دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
چگونه اکانت اینستاگرام امنی داشته باشیم؟

چگونه اکانت اینستاگرام امنی داشته باشیم؟

اختصاصی چاره چی/ اینستاگرام راهی برای به اشتراک گذاشتن تصاویر فیلتر شده از بخش های پررنگ زندگی را به ما می دهد اما مثل هر چیز دیگری در اینترنت، بازیگران بد را هم به خود جذب کرده است. آزاردهنده های آنلاین، هکرها و کلاهبرداران هم زیاد هستند اما اجازه ندهید این ترس شما را از این شبکه اجتماعی دور کند.

این اپلیکیشن اجتماعی، امکانات متعددی را برای ایمن نگه داشتن حساب کاربری شما معرفی کرده است. تنظیماتی وجود دارد که حریم خصوصی حساب کاربری شما را کنترل می کند تا کسی امکان شکستن حریم آن را نداشته باشد. اینجا چند نکته را برای ایمن نگه داشتن حساب کاربری تان آورده ایم:

 

احراز هویت دو مرحله ای را فعال کنید

اگر نگران این هستید که کسی حساب کاربری شما را هک کند و بدون اجازه شما مطلبی را روی اینستاگرام منتشر کند، احراز هویت دو مرحله ای را حتما فعال کنید. با نیاز به فرم دوم احراز هویت، بعد از اینکه پسوردتان را وارد کردید، هکرها نمی توانند بدون دسترسی فیزیکی حتی اگر پسوردتان را هم در اختیار داشته باشند، به حساب کاربری شما روی دستگاه تان دسترسی داشته باشند.

برای فعال کردن آن باید به آیکون همبرگری در پروفایل تان بروید، گزینه Setting را انتخاب کنید و Security > Two-Factor Authentication > Get Started  را انتخاب کنید. سپس می توانید احراز هویت دو مرحله ای را از طریق پیام متنی یا یک اپلیکیشن احراز هویت مستقل مانند Google Authenticator انتخاب کنید.

اگر گوشی شما مشکل ارتباطی دارد و نمی تواند پیامک کد امنیتی را دریافت کند، پای کدهای ریکاوری به میان می آید. به بخش Settings > Security > Two-Factor Authentication > Recovery Codes بروید و کد نمایش داده شده را برای لاگین کردن استفاده کنید.

 

مورد حملات فیشینگ قرار نگیرید

برای کمک به کاربران در شناسنایی تفاوت میان ایمیل های جعلی و پاسخ های رسمی اینستاگرام، این اپلیکیشن یک تب «ایمیل هایی از اینستاگرام» راه اندازی کرده است که چنانچه ایمیلی دریافت کرده که مدعی است از سوی اینستاگرام ارسال شده، به هر کاربری اجازه می دهد بداند واقعی است یا نه. این فیچر را می توانید از بخش تنظیمات اینستاگرام Settings > Security > Emails مشاهده کنید.

تب Security لیست ایمیل هایی که اینستاگرام طی ۱۴ روز گذشته درخصوص امنیت حساب کاربری و مکان هایی که از آنها شما برای اینستاگرام لاگین کرده اید را نمایش می دهند. تب دومی که Other نام دارد، هر ایمیل باقی مانده ای که اینستاگرام در همین زمان برای شما ارسال کرده است را نمایش می دهد.

 

تاریخچه لاگین های حساب کاربری تان را چک کنید

شما می توانید با مراجعه به بخش Settings > Login Activity روی دسکتا پ تان مراقب هرگونه فعالیت احتمالی هکرها باشید. این صفحه به شما لیستی از مکان هایی که به اکانت خود وارد شده اید را نمایش می دهد. شما می توانید موقعیت جغرافیایی اخیر خود را تایید کنید و فعالیت های پیشین را نیز مشاهده کنید. اگر نقاط جغرافیایی وجود دارد که شما نمی شناسید، بهتر است که اکانت خود را روی آن دستگاه ها لاگ آوت کنید و پسورد خود را تغییر بدهید.

 

حساب کاربری تان را خصوصی کنید

وقتی مطلبی را روی اینستاگرام قرار می دهید، به صورت پیش فرض هر کسی روی این پلتفرم می تواند تصاویر و ویدیوهای شما را تماشا کند. اگر دوست دارید تنها با کسانی که تقریبا می شناسید، تعامل کنید، از طریق Settings > Privacy > Account Privacy حساب کاربری تان را تغییر وضعیت دهید و به حالت خصوصی دربیاورید.

وقتی حساب کاربری شما خصوصی است، می بایست درخواست های دنبال کنندگان تان را قبل از اینکه تصاویر و ویدیوهای شما را مشاهده کنند، تایید کنید. ضمن اینکه تنها فالوورهای تایید شده قادر خواهند بود پست های شما را از طریق جستجو پیدا کنند، ببینند شما چه پست هایی را لایک کرده اید و برای شما پیام ارسال کنند. با یک حساب کاربری خصوصی، گوگل هم نمی تواند هیچ یک از عکس های شما را به سرویس عکس خود اضافه کند.

 

وضعیت فعالیت تان را غیرفعال کنید

اینستاگرام یک ویژگی دارد که به کاربرانش اجازه می دهد ببینند مخاطبانش چه زمانی درحال استفاده از این اپ هستند. برای این کار به دنبال یک آیکون سبز کوچک کنار عکس پروفایل دوست تان در پیام های دایرکت باشید. این آیکون به این دلیل آنجاست که به دیگران بگوید چه زمانی شما آنلاین هستید تا به پیام های مستقیم پاسخ دهید. اما زمانی که شما می خواهید تنها باشید، کمی آزاردهنده است. می توانید آن را از طریق Settings > Privacy > Activity Status خاموش کنید.

 

حساب های کاربری را مسدود، محدود یا گزارش کنید

اگر کسی موجب آزار و اذیت شما شده است یا محتوای نامناسب منتشر می کند، آنها را به اینستاگرام گزارش دهید. می توانید این کار را برای حساب کاربری، کامنت، پیام دایرکت یا استوری انجام دهید. برای این کار روی آیکون سه نقطه سمت راست بالای هر پست اینستاگرام یا پایین سمت راست یک استوری کلیک کنید. برای گزارش کردن یک کامنت خاص، در نسخه های اندروید، به مدت طولانی روی آن کامنت را فشار دهید یا در سیستم عامل iOS، آن را به سمت چپ بکشید و آیکون علامت تعجب را انتخاب کنید.

همچنین می توانید یک فرم گزارش دهی را از طریق وب سایت اینستاگرام پر کنید. اگر اینستاگرام تشخیص دهد که آن حساب کاربری، کامنت یا ویدیو از قوانین و شرایطش تخطی می کند، اکانت مورد نظر به حالت تعلیق درخواهد آمد. با گزارش دادن یک حساب کاربری، اینستاگرام به طور خودکار یک کاربر را برای شما بلاک می کند. هرچند شما می توانید به صورت دستی نیز اکانت موردنظر را با باز کردن منوی سه نقطه روی حساب مورد نظر و انتخاب بلاک کردن همین کار را انجام دهید.

اینستاگرام همچنین یکسری اقدامات هدفمند نیز به منظور جلوگیری از آزار دادن دیگر کاربران روی این پلتفرم در نظر گرفته است.

یک ویژگی جدید به نام محدودسازی، امکان پنهان کردن کامنت ها و نوتیفیکیشن های کاربران خاصی که شما نمی خواهید پست ها و کامنت های آنها را بدون آنفالو یا گزارش کردن آنها ببینید، فراهم کرده است.

برای فعال سازی این ویژگی به Settings > Privacy > Restricted Accounts بروید و حساب های کاربری موردنظرتان را دستی وارد کنید یا به پروفایل کاربر بروید، در آیکون سه نقطه ای بالای سمت راست، آیکون محدودسازی را انتخاب کنید.

در سیستم های عامل iOS، می توانید آن کامنت را به سمت چپ بکشید تا مخفی شود. اگر گزینه Restrict را فعال کنید، کامنت های افراد محدود شده روی پست شما تنها برای آن اشخاص قابل مشاهده خواهد بود. شما می توانید با انتخاب See Comment، کامنت گذاشته شده را ببینید و سپس انتخاب کنید تایید، پاک یا نادیده گرفته شود. در این صورت هرگز برای کامنت های حساب های کاربری محدود شده نوتیفیکیشن دریافت نخواهید کرد.

 

اکانت ها را Mute کنید

اگر فکر می کنید محدود کردن یک حساب کاربری، زیاده روی است، می توانید آن کاربر را Mute کنید. با آنها همچنان دوست خواهید بود اما دیگر در میان فیدهای صفحه خود، آپدیت های آنها را نخواهید دید. اینستاگرام هرگز به آنها اطلاع نخواهد داد که شما آنها را Mute کرده اید.

برای Mute کردن یک حساب کاربری از فیدهای تان، منوی سه نقطه را کنار اسم او انتخاب کنید و گزینه Mute را انتخاب کنید. یا به صفحه حساب کاربری او بروید، گزینه های ذیل Following را باز کنید، Mute را از منوی نمایش داده شده انتخاب کنید. می توانید انتخاب کنید پست های یک اکانت، استوری ها یا هر دوی آنها Mute شوند. برای سریع Mute کردن استوری ها، آیکون استوری ها را در بالای صفحه فیدهای خود به صورت طولانی فشار دهید و گزینه Mute را از منو انتخاب کنید. در پیام های دایرکت آیکون اطلاعات را در بالا سمت راست کلیک کنید و انتخاب کنید که پیام ها را Mute کنید یا ویدیو چت ها را.

به Settings > Privacy > Muted Accounts بروید و لیست Mute شده ها را مدیریت کنید.

اگر بلاک کردن، میوت کردن یا محدود کردن یک فالوور با شکست مواجه شد، از گزینه هسته ای استفاده کنید و آنها را حذف کنید.

به صفحه پروفایل تان بروید، لیست فالوورهای تان را انتخاب کنید و کسی که می خواهید حذف کنید را انتخاب کنید. منوی سه نقطه کنار اسم او را بزنید و گزینه Remove را انتخاب کنید. این فیچر برای زمانی که می خواهید اکانت تان را خصوصی کنید و نیاز دارید برخی فالوورها را حذف کنید، بسیار مفید است.

 

به اکانت ها سرکشی کنید

اگر متعجبید که آیا یک اکانت واقعی است؟ اینستاگرام ابزارهایی در اختیار شما قرار می دهد و کمک می کند تا اکانت های واقعی را از کلاهبرداران تشخیص دهید. به صفحه پروفایل آنها بروید، منوی سه نقطه را انتخاب کنید و گزینه «درباره این حساب کاربری» را انتخاب کنید.

اینستاگرام به شما نشان خواهد داد که این کاربر چه زمانی به این پلتفرم پیوسته است، در چه کشوری قرار دارد، نمایش تبلیغات دارد یا نه، تاریخچه تغییرات نام کاربری و حساب های کاربری با فالوورهای به اشتراک گذاشته را نشان می دهد. اگر چیزی این وسط گمراه کننده است، می توانید آن را بلاک یا ریپورت کنید.

 

کامنت ها و استوری ها را کنترل کنید

اینستاگرام به شما امکان کنترل کامل اکانت تان را می دهد که چه کسی با عکس ها و ویدیوهای شما در ارتباط باشد. برای خاموش کردن کامنت های یک پست، آیکون سه نقطه را در گوشه سمت راست پست تان کلیک کنید و گزینه Turn Off Commenting را انتخاب کنید.

گزینه های بیشتر را می توانید از طریق Settings > Privacy > Comments بیابید. جایی که می توانید اکانت های خاصی را بلاک کنید، فیلتر محتوایی برای مخفی کردن کلمات یا عبارت های خاص تنظیم کنید. اگر اکانت تان عمومی است، انتخاب کنید چه کسی کامنت بگذارد (همه، افرادی که شما فالو می کنید و فالوورهای تان، افرادی که شما فالو می کنید یا فالوورهای تان).

در بخش Settings > Privacy > Story می توانید استوری های تان را از افراد خاصی پنهان کنید، اجازه پاسخ دادن بگذارید و اینکه آیا دیگران می توانند استوری های شما را شیر کنند یا نه.

 

عکس هایی که در آنها تگ شده اید را مدیریت کنید

هر کسی می تواند شما را در یک عکس تگ کند و این تصاویر برای همه قابل مشاهده هستند. اما شما می توانید خودتان را از این پست ها حذف کنید یا در تنظیمات مشخص کنید که عکس های تگ شده قبل از انتشار در پروفایل شما تایید شوند.

به Settings > Privacy > Tags بروید و دکمه کنار گزینه Add Automatically را خاموش کنید. برای حذف کردن موارد تکی، عکس را پیدا کنید، منوی سه نقطه را باز کنید و گزینه Hide Option را در سیستم های اندروید یا Photo Options را در نسخه های iOS انتخاب کنید. اینجا می توانید انتخاب کنید که تگ ها حذف شوند یا در پروفایل شما مخفی نگه داشته شوند. همچنین می توانید روی تگ در خود عکس کلیک کنید و آن را از پروفایل تان حذف یا پنهان کنید.

برای مدیریت کردن چندین عکس به صورت همزمان، به Settings > Privacy > Tags > Hide Photos and Videos بروید و تمام عکس هایی که می خواهید تگ تان را از روی آن حذف کنید، انتخاب کنید. آیکون مردمک چشم را در نسخه های اندروید یا Hide در نسخه های iOS را برای حذف آنها از پروفایل تان انتخاب کنید.

 

گزینه های پرداخت امن

فیس بوک تلاش زیادی برای راه اندازی تجارت الکترونیکی در اینستاگرام کرده است. اما قبل از اینکه آیتم هدف گذاری شده برای نمایش تبلیغات در میان فیدهای تان را کلیک کنید و بخرید، یک رمز عبور برای کارت اعتباری تان بگذارید. به Settings > Payments > Security Pin بروید و آن را روشن کنید تا در صورتی که گوشی تان را گم کردید یا جا گذاشتید، یک لایه امنیتی اضافه به اپلیکیشن اضافه کنید.

 

دسترسی اپ های ثالث را لغو کنید

بسیاری از اپ های ثالث به اینستاگرام تان متصل می شوند تا کارکردهای بیشتری از طریق وب به آن بیافزایند اما بسیار ساده است که بدانید چه تعداد اپی به حساب کاربری اینستاگرام شما متصل است. از طریق Settings > Security > Apps and Websites می توانید به اپ های فعال و منقضی شده ای که به اینستاگرام تان دسترسی دارند، آگاهی یابید. سپس درمورد حذف یا ادامه دسترسی آنها تصمیم بگیرید. از طریق وب، روی آیکون چرخ دنده کلیک کنید تا به منوی تنظیمات دسترسی داشته باشد و روی Authorized Apps  کلیک کنید.

منبع: pcmag.com

(Visited 12 times, 1 visits today)