جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹
چگونه به فردی که حمله اضطرابی دارد، کمک کنیم؟

چگونه به فردی که حمله اضطرابی دارد، کمک کنیم؟

اختصاصی چاره چی/ اگر دوست یا عزیزی دارید که حمله اضطرابی دارد، بایدها و نبایدهایی درمورد آنها وجود دارد که باید بدانید.

کارهایی که باید انجام دهید:

آرام باشید. اجازه ندهید که شرایط بر شما غلبه کند. رفتار آرام شما می تواند الگویی برای دوست تان باشد که بداند همه چیز مرتب است.

منتظر بمانید. بهترین کاری که می توانید برای فردی که دچار حمله اضطرابی شده، انجام دهید این است که پیش او بمانید و کمک کنید تا از شر آن خلاص شود. بیشتر حملات اضطرابی بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بعد آرام می شوند.

 

تمام تلاش خود را بکنید تا درک کنید و مثبت و دلگرم کننده باشید. از دوست تان بپرسید علت حمله اضطرابی او چیست. این به او کمک می کند یک قدم به عقب برگردد و درباره موقعیت پیش آمده، عاقلانه فکر کند.

 

می توانید بپرسید:

  • چند بار تا به حال دچار این وضعیت شده است؟
  • فکر می کرد چه اتفاقی ممکن است بیفتد؟

 

سوالاتی مثل این به دوستان یا عزیزان تان این فرصت را می دهد که ببینند بدترین ترس های شان هم اتفاق نمی افتد. همچنین تعداد دفعاتی که به این وضعیت دچار شده اند را به آنها یادآوری خواهد کرد.

کمک کردن به فردی که این موارد را تجربه می کند، برای خودشان یک تجربه آموزنده است. روبرو شدن با حمله اضطرابی می تواند دفعه بعد کمتر آسیب زننده باشد. ممکن است باعث شود که بطور کلی هم کمتر اتفاق بیفتد.

آنها را تشویق کنید کمک بگیرند: شما می توانید:

 

  • به آنها کمک کنید از یک متخصص کمک بگیرند.
  • پشتیبان های آنلاین معروف را جستجو کنید.
  • کتاب های خودیاری پیشنهاد دهید.

 

اگر حمله اضطرابی تاثیر زیادی روی زندگی یا کار این افراد دارد، بسیار ضروری و مهم است که حتما از یک فرد متخصص و حرفه ای در این زمینه کمک بگیرند. اختلال اضطرابی یکی از قابل درمان ترین مشکلات سلامت روان است.

 

گزینه های درمان شامل:

مواجهه درمانی: این افراد در یک محیط کنترل شده با آنچه که موجب ترس و اضطراب آنها می شود، مواجه می شوند. آنها به تدریج یاد می گیرند چگونه بر این احساسات شان غلبه کنند.

شناخت درمانی: این روش راه های مختلف فکر کردن را آموزش می دهد. بنابراین نحوه پاسخ به موقعیت هراس آور تغییر خواهد کرد.

 

هرچه درباره حمله های اضطرابی بیشتر بدانید، می تواند به حمایت بیشتر شما از دوستان یا عزیزان تان منجر شود. دفعه بعدی که با حمله اضطرابی آنها مواجه شوید، درک بهتری از شرایط خواهید داشت.

اگر یک عضو خانواده یا شریک زندگی تان حمله اضطرابی دارد، متخصصان سلامت روان خیلی بیشتر زوج درمانی یا خانواده درمانی را توصیه می کنند. به طور کلی، صبور و پذیرا باشید.

 

کارهایی که نباید انجام دهید:

کوچک نشمارید. اضطرابی که می بینید برای دوست تان واقعی است حتی اگر دلیل آن برای شما منطقی نیست باز هم آن را درک کنید

قضاوت و نقد نکنید. سرزنش کردن کسی بخاطر حمله های اضطرابی کمک کننده نیست. حتی سعی نکنید درباره آن صحبت کنید.

 

اگر می دانید چه چیزی باعث حمله دوست تان می شود، تلاش نکنید تا در آن موقعیت قرار نگیرند. الان فرار کنید، بعدا خطرناک تر است. ممکن است باعث بدتر شدن اضطراب شود و احتمال حملات را افزایش دهد. ممکن است به شما اتکا کنند تا از آنها در برابر ترس خود محافظت کنید.

منبع: webmd.com

(Visited 11 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *