جمعه ۰۳ فروردین ۱۳۹۷
علائم هشداردهنده شروع بیماری آلزایمر را بشناسید

علائم هشداردهنده شروع بیماری آلزایمر را بشناسید

اختصاصی چاره چی / با افزایش سن، مقداری از توانایی های ذهنی و جسمی افراد کاهش می  یابد و این یک فرایند طبیعی است چرا که مغز هم مثل سایر قسمت های بدن دچار تغییر، تحلیل و فرسودگی می شود و اگر برای حفظ و مراقبت از آن کاری انجام نشود، ممکن است رو به زوال و نابودی برود.

تعدادی از علائم وجود دارند که می تواند زندگی روزانه افراد را تحت تاثیر قرار دهد که با شناسایی این علائم می توان از پیشروی این مشکل جلوگیری کرد.

۱- از دست دادن حافظه

از شایع ترین علائم بیماری آلزایمر از دست دادن حافظه به خصوص در ارتباط با اطلاعاتی است که تازه یاد گرفته شده است .این افراد گاهی به سختی روزها، نام ها و اتفاقات را به یاد می آورند و همیشه در حال سوال پرسیدن برای یادآوری آن ها هستند.

۲- مشکل در برنامه ریزی و حل مساله

این افراد عمدتا برای برنامه ریزی کارهای خود یا حل مسائلشان به خصوص اگر در ارتباط با اعداد باشد، دچار مشکل می شوند.و به مرور به دلیل از دست رفتن تمرکز، توانایی حساب و کتاب مثل پی گیری قبض های خانه و .. را از دست می دهند.

۳- چالش در برنامه های روزمره

تمام کارهای روزمره ای که زمانی برایشان آسان بوده هم اکنون برایشان دشوار شده، آن ها نمی توانند به راحتی رانندگی کنند و یا مسیرهای قبلی را به خاطر بیاورند.قوانین بازی هایی که زمانی از بازی های مورد علاقه ی آن ها بوده فراموش می شود.

۴- عدم درک صحیح از زمان و مکان

آن ها ممکن است درک درستی از گذر روزها نداشته باشند و ندانند که کجا هستند و چگونه به آنجا آمده اند که این موضوع برای سالمندان بسیار خطرناک بوده و احتمال گم شدن آن ها وجود دارد.

۵- تغییر در وضعیت بینایی

افرادی که دچار آلزایمر می شوند، به سختی می توانند متنی را بخوانند یا مسافت و رنگ را تشخیص دهند که این مساله در رانندگی آن ها بسیار خطرناک است.

۶- اختلال در مکالمه

استفاده از لغات در یک مکالمه ی ساده برای آن ها دشوار می شود و گاهی در میان صحبت کردن متوقف شده و به دنبال لغات مناسب می گردند و یا از لغات اشتباه استفاده می کنند.

۷- گم کردن وسایل

بسیار برای افراد مبتلا به آلزایمر پیش می آید که ندانند وسایلشان را کجا می گذارند و دیگران را به برداشتن آن ها متهم می کنند.همچنین آن ها بسیاری از وسایل را سرجای خود نمی گذارند.مثلا ممکن است ساعت را در یخچال بگذارند.

۸- ضعف در تصمیم گیری

یکی از مشکلات بیماران آلزایمر ضعیف شدن در تصمیماتشان است مثلا آن ها بیشتر از آنچه باید به فروشنده بدهند، پول پرداخت می کنند یا در طول روز چند بار به حمام می روند یا لباس های متناسب با آب و هوا نمی پوشند.

۹- تضعیف فعالیت های اجتماعی

آن ها سعی می کنند از هرگونه فعالیت اجتماعی و سرگرمی دور باشند و مثل گذشته انگیزه ای برای انجام بازی و کارهایی که دوست داشتند انجام بدهند، ندارند.عمده ی کاری که انجام می دهند تماشای تلویزیون و خواب بیش از حد معمول است.

۱۰- تغییر حالت های روانی

شخصیت و روحیات این افراد خیلی زود از حالتی به حالت دیگر تغییر می کند . آن ها عموما به دیگران مشکوک هستند و حالت هایی از اضطراب، افسردگی و ترس را تجربه می کنند.

بنابراین اگر در بین شما و یا اطرافیانتان کسی دچار این علائم است، حتما و هر چه زودتر با پزشک متخصص ( مغز و اعصاب/ و همچنین روانپزشک) مشورت کنید تا او را به لحاظ سلامت جسمی و روانی ارزیابی کرده و از پیشروی بیماری جلوگیری شود.

مترجم : وحیده امینی

منبع : www.webmd.com

(Visited 42 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *