شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
فعاليت ها، خواب و سلامت خود را رديابي كنيد!

فعاليت ها، خواب و سلامت خود را رديابي كنيد!

اختصاصی چاره چی/ امروزه شما می توانید تقریباً هر چیزی را با یک دستگاه مناسب ردیابی کنید: نحوه حرکت، خوابیدن، رانندگی کردن و حتی خوردن. ما به خودمان این فرصت را می دهیم که تقریباً کمیت هر چیزی را به دست آوریم. اما واقعاً  چقدر داده لازم داریم و در چه نقطه ای است که دیگر این اطلاعات بیشتر از اینکه سود داشته باشند به ما صدمه می زنند؟ من تصمیم گرفتم که همه چیز را در زندگی ام  ردیابی کنم و این چیزی است که فهمیدم:

 

دوراهی خطرناک تعیین کمیت های خودمان

چندی پیش تصمیم گرفتم که فعالیت های روزانه ام را بهبود دهم. من شروع کردم به مانیتور کردن گسترده داده های ضبط شده و اساسی، اما ردیابی هر کار کوچکی که انجام داده بودم، بصورت ملال انگیزی سریع انجام شد. خوشبختانه دستگاه های ردیابی شخصی راه خودشان را به بازار پیدا کرده اند و من توانستم که شروع به جمع آوری انواع داده کنم. من با یک ردیاب شروع کردم و بعد یکی دیگر، تا جایی که اطلاعات انسانی زیادی جمع آوری شد.

در ابتدا این کار را دوست داشتم، اما خیلی زود گرفتار شدم. وقتی همه چیز را در حد اعداد تنزل می دهید، آنها شروع می کنند به کنترل انتخاب های شما. گاهی اوقات این کار به شما کمک می کند مثلاً وقتی که شما را از بلعیدن یک کیک کرم شکلاتی که هوس کرده اید منع می کند. در زمان های دیگر می تواند زندگی را ناامید کننده تر کند زیرا شما احساس می کنید که نمی توانید کارهای روزمره اساسی، مثل به اندازه کافی راه رفتن، را انجام دهید. من با دکتر راجر اس گیل در مورد اینکه چه وقت این ردیابی کردن مفید است و چه زمانی نیست صجت کردم. ایشان معتقدند که:

کمی کردن رفتار تا زمانیکه بخشی از یک مداخله و درمان  بزرگ تر باشد، می تواند سودمند باشد. وقتی که شما تلاش می کنید تا رفتاری که می خواهید تغییر دهید را شناسایی کنید چون یک نقطه شروع به شما می دهد، می تواند مفید باشد. نکته این است که شما باید ردیابی را نگهداری کنید تا بتوانید پیشرفت تان را مانیتور کنید. برای بعضی از افراد مانیتور کردن پیشرفت می تواند اضطراب بیشتری را ایجاد کند به دلیل دوره های زمانی با وضعیت ثابت اجتناب ناپذیر که ما همه آنها را به دفعات مورد توجه قرار داده ایم.

تجربه من در قلمرو مشابهی افتاد. من فهمیدم تا زمانیکه از ردیابی کردن خودم لذت می بردم، می توانستم به جای اینکه به شکل کاملا موثر و سالم از دستگاه ها استفاده کنم ، می توانم آنها را بصورت افراطی به کار ببرم. این چیزی است که من در طی سال گذشته یادگرفته ام و اینکه چطور فکر می کنم که شما می توانید این وسایل جذاب را به کار بگیرید بدون اینکه دیوانه شوید.

 

همه چیزهایی که می توانید ردیابی کنید

امروزه شما می توانید چیزهای مختلفی را ردیابی کنید اما احتمالاً نیازی ندارید که این کار را انجام دهید. قبل از اینکه بیرون بروید و یک یک گجت بخرید به این فکر کنید که می خواهید چه مشکلی را حل کنید. مسایل بزرگ تر بهتر از ناراحتی های کوچک کار می کنند. اگر مساله خاصی ندارید احتمالاًردیابی راه حل نیست. اگر شما آنها را در بهتر کردن زندگی تان به کار نگیرید، همه این داده ها مطلقاً کاری برای شما انجام نمی دهند. برای این منظور بیایید ببینیم چه چیزی را می توانید ردیابی کنید و حتی بهتر است که زحمت آن را بکشید.

 

خواب:

برای بسیاری از افراد خواب یک مشکل بزرگ است. تعداد کمی از ما به اندازه کافی می خوابیم، و حتی تعداد کمتری خواب با کیفیتی دارند. اگر می خواهید بهتر استراحت کنید یک ردیاب ممکن است در یافتن ریشه مشکل به شما کمک کند.

شما می توانید به یکی از دو روش زیر خواب خود را ردیابی کنید: یا از یک اپلیکیشن گوشی هوشمند استفاده کنید و یا یک گجت گران قیمت بخرید. هر دوی آنها به شما خواهند گفت که شما چقدر برای تعیین کیفیت خوابتان در شب حرکت کرده اید اما یک سخت افزار اختصاصی بهتر از گوشی هوشمند شما کار می کند. با آن داده ها شما می توانید یک حدس بزنید که چرا شما خوب خوابیده اید و یا نه (ممکن است شما یک وعده غذایی بد خورده باشید،  بیش از حد از صفحه نمایش استفاده کرده اید و یا فقط در زمان اشتباهی به تخت خواب رفته اید). داده ها می تواند به شما کمک کند که تعیین کنید روال های روزانه عصر شما چطور می توانند به شما کمک کنند، صدمه بزنند و یا اینکه روال های عصر تاثیری بر خواب شب شما نداشته اند. علاوه بر این اکثر ردیاب های خواب دوبرابر بیشتر از ویبره هشدار  بی صدا هستند.  این ویژگی به تنهایی ممکن است که ارزش پذیرفتن آنها را توسط کاربران داشته باشد.

ردیابی خواب هنوز هم استفاده محدودی دارد. وقتی فهمیدید که چرا خوب استراحت نمی کنید، دو چیز ممکن است که اتفاق بیافتد. یا مشکل را برطرف می کنید و ردیاب را کنار می گذارید یا مشکل را حل نمی کنید و آن را با یک دستبند گرانقیمت عوض کرده و به یک متخصص خواب مراجعه می کنید.

آیا شما یک ردیاب خواب نیاز دارید؟ به عنوان یک دستگاه مستقل احتمالاً اینطور نیست. آنها می توانند کاملاً کمک کنند اما شما نباید خودتان یکی از آنها را بخرید. برخی از ردیاب ها در واحدهای اندازه گیری چندگانه بسته بندی و عرضه شده اند و خواب یکی از آنها را شامل می شود. از طرف دیگر اپلیکیشن های گوشی های هوشمند می تواند به شما تصویر چندگانه ای از آنچه که وقتی شما بیهوش هستید اتفاق می افتد، به شما می دهد و فقط برای شما چند دلار هزینه برمی دارد. هر یک از این گزینه ها احتمالاً برای یک ردیاب خواب خوب کفایت می کنند.

 

تناسب اندام:

الان مدتی است که گام شمار و اکسیژن سنج خون داشته ایم بنابراین نباید از بسیاری از دستگاه هایی که سلامتی را ردیابی می کنند تعجب کنید. برخی از آنها روی مچ دست شما قرار می گیرند و برخی به لباس تان متصل می شوند و برخی از آنها را حتی می توان در کفش شما مخفی کرد. بسته به اینکه کدام یک از آنها را انتخاب می کنید، آنها همه چیز را از تعداد قدم های برداشته شده، پله های بالا رفته، مسافت طی شده، فعالیت های فیزیکی مختلف، ضربان قلب و انواع دیگری از اندازه گیری ها را انجام می دهند. این داده ها می توانند به شما تصویری از میزان حرکت روزانه شما ارائه دهند.

چرا این مهم است؟ اکثر مردم بین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ قدم را در روز مدیریت می کنند که این مقدار کافی نیست. بسیاری از توصیه ها به ۱۰ هزار قدم در روز به عنوان یک هدف محکم اشاره می کنند اما ظاهراً این عدد در ژاپن رواج پیدا کرد و مبتنی بر تحقیقات نبود. با این وجود ما باید برای اینکه سلامت بمانیم حرکت کنیم و ۵۰۰۰ قدم، مقدار زیادی نیست بنابراین ۱۰ هزار قدم می تواند یک هدف خوب باشد. اگر ردیاب ها به شما کمک کنند که بیشتر حرکت کنید، آنها کار خودشان را انجام می دهند.

علیرغم این فایده خاص، بسیاری از این ردیاب های پوشیدنی با قیمت بالایی وارد بازار می شوند. معمولاً یک اپلیکیشن موبایل هم با هر ردیاب دریافت می کنید که بهتر بتوانید از وسیله خود استفاده کنید اما باید حدود ۵۰ دلار و گاهی اوقات حدود ۱۰۰ دلار برای آن اپلیکیشن پرداخت کنید. از طرف دیگر  شما می توانید یک قدم شمار مناسب را با۱۵ تا ۲۰ دلار تهیه کنید تا تعداد قدم هایتان را بشمرید. علاوه بر این ردیاب های تناسب اندام می توانند چیزهای زیادی مثل یک راه حل برای یک مشکل را احساس کند. شما واقعاً به حرکت بیشتری نیاز دارید؟ مطمئنید که به اندازه کافی ورزش نمی کنید؟ قبل از اینکه بیرون بروید و چیزی را بخرید مطمئن شوید که این  وسیله به شما کمک خواهد کرد. چیزی که عادات خوب برایتان ایجاد کند تا شما را بیشتر روی پا نگه دارد.

ردیاب های تناسب اندام در صورتی که خودتان نیاز به انگیزه داشته باشید، می توانند ارزشمند باشند. ردیاب های جدید به شما عملکردهای مختلف متنوعی را ارائه می دهند بنابراین اگر شما می خواهید که فعالیت خود را ردیابی کنید، بهتر است که روی آن نوعی  متمرکز شوید که بتوانند چیزی بیشتر از تعداد قدم های شما را به گوشی تلفن همراه شما گزارش کنند. باید بفهمید که کدام مشکل تناسب اندام را می خواهید در زندگی تان حل کنید و بعد آن ردیابی را جستجو کنید که می تواند به شما کمک کند تا آن ها را حل کنید.

 

رژیم غذایی:

فناوری نمی تواند رژیم غذایی شما را به طور موثری ردیابی کند، بنابراین باید خودتان این کار را انجام دهید (تزدیک ترین گزینه در حال حاضر برای این کار ۹۹ دلار هزینه دارد). اگر می خواهید که میزان مصرف مواد غذایی خود را ردیابی کنید، بیشترین و مطمئن ترین واحد سنجش کالری است. وقتی شما کالری را می شمارید باید همه چیز را بصورت دستی در اپلیکیشن یا اپلیکیشن تحت وب وارد کنید. متاسفانه ردیابی  کالری دریافتی به شما نمی گوید که آیا در یک روز خاص بیشتر از کالری ای که سوزانده اید را خورده اید یا نه. شما باید کالری سوزانده شده را تخمین بزنید یا از ردیاب تناسب اندام استفاده کنید.

ردیابی کالری مصرفی فقط می تواند شما را تا به اینجا بیاورد. در زمانی که ۳۵۰۰ کالری می سوزانید و چیزی هم نمی خورید، حدود نیم کیلو چربی می سوزانید که این رقم تا حد زیادی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. بعضی از ما فقط ممکن است که ۲۰۰۰ کالری نیاز داشته باشیم در حالیکه دیگران به ۵۰۰۰ کالری نیاز داشته باشند. وقتی کمبود کالری داشته باشیم، بدن ما بیشتر از چربی ها می سوزاند و با این وجود می دانید که اگر روزانه یک کالری اضافه بسوزانید، کمی پیشرفت می کنید.

ردیابی مواد غذایی دریافتی می تواند برای برخی یک وظیفه روزانه خسته کننده به حساب بیاید در حالیکه برای برخی دیگر باعث راحتی شود. اگر نمی دانید که چطور به ردیابی رژیم غذایی عکس العمل نشان خواهید داد، فقط با استفاده از نرم افزار و یا یادداشت کردن آن را انجام دهید. اگر می توانید هر چیزی را که می خورید بنویسید و کل کالری مصرفی را برای یک هفته، بدون اینکه بخواهید موهای خود را بکنید، حساب کنید، ردیابی می تواند در رسیدن شما به اهداف تان برای از دست دادن چربی کمک کند.

اگر این روند را دوست ندارید به جای آن یک سیستم رتبه بندی وعده غذایی را امتحان کنید. بیایید اینطور در نظر بگیریم که نهار شما شامل یک ساندویچ، کمی سبزیجات و یک سیب است و همه اینها حدود ۴۵۰ کالری دارد. شما می توانید آن وعده غذایی را یک امتیاز واحد ارزیابی کنید. اگر یک وعده غذایی با تقریبا ۶۰۰ کالری دارید، به آن امتیاز ۲ بدهید. به همین صورت ۱۵۰ کالری به قبلی اضافه کنید و به نقطه و عدد بعدی برسید، شما می توانید مقادیر نقطه ای مناسب تعیین کنید و سعی کنید که فقط به اندازه ۵ امتیاز بخورید. به محض اینکه مقدار کافی از وعده غذایی را شناسایی کردید شما مجبور نخواهید بود که کالری ها را بطور مشخص ردیابی کنید اما می توانید به جای آن روی سیستم امتیازها کار کنید. برخی از رژیم هایی که در حال حاضر موجود هستند این کار را با وعده های غذایی انجام می دهند اما شما می توانید به راحتی آن را مدیریت کنید.

در نهایت با ردیابی کالری، تصویر کاملی از رژین غذایی خود دریافت نخواهید کرد. جنبه های خاص دیگری- مثل مواد مغذی موجود در غذایی که مصرف می کنید، اینکه چقدرمتناسب با کالری که دارا هستند به شما احساس سیری می دهند، چقدر از خوردن آنها لذت می برید- و هیچ کدام قابل اندازه گیری نیستند. این به شما کمک می کند که برنامه ای را پیدا کنید که دوستش دارید و می توانید به آن پایبند بمانید بنابراین خیلی به خودتان فشار وارد نمی کنید. ردیابی رژیم غذایی نه تنها می تواند به شما کمک کند که بهتر بخورید بلکه باعث نمی شود که به شما فشار بیاید و اذیت تان کند.

 

رانندگی:

بیشتر دستگاه های ردیابی به بدن ما مربوط هستند، اما نه همه آنها. شما همچنین می توانید رانندگی خودتان را نیز ردیابی کنید تا بتوانید بصورت موثری از سوخت اتومبیل خود استفاده کنید. در طولانی مدت این کار ممکن است به شما کمک کند که بتوانید کمی پول پس انداز کنید. این کار شما را به عادات رانندگی بهتر تشویق خواهد کرد که شما را ایمن ترنگه می دارد و باعث می شود که ماشین تان را هم در شرایط بهتری نگهدارید.

درحالی که شما می توانید در جستجو برای ردیابی هر کدام از دیگر دسته هایی که در این مطلب به آنها اشاره کردیم یک مورد به صرفه را پیدا کنید، ما برای گزینه رانندگی تنها Automatic Link را پیدا کرده ایم:. این برنامه حدود ۹۹  دلار هزینه دارد  و وقتی که شما خیلی شتاب می گیرید، سریع ترمز می گیرید و خیلی سریع حرکت می کنید (رانندگی با سرعت بالای ۱۱۲ کیلومتر بر ساعت  کارایی سوخت مناسبی ندارد و می تواند ناامن باشد)  توجه شما را جلب می کند که با دقت بیشتری رانندگی کنید.

بعد از اینکه به مدت چند هفته داده های رانندگی ام را در ماشین بررسی کردم، با اینکه از نظر اصول رانندگی برای مصرف بهینه سوخت خیلی بهتر از قبل رانندگی می کردم واقعاً تفاوت زیادی در میزان هزینه و مقدار مصرفی سوخت درمسیرهای مشابه با قبل ندیدم. بر اساس این عادت های رانندگی، اتومبیل های مختلف ممکن است که تاثیرات متفاوتی را داشته باشند بنابراین ممکن است مسافت پیموده شده متفاوت باشد. این مساله می تواند بهانه ای به دست شما بدهد که دیگر نخواهید از این ردیاب استفاده کنید اما اگر شما به آن بعنوان یک کمک به ایمنی و نگهداری ماشین فکر می کنید، می توانید همچنان به آن فکر کنید.

به نظر من  بزرگ ترین مزیت Automatic Link این است که اصلاً ربطی به ردیابی ندارد. وقتی شما ماشین خود را پارک کرده و آن را ترک می کنید این برنامه موقعیت آن را ثبت می کند بنابراین حتی اگر شما فراموش کنید که محل پارک آن را یادداشت کنید، به راحتی می توانید آن را پیدا کنید. اگر ترجیح می دهید که ۱۰۰ دلاری که باید برای آن هزینه کنید را نگه دارید، چند راهکار کوچک وجود دارد که می تواند باعث شود مغز شما کاری مشابه این ردیاب را انجام دهد. اگر شما بصورت ایمن رانندگی نمی کنید استفاده از این ردیاب به شما کمک می کند که آن را بهبود دهید. از طرف دیگر فقط ممکن است که یک تلاش هماهنگ برای تسریع مهارت های شما انجام شود.

 

این روزها اپلیکیشن ها و گجت های ردیابی بسیار زیاد است، بنابراین انتخاب یکی از آنها می تواند دشوار باشد. در سطح بسیار ابتدایی یک اکانت Trackthisforme می‎ تواند باعث شود که این کار را انجام دهید. شما هیچ داده ای را بصورت خودکار جمع آوری نخواهید کرد اما دیگر نیازی به پرداخت هزینه هم نخواهید داشت.

اگر شما ردیاب هایی شخصی را برای خود می خواهید در ادامه تعدادی از آنها را برای شما آورده ام که مفیدتر هستند:

  • Fitbit Force (با قیمت ۱۲۹ دلار) و Flex (با قیمت ۹۹ دلار): با وجود مچ بند ناامید کننده، سری Fitbit چیزهای مختلفی را با استفاده از یک دستگاه ردیابی می کند. Forceمواردی مثل تعداد قدم هایی که برمی دارید، مسافت طی شده، فعالیت شدید، تعداد پله هایی که صعود کرده اید، کالری که سوزانده اید و کیفیت و کمیت خواب را اندازه گیری می کند. این مچ بند همچنین ساعت هم دارد و تماس های دریافتی شما (که در انتظار به روز رسانی سیستم عامل اش در آینده است) را اطلاع می دهد. همچنین برای مواقعی که لازم است ویبره هم دارد تا شما را به آرامی از خواب بیدار کند. Flex هزینه کمی دارد و بیشتر قدم ها، مسافت و خواب را ردیابی می کند. من همچنین فهمیده ام که دقت آن از Force کمتر است. آنطور که گفته شده هر دو دستگاه موارد زیادی را اندازه گیری می کنند و فقط نیاز دارند که هفته ای یک بار شارژ شوند. همچنین اپلیکیشن های تلفن همراه هم می توانند به شما در ردیابی رژیم و ورزش کمک کنند.
  • Tink (119 دلار): برای کسانی که می خواهند جنبه های دیگر سلامتی شان را تحت نظر داشته باشند، Tink می تواند ضربان قلب، میزان اکسیژن خون، میزان تنفس و تغییرات ضربان قلب را ردیابی کند. به یک اپلیکیشن آیفون متصل می شود (متاسفانه نسخه اندرویدی ندارد) به این صورت که مستقیما به یک گوشی هوشمند متصل می شود. از آنجا شما فقط برای معیارهای سلامتی فعلی تان و به دست آوردن یک امتیاز به عنوان یک شاخص کلی، می توانید از سنسورهای آن استفاده کنید.
  • Sleep Bot که یک اپلیکیشن رایگان هم برای اندروید و هم iOS است. این برنامه اپلیکیشن های Sleep Cycleبرای iOS با قیمت ۲ دلار و  Sleep As Androidبرای گوشی های اندرویدی با قیمت ۳ دلار را دارد. اگر شما برای ردیابی خواب تان ترجیح می دهید که از گوشی های هوشمند استفاده کنید، می توانید از آنها استفاده کنید. آنها حرکت شما را ردیابی می کنند و سعی می کنند که یک تصویر واضح از کیفیت و کمیت خواب شما ارائه کنند. آنها همچنین می توانند با هشدارهای بی صدا شما را از خواب بیدار کنند. اگر نمی خواهید که یک گجت را خریداری کنید و فقط می خواهید که روی ردیابی خواب خود تمرکز کنید، این یک روش موثر و ارزان است.
  • Automatic Link با قیمت ۹۹ دلار: همانطور که قبلاً در بخش رانندگی هم توضیح دادیم Automatic Link توانایی شما را در رانندگی ردیابی کرده و اتومبیل شما را در هرجایی که پارک کرده باشید پیدا می کند.

 

این گزینه ها به هیچ وجه همه ردیاب های موجود در بازار را تحت پوشش قرار نمی دهند. من این موارد را انتخاب کردم چون آنها بسیاری از معیارها را پوشش می دهند و برای خدماتی که ارائه می کنند هم هزینه معقولی دارند. درحالی که همه کاره بودن آنها باید به شما کمک کند که آنچه را می خواهید برای شما ردیابی کنند. همیشه به خاطر داشته باشید: فقط اطلاعاتی را جمع آوری کنید که می خواهید در حل مشکل تان به شما کمک کند. اگر این ردیاب ها بتواند به شما کمک کند، عالی است اگر نه در مورد آنچه که می خواهید ردیابی شود، جستجو کنید. در کل شما نمی خواهید تعداد زیادی وسیله را بخرید که زندگی شما را بهبود نمی دهند و یا آسان تر نکنند. اگر شما برنامه ریزی کرده اید که همه چیز را ردیابی کنید فقط تا زمانی این کار را انجام دهید که چیزی برای به دست آوردن در آن دارید.

منبع: lifehacker

(Visited 3 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *