دوشنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۹
چگونه از شر ردیابی های گوگل خلاص شویم

چگونه از شر ردیابی های گوگل خلاص شویم

اختصاصی چاره چی/ در این گزارش به شما می گوییم که چگونه امکان ردیابی گوگل برای گوگل مپ و دیگر سرویس ها را روی دستگاه های اندروید، iOS و دسکتاپ غیرفعال کنید.

وقتی شما جایی می روید، گوگل هم با شما می آید. به ویژه اینکه گوگل مپ هر قدمی که برمی دارید را ردیابی می کند و آن فعالیت را در تایملاین گوگل آرشیو می کند. ممکن است مانند خط سیر خاطره به نظر برسد اما همچنان می تواند درهای حریم خصوصی شما را باز بگذارد.

با تایملاین، گوگل مپ می تواند به شما نشان بدهد که کجا می روید و کجا بوده اید. حتی ممکن است رویداد تصویری هم وجود داشته باشد چون تایملاین با هر عکسی که روی گوگل فوتوز آپلود می شود، سینک می شود. همچنین می توانید به صورت زنده روی iOS و اندروید موقعیت جغرافیایی خود را با هر کسی به اشتراک بگذارید.

اگر ترجیح می دهید که حریم خصوصی خود را حفظ کنید، می توانید تاریخچه موقعیت های مکانی خود را پاک کنید و دنبال کردن خود را متوقف کنید. اینجا به شما می گوییم چگونه این کار را انجام دهید.

 

ردیابی موقعیت مکانی و فعالیت ها را متوقف کنید

چیزهای کمی وجود دارد که شما می توانید بدون توجه به اینکه چه دستگاهی یا سرویس گوگلی را استفاده می کنید، انجام دهید. روی myaccount.google.com شما می توانید تنظیمات حریم شخصی و امنیت خودتان را چک کنید و در فعالیت های حساب کاربری تان دقت کنید تا آنچه را که گوگل درمورد شما ردیابی می کند، کنترل کنید.

در زیر تنظیمات Google Account > Data & personalization شما می توانید با کنترل فعالیت هایتان را در دست بگیرید و دیتاهایی که گوگل می تواند از شما ردیابی و جمع آوری کند را غیرفعال کنید. این فعالیت ها شامل فعالیت های وب، اپلیکیشن، تاریخچه موقعیت مکانی، اطلاعات دستگاه، گوگل اسیستنت، دیتای گوگل هوم، جستجوی یوتیوب و تاریخچه تماشای ویدیوها می شود. برای متوقف کردن ردیابی هرگونه از این دیتاها، روی موضوع آن کلیک کنید و دکمه تغییر وضعیت را بزنید و خاموش کنید.

17esf 7 1 How To Get Google To Quit Tracking You

 

دیتای های جمع آوری شده فعالیت های تان را پاک کنید

خاموش کردن فعالیت های وب، اپ و تاریخچه موقعیت جغرافیایی، گوگل را از ذخیره سازی اطلاعات ارزشمند حساب کاربری شما متوقف خواهد کرد. هرچند که در برابر دیتاهایی که قبلا جمع آوری شده کاری نمی توان کرد. برای آن، به صفحه  MY Activity بروید، جایی که شما می توانید هر فعالیتی که گوگل ذخیره کرده است را ببینید شامل اپ های استفاده شده و خریداری شده، جستجوهای هدایت شده و وب سایت های مشاهده شده.

روی اینترنت یا اپ موبایل گوگل، روی آیکون سه نقطه کنار ورود کلیک کنید تا گزینه دیلیت باز شود. شما گزینه پاک کردن همه دیتاهای در طول مدت زمان خاصی را هم دارید. منوی سایدبار صفحه گزینه ای با نام Delete activity دارد که به شما اجازه پاک کردن دیتاهای یک دوره زمانی خاص را می دهد.

17esf 7 2 How To Get Google To Quit Tracking You

 

دیتای فعالیت ها همچنین می تواند به صورت خودکار بعد از گذشت یک زمان معین پاک شود. به myaccount.google.com بروید و Data & personalization > Web & App Activity > Manage Activity > Choose to delete automatically را انتخاب کنید. به طور پیش فرض، گوگل این اطلاعات را تا زمانی که شما آنها را دستی پاک کنید، نگه می دارد اما اینجا شما می توانید بازه زمانی نگهداری دیتاها را به ۱۸ ماه یا سه ماه تغییر دهید.

17esf 7 3 How To Get Google To Quit Tracking You

 

گوگل به شما نشان خواهد داد که چه چیزهایی پاک خواهند شد. روی Confirm کلیک کنید و اطمینان حاصل کنید هر اطلاعاتی بیرون از بازه زمانی مدنظر شما فورا پاک شده است.

 

دیتاها را از تایملاین گوگل مپ پاک کنید

اگر سرویس های مکان یابی شما روشن باشند، گوگل برای تایملاین شما این دیتاها را نیز جمع آوری خواهد کرد. در iOS ، در صورتی که در Google Maps تنظیم شده باشد تا همیشه داده های مکانی را جمع کند، Settings > Google Maps > Location > Always تمامی فعالیت های شما جمع آوری می شود.

برای پاک کردن دیتای موقعیت مکانی روی موبایل، گوگل مپ را باز کنید، روی سمت چپ بالا روی منوی همبرگری بزنید و تایملاین تان را انتخاب کنید. اینجا می توانید ببینید گوگل چه چیزهایی درباره شما جمع آوری کرده است؛ در سمت راست بالا روی گزینه تقویم بزنید تا به دیتای خاصی بروید.

 

اگر می خواهید موارد یا روزهای خاصی را پاک کنید، می توانید به صورت دستی این کار را انجام دهید. روی موبایل آیکون سه نقطه ای را بزنید و روز مورد نظر را انتخاب کنید. اگر می خواهید فقط از شر یک چیز خلاص شوید، روی آن بزنید، سپس آیکون سطل زباله را در قسمت بالای سمت راست بزنید و تایید کنید.

 

17esf 7 4 How To Get Google To Quit Tracking You

روی دسکتاپ در قسمت بالا سمت چپ منوی همبرگری را بزنید و تایملاین تان را انتخاب کنید. گوگل مپ فعالیت های روزانه تان را نشان می دهد اما شما می توانید تاریخ های خاصی را هم انتخاب کنید. داده های تکی را با کلیک کردن روی آیکون سه نقطه و انتخاب Remove از هر روز پاک کنید.

 

از دسکتاپ، همه دیتاهای موقعیت جغرافیایی را می توان با کلیک کردن روی آیکون پایین سمت راست و انتخاب Delete all Location History پاک کنید. روز کامل را با زدن روی آیکون سطل زباله پاک کنید.

 

17esf 7 5 How To Get Google To Quit Tracking You

سرویس های مکان یابی را در اندروید مدیریت کنید

حتی بیرون از داشبورد و تایملاین گوگل، کاربران گوگل بهتر می توانند از طریق گوشی شان ردیابی موقعیت مکانی را کنترل کنند. تنظیمات Settings > Google > Location را باز کنید و Use Location را خاموش کنید. به یاد داشته باشد که بسیاری از اپ ها و سرویس های روی گوشی شما بدون سرویس های مکان یابی، قابل استفاده نخواهند بود.

 

17esf 7 6 How To Get Google To Quit Tracking You

 

این صفحه می تواند برای دور زدن برخی تنظیمات به منظور کنترل بهتر اینکه چطور گوگل تلفن شما را پینگ کند و دیتا جمع آوری کند، مورد استفاده قرار می گیرد. روی دستگاه های سامسونگ برای افزایش دقت آن بزنید و بلوتوث و وای فای را خاموش کنید. این برای بهبود دقت موقعیت مکانی استفاده می شود اما همچنین موقعیت دقیق شما را تشخیص می دهد.

در سرویس های مکان یابی Google Location Accuracy را انتخاب کنید و می توانید تمامی ردیاب های مکانی به غیر از GPS را پاک کنید. تغییر دادن این، گوگل مپ و Find My Device را هم تحت تاثیر قرار می دهد اما مطمئن هستید که گوگل نمی تواند مکان دقیق شما را پینگ کند.

 

مدیریت سرویس های مکان یابی روی iOS

مانند دستگاه های اندرویدی می توانید روی آیفون و آیپد هم سرویس های مکان یابی را با رفتن به Settings > Privacy > Location Services خاموش کنید. البته باعث می شود بسیاری از سرویس های گوشی شما هم کار نکند. هرچند که می توانید کنترل هر اپ را به صورت انفرادی با رفتن به تنظیمات و دسترسی به سرویس های مکان یابی به آن بدهید.

17esf 7 7 How To Get Google To Quit Tracking You

 

روی صفحه Location Services یک اپ را انتخاب کنید. شامل آنهایی که توسط گوگل ارایه شده اند و مشخص کنید که آیا آنها می توانند شما را ردیابی کنند. هرگز را انتخاب کنید تا به طور کامل سرویس مکان یابی را برای آن اپ غیرفعال کنید یا While Using را انتخاب کنید بنابراین تنها زمانی مکان شما را ردیابی می کند که واقعا از آن استفاده می کند به جای اینکه در پس زمینه گوشی همیشه شما را ردیابی کند.

 

در همه جا خصوصی جستجو کنید

کروم مدت زیادی است که Incognito Mode را ارایه داده است که به شما امکان جستجو بدون ذخیره تاریخچه، کوکی ها، دیتای سایت یا اطلاعات فرم را ارایه می دهد. این از ردیابی شما توسط گروه سومی هر جا که آنلاین می شوید، جلوگیری می کند. اما راه خوبی است که به گوگل بگویید در این لحظه از دیدن آنچه که انجام می دهید، دست بکشد. اخیرا، گوگل این امکان را به سایر اپ ها مانند گوگل مپ و یوتیوب نیز اضافه کرده است.

 

17esf 7 8 How To Get Google To Quit Tracking You

 

از هر اپی، روی آیکون آن بزنید و Incognito Mode را انتخاب و روشن کنید تا اپ را بدون امکان ردیابی دیتای شما توسط گوگل باز کنید. می توانید Incognito Mode را با زدن روی علامت آن و انتخاب خاموش کردن Incognito Mode خاموش کنید.

با روشن کردن Incognito Mode، نقشه ها نمی توانند تاریخچه جستجوی شما، تاریخچه موقعیت مکانی و مکان های به اشتراک گذاشته شده را ذخیره کنند و از شخصی سازی نقشه مبنی بر فعالیت های شما خودداری خواهد کرد. یوتیوب هم ردیابی جستجوی شما و دیدن تاریخچه تماشای تان را متوقف خواهد کرد و هیچ چیزی روی آرشیو شما ذخیره نخواهد شد.

 

VPN را امتحان کنید

اگر انجام همه این کارها به نظر سخت می رسد یا نمی خواهید امکانات زیادی را از روی گوشی تان غیرفعال کنید، بهتر است به جای آن VPN را امتحان کنید. با راه اندازی یک VPN، می توانید فعالیت ها و اطلاعات تان را خصوصی نگه دارید. برای این کار گزینه های زیادی برای سیستم عامل های iOS و اندروید وجود دارد.

منبع: pcmag.com

(Visited 8 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *