شنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۷
چه کار کنیم تا کودک حرف گوش کن شود؟

چه کار کنیم تا کودک حرف گوش کن شود؟

اختصاصی چاره چی/ شیوه های تربیتی کودکان در خانواده های مختلف، متفاوت است، برخی شیوه های تهاجمی یا تدافعی را انتخاب می کنند، برخی منفعل هستند و گروهی دیگر ترجیح می دهند رفتار قاطعانه ای در مقابل فرزندشان داشته باشند.

اما آنچه واضح است، این است که بچه ها هم مثل ما گاهی حرف گوش نمی کنند، البته آنها در این سن به شما نیاز دارند تا به آنها بیاموزید باید به حرف های دیگران توجه کنند.

درواقع شیوه ای که شما برای برخورد با فرزندتان انتخاب می کنید، تاثیری مستقیم بر توانایی یادگیری و حرف شنوی آن ها دارد.در این مطلب می خواهیم به راهکارهایی بپردازیم که با بکارگیری آن ها کودکتان تبدیل به شنونده ی خوبی در ارتباط با حرف های شما می شود.

۱- لحن ثابت در صدا کردن

کودکان همیشه در افکار و خیالاتشان غوطه ور هستند، آن ها دائما به اسباب بازی ها، دوستان، مدرسه و تفریحاتشان فکر می کنند، به همین دلیل هم شاید زمانی که شما آن ها را صدا می زنید صدای شما را متوجه نشوند، پس این موضوع دلیلی بر این نمی شود که شما صدایتان را بالاتر ببرید زیرا آن ها احساس می کنند شما از دست آن ها ناراحت هستید، در این مواقع بهتر است صبر کنید و به آن ها زمان بدهید تا از تفکرات خودشان بیرون بیایند.

۲- ادبیات مناسب

استفاده از کلمات و عبارات مثبت، در ایجاد اعتماد به نفس کودک و احساس ارزشمندی او بسیار موثر است.همیشه با استفاده از کلمات محترمانه انتظارات خودتان را به آن ها بگویید و کارهای خوبش را با ادبیاتی مناسب ستایش کنید تا آن ها هم مودبانه با دیگران صحبت کنند.هیچ گاه فرزندتان را مسخره نکنید و یا به او حرف های توهین آمیز نزنید، و به جای عبارت های منفی مثل “این کار یا آن کار را نکن” از جملات مثبت و درخواستی استفاده کنید.

۳- ارتباط چشمی

همه کودکان نیاز به توجه دارند و بهتر است زمانی که با آن ها صحبت می کنید کارهایتان را کنار بگذارید و با آن ها مستقیم ارتباط برقرار کنید.زمانیکه شما مشغول کاری می شوید، آن ها بی توجهی شما را می فهمند و اگر می خواهید حرف شما را کامل گوش دهند باید یک تعامل رو در رو با آن ها داشته باشید.


۴- درک احساسات

سعی کنید تا احساسات کودکتان را بفهمید، مطمئن باشید زمانیکه روز بدی را در مدرسه گذرانده باشد، پذیرای حرف ها و خواسته های شما نخواهد بود.پس با آن ها صحبت کنید و بخواهید تا از احساسشان، و دلیل ناراحتی و نا امیدی شان برای شما بگویند و سعی کنید آرامشان کنید و حس پشتیبانی را در آن ها بوجود بیاورید.بعد از آنکه وضعیت به حالت عادی در آمد می توانید خواسته ها و حرف هایتان را به آن ها بگویید.

۵- رفتار قاطعانه

زمانی که از کودکتان کاری را می خواهید سعی کنید در عین لحن صمیمانه ای که دارید، بیان روشن، مثبت ، محکم و با اعتماد به نفسی داشته باشید و از کلماتی مثل شاید و اگر استفاده نکنید، همچنین دلیل و چگونگی چیزی را که از آن ها می خواهید، به طور کامل برایشان توضیح دهید.

 

مترجم : وحیده امینی

منبع : www.familyshare.com

(Visited 42 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *