شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
۹ روش برای حمایت از خلاقیت کودکان

۹ روش برای حمایت از خلاقیت کودکان

اختصاصی چاره چی/ کودکان به طور طبیعی با رویاپردازی قدرتمندشان خلاق و نوآور هستند. خلاقیت مزایای زیادی از جمله خردمندی، احساسات و حتی سلامت به دنبال دارد.

یافته های یک مطالعه نشان داده است که خیال پردازی کودکان به آنها کمک می کند تا بهتر بر درد غلبه کنند. خلاقیت نیز به آنها در اعتماد به نفس شان، توسعه مهارت های اجتماعی و یادگیری بهتر کمک خواهد کرد.

در زیر توصیه های متخصصان برای تشویق کودکان به خلاقیت و نوآوری را بخوانید:

۱- فضایی را برای ساختن اختصاص دهید. اختصاص فضایی به کودک که بتواند در آن خلاق باشد، مهم است. پام آلین، مدیر اجرایی Lit World و Lit Life و نویسنده کتاب های مختلفی در همین زمینه بر این مساله تاکید بسیاری دارد. این به معنای داشتن یک اتاق بازی پرزرق و برق نیست. باید یک گوشه کوچک با یک ساک لگو یا یک جعبه از لباس های قدیمی برای پوشیدن هنگام بازی باشد. آلین شاهد شکوفایی خلاقیت در تنگ ترین فضاها، از جمله زاغه های کنیا بوده است. کلید اصلی این است که نسبت به فضایی که در اختیار دارند، احساس قدرت کنند.

۲-  ساده بگیرید. همانطور که نیاز نیست یک زمین بازی فوق العاده ایجاد کنید، به آخرین و بهترین مدل اسباب بازی ها هم نیازی نیست. شارلوت رزنیک، دکترای روانشناسی آموزش کودک پیشنهاد می دهد که بازی ها و فعالیت های کودکان را ساده نگه دارید. برای مثال او با مراجعان کودکش، لوگو بازی می کند اما به جای دنبال کردن دستورالعمل ها، به کودکان فرصت ساختن هر چیزی که می خواهند را می دهد.

۳- وقت آزاد فراهم کنید. این مهم است که به کودکان تان وقت آزاد بدهید. زمانی را در خانه بدون فعالیت های برنامه ریزی شده بگذرانید تا فرزندتان بتواند بچرخد و بازی کند.

۴- فرزندتان را در مواجهه با جهان قرار بدهید تا بتواند از تمام احساساتش استفاده کند. این به معنای سفرهای پیچیده و هزینه بر نیست. آنها را به کتابخانه، موزه و فضای باز ببرید. از آنها بپرسید خیال می کنند سفر به مناطق خیلی دور مانند سافاری آفریقا چه شکلی است؟ با چه حیواناتی ممکن است روبرو شوند؟ سافاری چه شکلی است؟ چه بویی دارد؟ حیوانات چه صداهایی درمی آورند؟

۵- درمورد خلاقیت بحث کنید. از کودکان تان بپرسید چه زمانی بهترین ایده ها به ذهن شان می رسد یا چه زمان هایی بیشترین خلاقیت را دارند. اگر زمانی است که در ماشین نشسته و به سمت تمرینات فوتبال می روند، یک دفتر یادداشت، آیپد یا حتی ضبط صوت در اختیار آنها قرار دهید.

۶- تفکر انتقادی خلاق را پرورش دهید. هرچه فرزندان تان بزرگ تر می شوند، از آنها بپرسید رویکردشان به برخی مسایل چیست و چطور می توانند برخی کارها را متفاوت انجام دهند. آیا کودکان شما تا به حال طوفان فکری برای روی کاغذ آوردن ایده های شان داشته اند یا از نقشه فکر استفاده کرده اند؟

۷-  از مدیریت کردن خودداری کنید. کودکان توانایی ذاتی عجیبی در خلاقیت دارند بخصوص وقتی آزادانه و به روش خودشان بازی می کنند و متاسفانه والدگری بیش از اندازه باعث افت آنها یا حتی از بین بردن توانایی ذاتی آنها می شود. به همین دلیل خیلی مهم است که خلاقیت کودکان را بدون مدیریت کردن آنها شکل بدهید و تسهیل کنید.

کودکان وقتی به روش خودشان بازی می کنند، خیلی یاد می گیرند. کودکان وقتی به روش خودشان تیله بازی می کنند، حساسیت های اخلاقی و منطقی شان را رشد می دهند. نوزادان دانشمندان آزمایشی به دنیا می آیند که با امتحان کردن یا انجام دادن چیزهایی به تنهایی، به محض انجام دادن شان به جستجوی اطلاعات می پردازند. تجربه بکارگیری دست ها به کودکان کمک می کند بفهمند چگونه مشکلات را حل کنند و روش های منحصر به فرد خود را ایجاد کنند.

۸- به بچه ها کمک کنید احساسات خود را دنبال کنند. به علاقه مندی های کودک تان توجه کنید و مواد لازم و فعالیت های مرتبط با آن را در اختیارش قرار دهید. اگر کودک تان به زمین شناسی علاقه دارد، برای او کتاب های مرتبط با این موضوع بخرید و نمونه های مختلف سنگ را در اختیار او قرار دهید.

۹- برای خلاقیت خود هم وقت بگذارید. از آنجایی که کودکان از تماشای والدین شان می آموزند، خودتان هم خلاق باشید. وقتی کودک تان نقاشی می کشد یا می سازد یا رنگ آمیزی می کند، به او بپیوندید. یک دختر کوچولو از والدینش می خواهد تا به او در ساخت یک جنگل در اتاق پذیرایی کمک کنند. مادر ابتدا کمی مردد بود اما فرصت عالی برای پیوند خانوادگی فراهم کرد و همگی زمانی برای تفریح و سرگرمی داشتند.

 

منبع: psychcentral.com

(Visited 6 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *