جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹
٨ سرگرمی و بازی جالب کودکان در روزهای قرنطینه و خانه‌نشینی کرونا ویروس

٨ سرگرمی و بازی جالب کودکان در روزهای قرنطینه و خانه‌نشینی کرونا ویروس

سرگرم کردن و بازی با کودکان کار چندان آسانی نیست. علیرغم این که کودکان نسل قدیمی تر علیرغم امکانات کم تر و محدودتر سرگرمی ها و تفریحات بیشتری داشتند، کودکان نسل حاضر سخت تر سرگرم می شوند. از سوی دیگر با این که در حال حاضر انواع و اقسام کلاس های تفریحی و سرگرمی های برای کودکان مهیاست اما یکی از سردرگمی های والدین نسل حاضر سرگرم کردن کودکان است. تصور کنید این کار در روزهایی که برف و باران می بارد یا در روزهایی که هوا آلوده است و شرایط جوی برای بیرون رفتن و تفریح خارج از خانه مساعد نیست چقدر سخت تر می شود. حالا که که بحث شیوع کرونا ویروس مطرح است و به دلیل نگرانی از اپیدمی بیماری کرونا مدارس و مهدکودک ها تعطیل است. اما چاره کار چیست؟

١/ یک باند موسیقی خانوادگی درست کنید

فرزندتان به موسیقی علاقه دارد؟ لوازم کودکانه موسیقی را برای او تهیه کنید و یک باند موسیقی خانوادگی تشکیل دهید. هر کدام از افراد خانواده مسئول نواختن یک ساز شود. اگر در منزل پیانو یا ارگ واقعی دارید هم که چه بهتر. اگر هم این لوازم را ندارید با چند عدد قابلمه و کفگیر چوبی و هر چیزی که از آن صدایی بیرون می آید ساعت ها می توانید بنوازید و سر کودک را گرم کنید.

٢/ با هم آشپزي كنيد

Aa85d180 370e 4964 Bca3 2d9c562c8430

به خاطر کرونا ویروس که در روزهای آلودگی هوا یا روزهای برفی و بارانی هم به کار می آید آشپزی کردن است. اگر چه سرگرم شدن با کاری مثل آشپزی زمستان و تابستان نمی شناسد اما در روزهای برفی و بارانی برای سرگرم کردن کودکان حسابی جواب می دهد. به فرزندتان اجازه دهید در آشپزخانه راحت باشد و به شما در آشپزی کمک کند. این روش یکی از بهترین ترفندها برای علاقه مند کردن کودکان بد غذا به غذا خوردن هم هست. درست کردن انواع پیتزا، کیک و دسر برای بچه ها بسیار جذاب است. چند دستور آشپزی که هم شما و هم کودک تان از آن لذت ببرید را برای این روزها آماده کنید.

 

٣/ به پادكست گوش دهيد

پادکست ها از جمله محبوب ترین پلتفورم های نسل جدید برای قصه گویی هستند. حالا که شانس تان گرفته و در دوره سلطنت پادکست ها زندگی می کنید از آن ها نهایت استفاده و لذت را ببرید. پادکست قصه ها و ترانه های کودکانه را پیدا و دانلود کنید تا در وقت نیاز سر بچه ها را با آن ها سرگرم کنید.

 

٤/ مسابقه موشك هاي كاغذي

Db262f02 8b0e 4998 A20f 8dfd52e55688

٥/ آزمايش علمي انجام دهيد

چه روشی بهتر از آموزش دادن به بچه ها در مورد ساز و کار مسائل دنیای اطراف در قالب تفریح و سرگرمی؟ برای بچه های بزرگ تر با استفاده از وسایل خانگی معمولی آزمایش علمی تدارک ببینید. از جوهر نامرئی گرفته تا درست کردن منجیق هایی از جنس شیرینی مارشمالو، امکانات بی پایان برای یک تفریح علمی کودکانه محسوب می شوند.

٦/ پيك نيك در خانه

71aaf883 2cc4 4709 8382 49fded8ddde5

لازم نیست حتما در فضای بیرون از خانه بساط پیک نیک را مهیا کنید. با رعایت نکات ایمنی در داخل خانه پیک نیک کنید. از شومینه یا اجاق گاز آشپزخانه استفاده کنید. مثلا قارچ کباب کنید یا بساط یک صبحانه را مهیا کنید. در یک گوشه خانه چادری بر پا کنید، داخل چادر صبحانه و خوراکی بخورید، داستان و شعر بخوانید و کمی هم بخوابید. با این ترتیب فضای یک پیک نیک و اردوی واقعی را در خانه بازسازی کنید.

٧/ شو استعداديابي راه بياندازيد

به هر حال هر آدمی یک استعدادی دارد که بدش نمی آید آن را به نمایش بگذارد. از توانایی نواختن یک ساز موسیقی گرفته تا کار کردن با هولا هوپ و پانتومیم و تقلید صدا. یک شو استعدادیابی خانوادگی راه بیندازید و از تمام اعضای خانواده بخواهید هنرش را رو کند. از این صحنه ها فیلم بگیرید و یادگاری نگه دارید. شاید باورتان نشود ولی این بازی یکی از بازی  های جالب برای کودکان و بزرگ ترها به خصوص در روزهای بارانی است.

٨/ مسابقه خواندن يك شعر يا ترانه

اعضای خانواده شما هم از هر فرصتی برای آواز خواندن استفاده می کنند؟ مثلا زیر دوش حمام یا در اتومبیل یا حتی جمع های خانوادگی؟ یک مسابقه ترتیب بدهید. قسمتی از یک ترانه یا شعر کودکانه را پخش کنید یا خودتان بخوانید و از اعضای خانواده بخواهید بخش های دیگر ترانه را بخوانند. هول نشوید و استرس نداشته باشید. قرار است فقط با بچه ها تفریح کنید.

 

منبع: وبلاگ افق كوروش

(Visited 42 times, 1 visits today)

Aa85d180 370e 4964 Bca3 2d9c562c8430 Db262f02 8b0e 4998 A20f 8dfd52e55688 71aaf883 2cc4 4709 8382 49fded8ddde5

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *