاره می کنیم.

۱- دروغ

اگرچه راضی کردن بچه ها به خوردن دارو یا کارهایی از این دست کمی دشوار است اما سعی کنید با وعده های راست آن ها را متقاعد کنید و فراموش نکنید که شما برای آن ها الگو هستید و زمانی که دروغ بگویید آن ها به سادگی دروغ گفتن را از شما می آموزند.

۲- پاسخ مثبت

عشق شما به فرزندتان برابر با این نیست که در مقابل همه ی خواسته هایش کوتاه بیایید و هرچه خواست به او پاسخ مثبت دهید.اما “نه” گفتن زیاد در مقابل خواسته های کودک هم خلاقیت او را از بین می برد، پس تعادل کلید موفقیت در برخورد با خواسته های کودکتان است.

۳- برچسب زدن

کودک همه ی آنچه شما به او می گویید را می پذیرد پس اگر به او برچسب احمق بودن، شیطان بودن، چاق، زشت و … را بزنید، تصور او این است که حتما این ویژگی را دارد.فراموش نکنید که هیچ فردی کامل نیست و فرزندتان را با عبارات خوب خطاب کنید.

۴- مقایسه

کودک شما هر روز تلاش می کند تا توجهتان را به خود جلب کند و زمانیکه شما او را با خواهر، برادر یا دوستانش مقایسه می کنید، او اعتماد به نفس خود را از دست داده و نسبت به کودکی که با او مقایسه شده حسادت می کند.این موضوع در ارتباط با نوجوانان و بزرگسالان هم صادق است.

۵- انتقاد

انتقاد همیشگی شما می تواند انگیزه و خلاقیت کودکتان را نابود کند، بهتر است در موفقیت ها به او افتخار کنید و در ضعف ها به جای سرزنش او، کمکش کنید.

 

مترجم : وحیده امینی

منبع : www.ph.theasianparent.com

(Visited 80 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *