دوشنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۹
چهار علامتی که نشان می‌دهند میگرن مزمن دارید نه سردرد!

چهار علامتی که نشان می‌دهند میگرن مزمن دارید نه سردرد!

اختصاصی چاره چی/ میگرن از جهاتی بیشتر از یک درد است. فقط باعث ایجاد احساس ناخوشایند فیزیکی نمی شود. یک نوع دردی است که وقتی متوجه آن می شوید، می تواند شما را از پا بیاندازد. وقتی شروع می شود، طوری به نظر می رسد که هیچ وقت به پایان نمی رسد. درحالیکه صحبت کردن درباره تفاوت میان سردرد و میگرن بسیار سخت است اما نشانه های کاملا متفاوتی هم وجود دارد که نشان می دهد شما میگرن مزمن دارید نه تنها سردرد. همانطور که موسسه تحقیقات میگرن اعلام کرده است، میگرن تنها یک سردرد نیست بلکه مجموعه ای از علائم عصبی به شدت ناتوان کننده است.

مساله این است که میگرن به طرقی یک معما است. درحالیکه به نظر می رسد به نوعی در مغز سرچشمه می گیرد، دلایل آن هنوز برای بیشتر بخش ها هنوز مشخص نیست و درمان آن شامل داروهای پیشگیری کننده، تغییرات سبک زندگی و حتی انواع خاصی از داروها به تعداد دفعات و شدت درد بستگی دارد.

ممکن است این مشکل هنوز کاملا ناشناخته باشد اما اشتباه نکنید، میگرن بسیار شایع است. طبق اعلام دفتر سلامت زنان، ۲۹٫۵ میلیون نفر در آمریکا درد میگرن را تجربه می کنند و سه نفر از هر چهار نفری که میگرن دارند، زنان هستند.

واضح است که هنوز چیزهای زیادی برای کشف چگونگی شروع میگرن و اینکه بهترین روش ها برای درمان آنها چیست، وجود دارد. اما حالا اینجا نشانه هایی که به شما می گوید شما به میگرن مبتلا هستید و نه سردرد را آورده ایم.

 

اورا دارید

برحسب تجربه می توانم به شما بگویم که اوراهای میگرن (نشانه های قبل از ظهور میگرن) بسیار عجیب هستند. مانند فلش زدن نور در چشمان شما یا رگه های کمی از رنگ اما طبق موسسه میگرن آمریکا، نشانه های دقیقی از میگرن وجود دارد که زمان کمی قبل از حمله میگرن احساس می شوند. مانند علامت هشدار درد. همانطور که این موسسه اشاره کرده است، اوراها تا حدی منحصر به فرد هستند و تنها حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد از مردم مبتلا به میگرن آن را تجربه می کنند.

علاوه بر دیدن چیزهایی مانند نقطه های روشن بزرگ، زیگ زاگ یا جرقه، اورا ممکن است منجر به مور مورد شدن یک سمت بدن یا ناتوانایی در واضح صحبت کردن بشود. این علائم ممکن است تا یک ساعت هم طول بکشد.

 

برخی چیزهای خاص درد را تحریک می کنند

آیا علائم شما بعد از نوشیدن کافئین یا وقتی در شرایط استرس زا قرار می گیرید یا وقتی نخوابیده اید، ظاهر می شوند؟ طبق اظهارات دکتر سارا کریستال، عصب شناس و متخصص راهکارهای سردرد شرکت Cove، درحالیکه برخی تحقیقات نشانگر این هستند که ممکن است میگرن ژنتیکی باشد، برخی محرک های خاص هم می توانند منجر به درد شوند از جمله استرس، تغییر در برنامه خواب، تغییرات هورمونی، مصرف بیش از اندازه کافئین، مصرف بیش از اندازه دارو، الکل، برخی غذاهای خاص، عطرها و نورهای روشن.

محرک ها برای هر فرد کاملا شخصی است و به همین دلیل هم یک درمان برای همه میگرن ها جواب نمی دهد.

 

حواس شما حساس هستند

دکتر براد کتز، متخصص میگرن، عصب-چشم پزشک و استاد دانشگاه یوتا می گوید: یک عامل اصلی که میگرن را از سردرد متمایز می کند، حساسیت فرد به جزییات خاصی در محیط مانند صدا، نور یا چیزهای دیگر است که اینها می توانند گاهی اوقات منجر به علائمی همچون حالت تهوع و معده ناراحت شوند. به عبارتی دیگر، بخشی از آن چیزی که میگرن را به میگرن تبدیل می کند و نه سردرد، احساس منحصربه فرد ناخوشایندی است که وقتی درد بر شما غلبه می کند، در سراسر بدن تان احساس می کنید.

دکتر کتز همچنین اشاره می کند درحالیکه برخی افراد نشانه های میگرنی را تجربه می کنند که کاملا ناتوان کننده هستند، ممکن است برخی دیگر با چیزهایی مانند خستگی یا درد عضله مواجه باشند. که البته همچنان احساس ناخوشایندی است اما بهتر از حالت تهوع در کل روز است. او تاکید می کند که همه چیز به فرد بستگی دارد و حالات افراد کاملا منحصر به فرد هستند.

 

در خانواده تان سابقه میگرن وجود دارد

دکتر کتز می گوید یکی از اولین سوال هایی که از بیمارانش می پرسد این است که آیا کسی در خانواده شان میگرن را تجربه کرده است زیرا تحقیقات بسیار زیادی وجود دارد که شرایط ژنتیکی را تایید کرده اند.

به صورت کلی، درحالی که ممکن است شما بدانید چطور میگرن تان و نشانه هایش را در مواجهه با این درد برای زمان طولانی درمان کنید، اگر به طور متوسط بیش از نیمی از روزهای یک ماه شما را آزار می دهد، قطعا زمان مراجعه به یک پزشک است تا با او مشورت کنید.

منبع: elitedaily.com

(Visited 6 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *