جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹
۱۰ ترفند برای اینکه کمتر گوشی‌تان را چک کنید

۱۰ ترفند برای اینکه کمتر گوشی‌تان را چک کنید

اختصاصی چاره چی/ آزاردهنده ترین مساله درباره اعتیاد به گوشی تلفن همراه این است که مانند سوء استفاده از مواد مخدر نیست و راهکار آن هم قطع کامل استفاده از آن نیست. بلکه باید به دنبال راه ها و اپلیکیشن هایی باشیم که برای جلوگیری از سرقت زمان مان توسط این دستگاه طراحی شده اند.

جاش اسپکتور، بازاریابی است که تجربه خود را با ۱۰ عادتی که باعث شد او استفاده از تلفن همراهش را کنترل کند، نوشته است. دستیابی به این عادت ها کار سختی است اما ما ترفند و اپ هایی را در اینجا به شما معرفی می کنیم که می تواند به شما در خودکنترلی تان در استفاده از گوشی تلفن همراه کمک کند.

 

۱- گوشی تان را در ماشین چک نکنید

گوشی تلفن همراه تان را در داشبورد قرار دهید. موبایل های با سیستم عامل اندروید و ویندوز، از وضعیت رانندگی برخوردارند که به کاربران شان اجازه می دهند تا از دستورالعمل های صوتی استفاده کنند. کاربران iOS نیز می توانند از گزینه «درحال رانندگی مزاحم نشوید» استفاه کنند.

اگر دستیار گوگل کارتان را راه نمی اندازد، اپلیکیشن Drivemode for android را نصب کنید و گزینه no look را انتخاب کنید که موقع شروع رانندگی به صورت خودکار روشن می شود.

 

۲ و ۳ – موقع خواندن یا تماشای تلویزیون گوشی تان را جای دیگری قرار دهید

وقتی بیرون از خانه هستید، نیاز است گوشی تلفن همراه تان را در جیب تان قرار دهید اما وقتی به خانه برمی گردید، آن را رها کنید. بگذارید شارژ شود و با آن مانند تلفن منزل رفتار کنید. هرچه کمتر گوشی تان را تنها برای یک چیز چک کنید، کمتر در یک ساعت کار با توییتر غرق می شوید.

وقتی از خواب بیدار می شوید و تلفن همراه تان را چک می کنید، سعی کنید آن را به برق وصل کنید و کنار پریز برق بایستید. این کار باعث می شود آن را در جیب تان قرار ندهید و عادت خود را ترک کنید.

 

۴- نوتیفیکیشن ها را خاموش کنید

نوتیفیکیشن ها به ویژه آنهایی را که به اقدام فوری نیاز ندارند را خاموش کنید. احتمالا بتوانید تماس ها و متن ها را رها کنید اما هر چیزی از توییتر، فیس بوک و هر اپی که کارکرد دنبال کردن دارد را خاموش کنید.

همچنین نوتیفیکیشن ایمیل های خود را خاموش کنید. احتمالا نیاز ندارید هر ۲۰ دقیقه ایمیل های خود را چک کنید اما اگر نیاز دارید، از سیاست تماس تلفنی یا پیام در مواقع ضروری استفاده کنید.

هر اپ چدیدی که دانلود می کنید، یا نوتیفیکیشن های آن را غیرفعال کنید یا هرگز فعال شان نکنید. اگر به برخی از نوتیفیکیشن ها برحسب موضوع نیاز دارید، آنها را در وضعیت بی صدا قرار دهید و از صفحه نمایش خود پنهان کنید. احتمال دارد به محض اینکه گوشی خود را باز کنید، آنها توجه تان را جلب کنند اما حداقل شما را برای دیدن یا جستجوی جدیدی تحریک نمی کنند.

 

۵- برای جستجوهای خود نقطه پایان تعیین کنید

اپ ساعت خود را روی صفحه نمایش قرار دهید. وقتی گوشی تلفن همراه تان را باز می کنید، قبل از هر کار دیگری، برای کاری که می خواهید انجام دهید، زمان تعیین کنید که چقدر باید طول بکشد.

اندروید یکسری راهکارهای اتوماتیک ارایه داده است. از QualityTime استفاده کنید تا زمانی که برای یک اپ مشخص صرف می کنید را کنترل کنید.

سعی کنید تلفن همراه خود را خاموش کنید. وقتی کارتان با آن تمام شد، واقعا آن را خاموش کنید. برای بیشتر ما، انجام این کار کمی زجرآور خواهد بود اما حداقل برای یک روز آن را امتحان کنید و ببینید در ازای آن چه چیزی به دست می آورید. نیازهای هر کس به موبایل متفاوت است، پس طبیعی است که برخی ترفندهایی را امتحان کنید که برای شما کارساز نباشد. این به معنی شکست نیست. تنها یک تجربه است.

 

۶- وقتی در صف هستید، گوشی تان را چک نکنید

برای بیشتر شما، این دقیقا همان کاری است که موبایل ها انجام می دهند. اما اگر واقعا می خواهید به حالت کسالت باری که برای خلاقیت و تامل ضروری است، اتکا کنید، چک کردن گوشی تان را تنها بخاطر اینکه یک دقیقه هیچ کاری انجام نمی دهید، متوقف کنید.

عملا این بدان معنی است که گوشی تان را در جیب دیگری بگذارید تا نتوانید به صورت ناخودآگاه آن را دربیاورید. از تصاویر بک گراندی استفاده کنید که به شما یادآوری می کنند گوشی تان را زمین بگذارید. هر هفته آن را عوض کنید. توقف کردن و تماشای اطراف تان را تمرین کنید.

 

۷- در تخت خواب از گوشی تان استفاده نکنید

یک زمان بدون گوشی برای زمان های صبح و عصر خود تعیین کنید. برای اینکه خودتان را مجبور به این کار کنید، از Freedom برای دستگاه های با سیستم عامل iOS و Offtime برای هر دو سیستم عامل های اندروید و iOS استفاده کنید تا دسترسی تان به توییتر، فیس بوک و اینستاگرام را ببندید. در این صورت می توانید از گوشی تان برای چک کردن آپدیت های مهم  استفاده کنید درحالیکه خودتان را از غرق شدن در شبکه های اجتماعی نجات داده اید.

اگر کار شما با رسانه های اجتماعی مرتبط است، این کار کمی سخت است. اما حتی به عنوان یک بلاگر هم می توانید از Freedom استفاده کنید تا دسترسی به توییتر را بین ساعت ۹:۳۰ دقیقه شب تا ۷:۳۰ دقیقه صبح مسدود کنید. حتی اگر نیاز داشتید تا در طول شب، توییت کنید، به کامپیوترتان مراجعه کنید. این روش حداقل برای من جواب داده است بطوریکه حداقل پنج بار در هفته گوشی ام را در تخت خواب چک می کردم و متوجه می شدم توییتر مسدود است و کتابم را می خواندم.

 

۸و۹-  چرخه چک کردن را بشکنید

همین که ایمیل، توییتر، فیس بوک، اینستاگرام، اسنپ چت و بقیه اپ ها را چک کردید، چرخه تکرار چک کردن آنها شروع می شود. به جای آن تنها یک اپ را در آن لحظه چک کنید. به خودتان یاد بدهید که بعد از این کار گوشی تان را کنار بگذارید.

شکستن عادت «بعدی چیست» کار سختی است بنابراین هر کاری می توانید انجام دهید تا کمتر به صورت اتوماتیک بین اپ ها بچرخید. اپ ها را به محض اینکه از آنها استفاده کردید، ببندید اگرنه مجبور می شوید دوباره از آنها استفاده کنید. همه اپ هایی که باعث حواس پرتی می شوند را از صفحه خانه بردارید و در فولدرهایی قرار دهید که مجبور شوید برای استفاده از آنها به دنبال شان بگردید یا اینکه نام آنها را تایپ کنید تا باز شوند.

سعی کنید گزینه پاک کردن اپ ها را برای یک روز یا یک هفته امتحان کنید تا ببینید آیا واقعا به آنها نیاز دارید. اگر بتوانید اپ های مزاحم را از گوشی تان پاک کنید، کار ارزشمندی است.

 

۱۰- انتظار نتیجه سریع نداشته باشید

پیدا کردن تعادل درست کار سختی است اما بیشتر ما مزایای گوشی های هوشمند را تحسین می کنیم و بیشتر از آنچه که می خواهیم از آنها استفاده می کنیم.

بیشتر این ترفندها تنها تا زمانی که به آنها توجه می کنید، جواب می دهند و اپ ها هم به دنبال راهی هستند تا فضایی را در ذهن و گوشی شما به خودشان اختصاص دهند. بنابراین شما هم نیاز به یافتن راه های جدیدی دارید تا مغزتان را برای ترک عادت های بد فریب بدهید.

این دیجیتال دتاکس تنها یکبار انجام نمی شود بلکه باید یاد بگیریم با آن زندگی کنیم و از مزیت هایی که این وسیله جیبی فراهم کرده است، بهره ببریم. همین که بدانید چه مانعی بزرگی بر سر راه تان قرار دارد، درک خواهید کرد که این کار به سرعت امکان پذیر نیست و به آزمون و خطا نیاز دارد.

 

منبع: lifehacker.com

(Visited 21 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *