جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹
درمان‌های خانگی بیماری‌های کودکان

درمان‌های خانگی بیماری‌های کودکان

اختصاصی چاره چی/

بهترین کار استراحت است

استراحت کردن کمک می کند، بهبود بیابید. همین دلیل بسیارخوبی است که وقتی کودک تان حالش خوب نیست، او را در خانه نگه دارید. بخصوص وقتی که تب دارد. با این کار کمک خواهید کرد تا بیماری به دیگران نیز سرایت نکند.

اگر نمی خوابد، می تواند درحالی که کتاب ها، مجله ها یا فیلم مورد علاقه اش را می بینید، استراحت کند. کلید اصلی این است که فعالیت هایش را محدود کنید. وقتی که تب قطع می شود و مثل قبل به نظر می رسد، زمان برگشتن به مدرسه است.

 

مایعات بدهید

به کودک بیمارتان آب، شیر یا شیرخشک بدهید تا بدن او را هیدراته نگه دارید. اگر بزرگ تر است، می توانید به او تکه های میوه های یخ زده و بستنی یخی بدهید. سوپ مرغ خوشمزه را هم فراموش نکنید.

 

سرماخوردگی یا آنفلوآنزا؟

کار سختی است که تفاوت این دو را بگوییم. به طور کلی، کودک شما با آنفلوآنزا احساس خیلی بدتری خواهد داشت و ممکن است بین حال خوب و بی حالی مدام در نوسان باشد. ممکن است خسته شود و لرز کند، درد عضله، سردرد و تب بالایی داشت باشد. اگر فکر می کنید، آنفلوآنزا است فوری با پزشک تان تماس بگیرید. اگر یکی دو روزی است که علائم آن شروع شده است، مصرف دارو می تواند به درمان او کمک کند.

 

تب را پایین بیاورید

تب یکی از راه های مقابله بدن با عفونت است اما احساس ناخوشایندی برای کودکان ایجاد می کند. اگر فرزندتان تب دارد، در یک اتاق خنک و با لباس سبک احساس بهتری خواهد داشت. یک دستمال نم دار هم روی پیشانی و گردنش بگذارید. ممکن است برای کاهش تب او نیاز به دارویی نباشد اما می تواند از استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کند. قبل از دادن هر نوع دارویی به کودکان زیر دو سال حتما با پزشک تان مشورت کنید و دستورالعمل ها را با دقت دنبال کنید. به کودکان زیر شش ما هم ایبوپروفن ندهید.

 

کودکان و داروهای سرماخوردگی

برای کودکان زیر چهار سال، درمان های خانگی روشی آسان برای درمان سرماخوردگی است. بیشتر داروهای سرماخوردگی برای کودکان کوچکتر مناسب نیستند. بعد از چهار سال، باید تایید پزشک تان را بگیرید و دستورالعمل ها را با دقت بخوانید. به کودک تان هرگز داروهایی که برای بزرگسالان ساخته شده، مانند آسپرین یا بیشتر از یک دارویی که محتویات یکسان دارند، ندهید.

 

بینی آنها را تمیز کنید

اگر کودک تان دچار احتقان بینی شده است، با یک ساکشن پلاستیکی حباب دار از شر مخاط آن راحت شوید. سه قطره آب گرم یا محلول نمکی در هر کدام از سوراخ های بینی او بریزید تا مخاطش را نرم کند و یک دقیقه صبر کنید تا بتوانید آنها را ساکشن کنید. قسمت سر گهواره یا تخت کودک را سه تا چهار اینچ بلند کنید تا بتواند راحت تر نفس بکشد.

 

گلودرد را تسکین دهید

به نوشیدنی های سرد و گرم فکر کنید. میلک شیک، نوشیدنی های سرد و میوه های یخی گلو را آزار می دهند. آب گوشت گرم، چای یا آب سیب گرم درد را کمتر می کند.

اگر فرزندتان هشت ساله یا بزرگتر است، روزی دوبار قرقره کردن با آب نمک گرم کمک می کند تا بهتر شود.

داروهای بدون نسخه از جمله استامینوفن یا ایبوپروفن هم می توانند درد را کاهش دهند.

 

سرفه ها را التیام ببخشید

سرفه را درمان کنیم یا نه؟ به سن کودک شما و اینکه چقدر او را اذیت می کند، بستگی دارد. سرفه ای که ناراحت کننده است و خواب او را مختل می کند، به توجه نیاز دارد. به کودکان بین شش ماه و یک سال مایعات گرم و شفاف مثل آب سیب رقیق، لیموناد یا آب بدهید. اگر کودک تان بزرگ تر از یک سال است، عسل می تواند به تسکیل سرفه های شبانه کمک کند. کودکان شش ساله و بزرگتر می توانند از قطره ها یا آبنبات های سرفه استفاده کنند.

چه چیز دیگری می تواند کمک کند؟ از کودک خود بخواهید در بخار حمام آب گرم نفس بکشد یا یک رطوبت ساز یا بخارساز در اتاق بگذارید.

 

به غذاهای نرم فکر کنید

درمورد غذا دادن در زمان سرماخوردگی و گرسنگی در تب نگران نباشید. فقط مطمئن باشید فرزندتان هر وقت گرسنه است، غذا می خورد. غذاهای نرمی که قورت دادن آنها آسان است، برای کودکانی که خوب غذا نمی خورند، کارساز است. پوره سیب، اوتمیل، پوره سیب زمینی و ماست را امتحان کنید.

 

مشکلات شکمی

کودکانی که آنفلوآنزا می گیرند، گاهی اوقات ناراحتی شکمی همراه با استفراغ یا اسهال دارند. اگر چنین مساله ای برای کودک شما اتفاق افتاد، بدانید که مایعات از دست می دهد.  از او بخواهید مقدار کمی محلول الکترولیت یا آب بنوشد و یک بستنی یخی بمکد. نوشیدنی زنجبیلی و دیگر نوشیدنی ها، آب میوه ها و نوشیدنی های ورزشی میتواند اسهال او را بدتر کند. اگر کودک شما به اندازه کافی نمی نوشد، کمتر دستشویی می رود یا مریض به نظر می رسد، با پزشک تان تماس بگیرید.

کودکی که دچار اسهال شده و بدنش دهیدراته نشده و استفراغ نمی کند، همچنان می تواند غذا بخورد. فقط در اندازه های کوچک به او غذا بدهید و بیشتر مایعات بدهید.

 

به بنیه خود اعتماد کنید

اگر نگران هستید یا علائم کودک تان درحال بدتر شدن است، با پزشک تان صحبت کنید. درد قفسه سینه و شکم، نفس های کوتاه، سردرد، خستگی مفرط یا درد صورت و گلویی که بدتر می شود را بررسی کنید. اگر کودک تان تب ۳۹٫۴ یا بالاتر دارد یا برای بیشتر از ۷۲ ساعت تب ۳۸٫۳ یا بیشتر داشته است، حتما به پزشک اطلاع بدهید. اگر در بلع مشکل دارد، سرفه های خلط دار می کند یا غدد متورم یا گوش درد دارد، باید او را نزد پزشک ببرید.

منبع: webmd.com

(Visited 2 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *